Kwestia ochrony środowiska w Mielcu i Powiecie Mieleckim pozostaje jednym z najbardziej drażliwych tematów. Najwięcej emocji wzbudza zanieczyszczenie powietrza pyłami PM 10, benzopirenem, formaldehydem. W opinii społecznej w dużej mierze odpowiedzialne za to są firmy zlokalizowane w Strefie.
Na ostatnim posiedzeniu Sesji Rady Powiatu przedstawiona została informacja Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dotycząca zanieczyszczenia wód i powietrza. Przy tej okazji złożyłem na sesji petycję Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Specjalna Strefa Ekologiczna" wraz z podpisami mieszkańców.
Ponadto przedłożyłem mój własny wniosek dotyczący prośby przedstawienia stanu prac nad systemem monitoringu powietrza, który również przesyłam w załączeniu.
Przy tej okazji przesyłam listę moich dotychczasowych działań w zakresie ochrony środowiska w Powiecie Mieleckim.
Dotychczas moja aktywność w tej sprawie:
- W 2011 roku złożyłem wniosek o dodanie punktu o stanie zanieczyszczenia środowiska do najbliższej sesji rady powiatu (wniosek w załączeniu)– zostało ujęte w grudniowym posiedzeniu rady.
- W grudzień 2011 r – wniosek w sprawie ograniczenia niskiej emisji spalin i wprowadzenia uprawnień dla straży miejskiej, które uprawniałyby do kontroli w wypadku zgłoszeń.
http://supernowosci24.pl/palac-to-swinstwo-trujecie-siebie-i-sasiadow/
Komentarz: Z informacji jakie wstępnie uzyskałem – po przekazaniu dokumentów do gmin Powiatu Mieleckiego – straż miejska w Mielcu dysponuje już uprawnieniami w tym zakresie.
- W związku z dużym niepokojem mieszkańców wywołanym planami wykorzystania elektrociepłowni jako spalarni śmieci zgłosiłem ten temat do planu prac Komisji Rozwoju Gospodarczego, Rolnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu.
http://www.hej.mielec.pl/miasto2/aktualnosci/art2049,temat-elektrocieplowni-ciagle-zywy-.html
4. Marzec 2012 – Wystąpiłem z wnioskiem do p. Wojciecha Dąbrowskiego – prezesa Agencji Rozwoju Przemysłu w związku z jego wypowiedzią w Pulsie Biznesu na temat budowy drugiej spalarni śmieci w Mielcu.
- Treść pisma
- Składałem wniosek w sprawie monitoringu powietrza (lipiec 2013)
https://www.facebook.com/groups/klub.radnych.rdzm/524712594262758/
– Odpowiedź Starosty w tej sprawie
Daniel Kozdęba przesłał nam także najnowsze pismo w tej sprawie:
Radny Powiatu Mieleckiego – Daniel Kozdęba
Mielec, 23 maja 2014
RPDK/3/14
Szanowny Pan
Henryk Niedbała
Przewodniczący Rady Powiatu Mieleckiego
automatyczny monitoring jakości powietrza w Mielcu jest niezbędny, co widać szczególnie w sezonie grzewczym, gdy zanieczyszczenie powietrza pochodzące z mieleckiej strefy potęgowane jest przez tzw. niską emisję, czyli dym z domowych palenisk. Powoduje to, że szczególnie w zimowych miesiącach mieszkańcy powiatu mieleckiego oddychają prawdziwym koktajlem substancji chemicznych, co przekłada się bezpośrednio na zdrowie jak i komfort życia mieszkańców. Najbardziej narażeni na skutki zanieczyszczenia powietrza są najmłodsi – dzieci i młodzież oraz osoby starsze.
Wyniki prowadzonych nawet sporadycznie kontroli WIOŚ są znamienne, wykazują przekroczenia dopuszczalnych poziomów zanieczyszczeń i nie mogą ignorowane. Zanieczyszczenie powietrza było od lat i nadal pozostaje poważnym problemem. Jako lokalne JST powinniśmy wspólnie z gminami (w tym miastami) podjąć działania, by stworzyć spójny system monitoringu obejmujący nie tylko planowaną na terenie MOSIR pojedynczą stację WIOŚ ale również inne stacje pomiarów na terenie powiatu mieleckiego.
Takie rozwiązanie, jest sposobem na całoroczny kompleksowy monitoring zanieczyszczeń powietrza. Stworzenie systemu stacji pomiarowych pozwoliłoby określić źródła emisji oraz podjąć szybkie działania w celu ich ograniczenia, tak by powietrze w powiecie mieleckim nie odbiegało od standardów i norm.
Co istotne takie działania mogłyby zostać ujęte w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Finansowanie systemu jest również możliwe w ramach dobrze działających programów grantów norweskich czy szwajcarskich, które ukierunkowane są na taką aktywność. Zgodnie
z dotychczas prezentowanymi warunkami JST korzystając ze środków pomocowych poniosłyby jedynie około 20% kosztów, co nie stanowiłoby znaczącego obciążenia dla budżetów.
Mając na uwadze wielkie zainteresowanie mieszkańców kwestią zanieczyszczenia powietrza oraz aktywność podejmowaną przez Stowarzyszenie Specjalna Strefa Ekologiczna, zgodnie z zapisami art. 21 Ustawy o samorządzie powiatowym, proszę Zarząd o informację na temat obecnych i planowanych dalszych działań w tym zakresie.
Daniel Kozdęba
Radny Powiatu Mieleckiego
Otrzymują:
- Adresat
- a/a