Miasto na peryferiach kultury – dlaczego do Mielca nie zawita Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych
37 polonijnych zespołów folklorystycznych z 14 krajów świata przyjedzie na Podkarpacie, by zaprezentować swoje umiejętności taneczne i wokalne przed polską publicznością. Wszystko w ramach XVII Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. Dziś, w urzędzie marszałkowskim odbyło się spotkanie członków komitetu honorowego festiwalu, na którym podsumowano dotychczasowe prace nad jego organizacją.
Marszałek Władysław Ortyl przy okazji spotkania mówił o szczególnych związkach łączących Podkarpacie z Polonią:
– Podkarpacie ma swoje obowiązki w zakresie kontaktów z Polonią rozsianą po świecie. To wynika z historii naszych ziem, skąd przez lata wyjeżdżało bardzo wielu ludzi w poszukiwaniu chleba i lepszego życia. Naszą dbałość o sprawy Polonii traktujemy jako nasz obowiązek, ale jednocześnie przyjemność i zaszczyt. To u nas co trzy lata odbywają się światowe festiwale folklorystycznych zespołów polonijnych, ale nie tylko odbywają się także festiwale polonijne dla młodzieży, w ubiegłym roku gościliśmy Polonię ze Stanów Zjednoczonych na Forum Polonii Amerykańskiej. Na Podkarpaciu organizowane jest studium choreograficzne, które kształci choreografów, dzięki czemu mogą oni dbać o dziedzictwo kultury ludowej, później prezentowanej na festiwalu. W ten sposób dbamy o naszą tradycję, pielęgnujemy ją. Tych działań na rzecz Polaków mieszkających za granica i Polonii podejmujemy bardzo wiele i jesteśmy z tego dumni – powiedział marszałek.
– Dziś spotkali się członkowie komitetu honorowego festiwalu. To spotkanie pokazuje, że chcemy przygotować tę imprezę na najwyższym poziomie, tak aby Podkarpacie z dumą mogło przyjąć gości z wielu zakątków świata. Bo festiwal to nie tylko Rzeszów, ale także inne zakątki regionu. Dobra organizacja to ogromna praca wielu ludzi i instytucji, poczynając od Wspólnoty Polskiej, poprzez wsparcie Senatu RP, wiele samorządów. Nasza radość, że Polonia do nas przyjeżdża jest bardzo duża, wszyscy czekamy na to spotkanie – dodał Władysław Ortyl.
Janina Sagatowska, Senator RP i przewodnicząca Komisji Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, zwróciła z kolei uwagę na rolę Senatu RP w kwestii wsparcia Polonii:
– Senat jest tradycyjnym opiekunem Polonii i Polaków na świecie ma za zadanie pielęgnowanie i krzewienie kultury, tradycji i języka polskiego. W obecnym czasie na pierwszy plan wysuwają się działania związane z pielęgnowaniem przywiązania do języka polskiego. To wynika z oczekiwań Polonii i my wychodzimy im naprzeciw. Opiekuję się Polonią od 14 lat, zawsze polskie rodziny dbały, aby dzieci nie zapomniały polskiej mowy teraz widzimy prawdziwą eksplozję tych potrzeb. Wiemy doskonale, że trwanie polskości w narodzie jest możliwe dzięki pielęgnowaniu korzeni. A nasze korzenie to taniec, mazurki komponowane przez najwybitniejszych naszych kompozytorów, łącznie z Fryderykiem Chopinem, to także folklor. Teraz nawet prezydent Trump przypomniał, że najważniejsze jest dbanie o korzenie. Bo bez korzeni nie ma owoców. I dlatego Senat RP wspiera te działania. Festiwal zespołów polonijnych w Rzeszowie, czy w Iwoniczu to właśnie sięganie do korzeni, pokazywanie sobie i światu że to jest piękne, że to nas buduje. Już Cyprian Kamil Norwid o tym pisał, że piękno jest po to, aby zachwycało do pracy. – mówiła Janina Sagatowska.
Tadeusz Adam Pilat, Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, zauważył natomiast, że takie festiwale mają ogromne znaczenie dla Polaków mieszkających za granicą:
– Muszę powiedzieć, że ten festiwal jest jednym z najważniejszych. W Polsce jest nieco trudno zrozumieć sprawy folkloru, ale sytuacja diametralnie się zmienia, kiedy człowiek wyjeżdża z Polski. Folklor, ten najbardziej polski element kultury staje się dla nas najważniejszy i w edukacji i w dbałości o zachowanie tożsamości młodego pokolenia. Dlatego kochamy ten folklor, a festiwal jest dla nas nie tylko największą i najważniejszą imprezą. Cieszymy się, że istnieje od prawie pół wieku i mamy nadzieję, że dalej będzie trwał i się rozwijał – powiedział.
Przez kilka dni przedstawiciele Polonii wezmą udział w widowiskowych występach i koncertach. Festiwal rozpocznie się barwnym korowodem, który przejdzie ulicami Rzeszowa i zakończy się na rynku, gdzie nastąpi uroczyste otwarcie. Tam Polonusi dadzą koncert powitalny przed podkarpacką publicznością. Przez kilka dni zagraniczni goście będą brali udział w licznych próbach, które mają ich przygotować do Koncertu: „Folklor Narodów Świata” i Koncertu Galowego „Karczma na Podzamczu”. W międzyczasie będą miały miejsce występy w innych podkarpackich miastach: między innymi w: Krośnie, Stalowej Woli, Tryńczy, Żołyni, Nowej Dębie, Rymanowie Zdroju, Dębicy, Czudcu, Strzyżowie, Błażowej, Wielopolu Skrzyńskim, Leżajsku, Sędziszowie Małopolskim, czy Raniżowie.
