Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Prezent dla strażaków na św. Floriana

Prezent dla strażaków na św. Floriana

Bogu na chwałę, ludziom na pożytek – monografia 150 lat OSP Nowa publikacja Józefa Witka 150 lat Ochotniczych Straży Pożarnych w Powiecie Mieleckim (1868-2018).

Monumentalna publikacja o charakterze encyklopedycznym w dużym formacie A-4 o objętości 431 stron, szyta, z twardą okładką, z wieloma stronami kolorowymi.
Walory edytorskie nie ustępują merytorycznym: po kilku słowach wstępnych, historia powiatu mieleckiego, a potem obszerny rozdział: „Działalność Ochotniczych Straży Pożarnych na ziemi mieleckiej na tle organizacji ochrony przeciwpożarowej w Polsce. Znakomitą większość publikacji stanowi rozdział: „Ochotnicze straże pożarne w gminach Powiatu Mieleckiego”. Tu oczywiście według historycznego powstawania wymienione są kolejno: gmina miejska Mielec, a potem gminy: Borowa, Czermin, Gawłuszowice, Mielec, Padew Narodowa, Przecław, Radomyśl Wielki, Tuszów Narodowy, Wadowice Górne oraz jednostki nieistniejące: OSP Piątkowiec i OSP Hohenbach. Publikację zamykają aneksy, wykaz skrótów, obszerna bibliografia oraz spis kolorowych wkładek.
Autor zadał sobie wiele trudu, aby z niezwykłą dokładnością odtworzyć dzieje ponad stu jednostek OSP. Świadczą o tym chociażby obszerne źródła podawane przy każdej jednostce strażackiej. Równie dokładnie odnotowana jest teraźniejszość, osiągnięcia, kadra, wyposażenie i inne charakterystyczne dane o strażach pożarnych. Pokazują one też jak liczna jest rzesza strażaków i jak wielkie ich zaangażowanie w służbę na rzecz społeczności lokalnej. Walorem publikacji są też rozliczne zdjęcia, zwłaszcza te przedstawiające druhów z różnych okresów historycznych. Są one także niejako formą wdzięczności za ich zaangażowanie, gdyż pozostaną już na lata w domowych biblioteczkach i oraz gminnych i miejskich dużych bibliotekach. W sumie cała książka będzie dla potomnych niezwykle cennym zbiorem wiedzy o bogatej działalności straży pożarnych w ich miejscowości i w całym powiecie. Życie jednak będzie toczyć się dalej. Będzie przybywać nowych wydarzeń bieżących, jak też odkrywane będą nowe nieznane fakty historyczne, jak chociażby wiedza o strażach w byłych koloniach niemieckich, której część autor zawarł już w swojej książce.
Książkę wydano na zlecenie Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Mielcu, przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Mielcu oraz samorządów miast i gmin powiatu mieleckiego. Współwydawcą i wykonawcą druku jednocześnie był Zakład Poligraficzny Z. Gajek w Mielcu. Żmudnej korekty dokonała wcześniej Elżbieta Witek, a w pracach edytorskich wzięła także udział Marta Kośmider. Konsultacji dokonywały poszczególne jednostki OSP, a z nazwiska to: Franciszek Augustyn i Jerzy Klementowski, którym także należą się słowa uznania.

Notka bibliograficzna
Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Warsztaty rodzinne

W niedzielę, 15 grudnia, w Centrum Wystawienniczo-Promocyjnym instruktorka plastyki Agnieszka Szala-Jagiełło pomagała tworzyć mielczanom  ozdoby …