Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / PZL MIELEC WSPÓLNIE Z POLITECHNIKĄ RZESZOWSKĄ BĘDZIE ROZWIJAŁ TALENTY POLSKICH INŻYNIERÓW

PZL MIELEC WSPÓLNIE Z POLITECHNIKĄ RZESZOWSKĄ BĘDZIE ROZWIJAŁ TALENTY POLSKICH INŻYNIERÓW

IMG_0362Utworzenie nowego kierunku studiów podyplomowych ma odpowiedzieć na potrzeby branży lotniczej

 RZESZÓW, Polska – 30 września 2016: Lider polskiej branży lotniczej, PZL Mielec, będący częścią firmy Sikorsky należącej do koncernu Lockheed Martin, rozszerzył swoją współpracę z Politechniką Rzeszowską i wspólnie z Wydziałem Budowy Maszyn i Lotnictwa utworzył studia podyplomowe w dziedzinie konstrukcji kompozytowych. Ponieważ użycie kompozytów w lotnictwie rośnie, ten nowy kierunek doskonale wpasowuje się w przyszłe potrzeby polskiego przemysłu.

 Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej i Janusz Zakręcki, prezes Zarządu i dyrektor naczelny PZL Mielec rozwinęli w Rzeszowie nową inicjatywę, podpisując umowę rozszerzającą współpracę pomiędzy tymi dwoma organizacjami, której historia sięga roku 2010. Siedemnastu pracowników PZL Mielec, producenta helikoptera wsparcia bojowego BLACK HAWK i turbośmigłowego dwusilnikowego samolotu M28, rozpocznie wkrótce studia  z zakresu konstrukcji kompozytowych.

„Politechnika Rzeszowska jest jedną z polskich uczelni technicznych, posiadającą status uniwersytetu technicznego. Nasza współpraca z przemysłem polega nie tylko na prowadzeniu badań naukowych na zlecenie, opracowywaniu patentów i wdrożeń, ale również prowadzeniu studiów doktoranckich i podyplomowych skierowanych m.in.  do pracowników firm działających nie tylko na Podkarpaciu” – mówi prof. dr hab. inż. Tadeusz Markowski, rektor Politechniki Rzeszowskiej. „Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu są jednym z naszych stałych partnerów, a dzisiejsza umowa jest dowodem naszej wieloletniej współpracy” – dodaje rektor.

W dzisiejszym przemyśle lotniczym i obronnym wykorzystanie materiałów kompozytowych staje się coraz ważniejsze. W komercyjnych i wojskowych  stałopłatach, helikopterach, samolotach biznesowych i statkach kosmicznych wykorzystuje się kompozyty na szeroką skalę, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz tych maszyn, bo rynek wymaga produktów które są coraz lżejsze, wytrzymalsze i wydajniejsze, co pozwala redukować koszty.

“Jako członek rodziny Lockheed Martin, zespół PZL Mielec wspiera rozwój kariery i poszerzanie kompetencji pracowników na każdym etapie. Zaawansowana nauka, technologia i umiejętności inżynierskie są kluczowe, bo przyszłość naszych zasobów ludzkich – a także przewaga technologiczna Polski – zależy od stałej podaży wysoce kompetentnych inżynierów” – powiedział Janusz Zakręcki.

“Jestem dumny i bardzo się cieszę, że rozszerzamy naszą współpracę z Politechniką Rzeszowską. To nie tylko inwestycja w rozwój naszej firmy wzrost, ale również wsparcie dla budowania kuźni inżynieryjnych talentów w Polsce”.

PZL Mielec, który łączy wysoką jakość produkcji z przystępnymi cenami, jest największym zakładem produkcyjnym Lockheed Martin poza Stanami Zjednoczonymi. Poprzez swoje zaangażowanie w globalny program budowy helikoptera BLACK HAWK daje zatrudnienie ponad 1.500 pracownikom w PZL Mielec i tysiącom dalszym w polskim łańcuchu dostaw.

PZL Mielec rozwija współpracę również z innymi uczelniami w Polsce – Politechniką Świętokrzyską, Wyższą Szkołą Oficerską w Dęblinie, Politechniką Poznańską i Akademią Górniczo-Hutniczą w Krakowie.

Podkreślając długoterminowy charakter zaangażowania Lockheed Martin w fabrykę, firma analizuje jak przyciągnąć do niej nowe zlecenia, oprócz aktualnego zaangażowania PZL w pogram budowy helikopterów, co jest elementem jej strategii polegającej na zwiększaniu obecności na rynkach międzynarodowych.

Dowiedz się więcej o Lockheed Martin na www.lockheedmartin.com

 O Lockheed Martin

Lockheed Martin, z siedzibą w Bethseda w stanie Maryland, jest globalną firmą z branży bezpieczeństwa i technologii lotniczych, która na całym świecie zatrudnia blisko 98.000 ludzi. Jest zaangażowana przede wszystkim w badania, projektowanie, rozwój, produkcję, integrację i konserwację zaawansowanych systemów technologicznych, produktów i usług.

Inf. Anna Worosz

Sprawdź również

Wielki sport ponownie w Mielcu! W kwietniu mecz reprezentacji Polski w futsalu

20.01.2025. Mielecka hala MOSiR będzie gościć po raz kolejny reprezentację Polski w futsalu. 10 kwietnia …