Goście z zagranicy w trakcie swojego pobytu będą mieli możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc w naszym regionie i zobaczenia wielu zabytków kultury, m.in.: Muzeum-Zamek w Łańcucie, Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej, Arboretum i Zakład Fizjografii w Bolestraszycach, a także Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów podczas II wojny światowej w Markowej.
Festiwalowi będzie towarzyszył Jarmark Podkarpacki na rzeszowskim rynku, na którym będą się wystawiać rękodzielnicy z całego regionu.
Do Rzeszowa przyjedzie 37 zespołów, reprezentujących 14 krajów z Ameryki Północnej, Ameryki Południowej, Australii, Azji i Europy. W sumie przyjedzie ponad 1100 osób. Po raz pierwszy przyjadą zespoły: Kukułeczka z Dianella (Australia), Polsko-Kanadyjski Uniwersytet Folkloru z Toronto, Perla z Niemenczyna (Litwa), Lasowiacy z Winterthur (Szwajcaria), Ojczyzna z Baltimore (USA) i Rodacy z Hamtramck (USA).
Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych odbywa się na Podkarpaciu co trzy lata. Biorą w nim udział setki naszych rodaków z wielu stron świata. Festiwal jest szczególnym pomostem łączącym mieszkańców Podkarpacia z Polakami na stałe mieszkającymi w innych państwach, którzy z radością przyjeżdżają do naszego regionu, aby poznać kulturę i historię swoich przodków.
Podkarpacie łączą szczególne więzi z Polonią. Z obszaru Południowo-Wschodniej Polski, przez lata emigrowało wielu Polaków poza granice kraju, w poszukiwaniu lepszego życia. Stany Zjednoczone były najpopularniejszym kierunkiem dla polskich emigrantów.
Zarząd Województwa Podkarpackiego dostrzegając potrzebę budowania więzi z Polonią podejmuje szereg inicjatyw mających budować mosty porozumień między podkarpacką społecznością a Polakami mieszkającymi poza Ojczyzną. Warto zwrócić uwagę chociażby na dwie takie inicjatywy z 2016 roku, jak: Kongres Polonii Amerykańskiej, czy XII Światowe Igrzyska Polonijne w Bieszczadach.
Ideą Kongresu było stworzenie płaszczyzny spotkania i umożliwienie debaty między Polonią i instytucjami polonijnymi a przedstawicielami parlamentu, samorządu gospodarki i biznesu w Polsce. W ramach Kongresu miało miejsce I Forum Polonii Amerykańskiej, które było wydarzeniem niemającym precedensu w historii, bo odbyło się po raz pierwszy poza granicami USA. W tym czasie Sejmik Województwa Podkarpackiego przyjął stanowisko z okazji obrad Delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej na Podkarpaciu, wyrażające głęboki szacunek dla środowisk polonijnych, które kultywują łączność Polonii z Macierzą.
Igrzyska Polonijne w Bieszczadach cieszyły się dużym zainteresowaniem, wzięło w nich udział aż 500 zawodników z 18 krajów świata, którzy rywalizowali ze sobą przez pięć dni w ośmiu dyscyplinach sportowych.
O tym, że Podkarpackie można nazwać kolebką współpracy z Polonią świadczy fakt, że w Rzeszowie od wielu lat funkcjonuje czteroletnie Polonijne Studium Choreograficzne, gdzie absolwenci uczą się polskiej kultury ludowej pracując z zespołami polonijnymi, a także organizując festiwale polonijne m.in. w: Kanadzie, USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Belgii, Szwecji i Rosji. Studium to jedyna na świecie forma kształcenia choreografów polonijnych. Od 2014 roku nad procesem dydaktycznym czuwa Uniwersytet Rzeszowski.
Organizatorami Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych są: rzeszowski oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Województwo Podkarpackie i Miasto Rzeszów. W skład Komitetu Honorowego XVII edycji festiwalu weszli:
- Prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
- Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP
- Prof. Aleksander Bobko, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego
- Henryk Kowalczyk, Minister – członek Rady Ministrów, Przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska
- Janina Sagatowska, Senator RP, Przewodnicząca Senackiej Komisji Spraw Emigracji
i Łączności z Polakami za Granicą - Anna Schmidt –Rodziewicz, Poseł RP, Przewodnicząca Sejmowej Komisji Łączności
z Polakami za Granicą - Bp Jan Wątroba, Biskup Diecezji Rzeszowskiej
- Bp Wiesław Lechowicz, Biskup Pomocniczy Diecezji Tarnowskiej, Delegat KEP
ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej - Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki
- Władysław Ortyl,Marszałek Województwa Podkarpackiego
- Tadeusz Ferenc, Prezydent Miasta Rzeszowa
- Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
- Tadeusz Markowski,Prezes Rzeszowskiego Oddziału Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”
- Tadeusz Adam Pilat,Prezydent Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych
- Anna Sokołowska, Ambasador Światowych Festiwali Polonijnych
- Krzysztof Pobuta, Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie
- Sylwester Czopek, Rektor Uniwersytetu Rzeszowskiego
Daniel Kozik
Biuro Prasowe UMWP
Więcej na stronie: http://www.podkarpackie.pl/index.php/kultura/5399-przed-nami-wielkie-swieto-polonii
Tytuł i podtytuł, redakcja: www.promocja.mielec.pl