W rzeszowskiej Medicarpathii profilaktyka cukrzycy i zwężenia tętnicy
Cukrzyca typu 2 to choroba podstępna. Często zaczyna się w wieku dorosłym i poza podwyższonym poziomem cukru we krwi nie daje o sobie znać w inny sposób. Co robić, by wcześnie zareagować? Zbadać poziom cukru. Od 1 sierpnia w Centrum Leczenia Chorób Cywilizacyjnych Medicarpathia będzie można to zrobić bezpłatnie, a także zmierzyć ciśnienie na obydwu ramionach jednocześnie. Różnica w wyniku może wskazywać na zwężenie lub inne nieprawidłowości tętnicy podobojczykowej.
Personel medyczny będzie czekał na pacjentów w siedzibie Centrum przy ulicy Witolda 1 w Rzeszowie od poniedziałku do piątku od 13.00 do 20.00, a w soboty od 8.00 do 14.00. – Wydaje się, że dziś bardzo wiele osób ma ciśnieniomierze i pomiar ciśnienia to nic niezwykłego. Tu jednak chodzi również o sposób badania i jego precyzję. Zwykle ciśnienie mierzymy na jednej ręce, więc trudno byłoby nam stwierdzić, że pomiar z drugiego ramienia dałby inny wynik. Tymczasem może to być ważną wskazówką w diagnostyce chorób serca i układu naczyniowego – mówi kardiolog Adam Młodziankowski. – Nie chodzi o to by straszyć, ale rzeczywiście coraz więcej wytycznych zaleca pomiar ciśnienia krwi na obu rękach, gdyż różnica ciśnień wynosząca 15 mmHg zwiększa ryzyko umieralności aż o 60%. Warto to wykryć i zareagować na czas. Daje to także ważną informację, na którym ramieniu dana osoba powinna mierzyć ciśnienie, gdyż w przypadku różnicy ciśnień na obu ramionach „prawdziwa” jest wyższa wartość.
Cukrzyca typu 2 to dziś choroba cywilizacyjna. Zwykły profilaktycznie wykonany pomiar cukru może dać informację, która w niektórych przypadkach pozwoli uniknąć groźnych powikłań nieleczonej cukrzycy. – Dłuższej utrzymujący się podwyższony poziom cukru może się skończyć uszkodzeniami naczyń krwionośnych w oku, sercu, mózgu, nerwach i w nerkach – informuje lekarz z Medicatpathii, Adam Młodziankowski. – Z pewnością warto znaleźć kilka chwil na te dwa badania. Oferujemy je bezpłatnie, przez cały sierpień i szerokim zakresie godzin z nadzieją, że skorzysta z nich jak najwięcej osób.
Aneta Dyka-Urbańska, Dział Promocji Zdrowia Medicarpathii (rzecznik pras.)