Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / AWP poleca / Radomyskie obserwatorium z kolejną nagrodą

Radomyskie obserwatorium z kolejną nagrodą

Gmina Radomyśl Wielki została laureatem w konkursie „Inwestycja z perspektywą” organizowanym przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej. Ten tytuł został przyznany za budowę Obserwatorium Astronomiczne w Radomyślu Wielkim.

Gmina Radomyśl Wielki znalazła się w gronie 10 wyróżnionych samorządów z prawie 190 z całej Polski, które zgłosiły akces do plebiscytu. Miał on na celu promocję przedsięwzięć samorządowych dofinansowanych z funduszy unijnych.

– To była inwestycja wykonana z myślą o uczniach. Poprzez obserwatorium pokazujemy im nowe możliwości spędzania czasu, ale też pomagamy realizować ich pasje. Myślę, że jako gmina możemy być dumni z tego projektu. Przynosi ono bowiem pożądane efekty – powiedział dyrektor GZEAS Andrzej Przybyszewski, podczas odbioru okolicznościowego grawertonu w Centrum Prasowym PAP w Warszawie.

Przyszłościowa inwestycja

Radomyski projekt polegał m.in. na budowie dwukondygnacyjnego budynku obserwatorium astronomicznego wraz z wyposażeniem (teleskopy, kamera, system sterowania), stacji pogodowej, mobilnego planetarium i dronów. Na przedsięwzięciu zyskała sama szkoła, bo nowy sprzęt pojawił się w kilku salach lekcyjnych. Przykładowo pracownia informatyczna otrzymała sprzęt komputerowy, skaner i drukarkę 3D. Do pracowni języka polskiego i angielskiego trafiły tablice interaktywne, a do chemicznej, biologicznej i geograficznej specjalne zestawy naukowe. Koszt zadania to ok. 738,62 tys. zł, z czego ok. 442,83 tys. zł to unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego.

– Cieszymy się, że tytuł „Inwestycja z perspektywą” przypadł Gminie Radomyśl Wielki. Obserwatorium Astronomiczne nie tylko służyło gimnazjalistom z całej naszej gminy, a teraz uczniom szkoły podstawowej, ale jest także otwarte dla dorosłych mieszkańców gminy i gości z różnych stron Podkarpacia czy Małopolski. Wokół obserwatorium udało się stworzyć fajną grupę pasjonatów astronomii, ale też sporą grupę jego fanów. Dowodem na to liczni uczestnicy wydarzeń organizowanych przez obserwatorium, jak też liczba głosów oddanych na naszą placówkę w ostatnim konkursie. W tym miejscu chciałbym serdecznie podziękować wszystkim za każdy głos oddany na nasz projekt – powiedział Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim odpowiedzialny za promocję gminy i pozyskiwanie funduszy zewnętrznych.

– Inwestycja ma też przed sobą tytularną perspektywę, szansę na rozwój. Obserwatorium ma potencjał, by stać się marką Gminy promowaną chociażby przez takie imprezy jak AstroNight czy udział w regionalnych czy ogólnopolskich festiwalach nauki i wiedzy – dodał.

Działo się i będzie się dziać

Działalność obserwatorium pobudziła zainteresowanie astronomią. Nie tylko wśród uczniów, którzy chętnie podejmowali działania na rzecz wszechstronnego rozwoju uczestniczących w kółkach zainteresowań. Podczas cyklicznych eventów pn. AstroNight popularyzujących astronomię i przybliżających zainteresowanym nocne niebo pojawiło się kilka tysięcy osób, które mogły oglądać zaćmienie księżyca, planety, wielką opozycję Marsa będącego najbliżej Ziemi czy aktywność spadających gwiazd. – Dziękuję wszystkim, którzy zagłosowali na nasz projekt! To daje nowy impuls do pracy, a mamy jeszcze wiele pomysłów, które czekają na realizację – zapewnia Janusz Grzyb, opiekun obserwatorium.

Dodajmy, że w 2021 r. Gmina Radomyśl Wielki została laureatem plebiscytu „Podkarpackie. Mistrzowskie zmiany”, również za realizację obserwatorium.

Link do opisu radomyskiej inwestycji: https://samorzad.pap.pl/konkurs-inwestycja-z-perspektywa/kategoria/radomysl-wielki-obserwatorium-astronomiczne-dla-uczniow

Krzysztof Babiarz

Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim

p r o m o c j a :

W tym roku przypada 85. rocznica przemysłu lotniczego w Mielcu. W tym roku Studio Wizualne we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu S.A. Oddział w Mielcu zorganizuje „Bieg Lotnika z okazji 85. lecia przemysłu lotniczego w Mielcu”, zaplanowany na 21 maja 2023 (niedziela).

Sponsorami biegu zostali: PZL Mielec, Euro-Eko Sp. z o.o., Euro-Eko Media, Energia Euro-Park Mielec oraz Gardner Aerospace.

Patronat honorowy nad biegiem objął Fryderyk Kapinos Poseł na Sejm RP.

Partnerem biegu jest Jednostka KSRG Jaślany.

Po raz pierwszy w Mielcu trasa biegu będzie przebiegać ulicami Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC (zarządzanej przez ARP S.A.) w sąsiedztwie zabudowań Polskich Zakładów Lotniczych. 3 pętle w sumie dadzą 10 km, a start i metę zaplanowaliśmy na odcinku Bramy Głównej SSE (ARP) oraz bramy PZL Mielec.

Warto wpisać to wydarzenie do swojego kalendarza biegowego i razem z nami, w ten wyjątkowy sposób, uczcić doniosłą rocznicę Profesjonalna organizacja biegu to zapewnienie elektronicznego pomiaru czasu, zaplecze sanitarne i medyczne, medale, numery, startowe, pakiet startowy, ale przede wszystkim oryginalne i jedyne w swoim rodzaju koszulki biegowe.

Kategoria OPEN
Kategorie wiekowe (1-3 miejsce kobiety i 1-3 miejsce mężczyźni)
K i M ..-20
K i M 21-30
K i M 31-40
K i M 41-50
K i M 51-60
K i M 60+

Oraz kategoria z największą liczbą uczestników z jednej grupy biegowej.

Zapraszamy!

Zapisy na www.studiowizualne.com

Sprawdź również

II MIELECKI KONKURS MODELARSKI „Lotnicze Klimaty” – Mielec 2024

W dniach 17-21 maja 2024 roku w Mielcu odbędzie się XIV Mielecki Festiwal Nauki i …