Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Radomyśl Wielki – europejski samorząd

Radomyśl Wielki – europejski samorząd

Gmina Radomyśl Wielki znalazła się na wysokim miejscu w „Złotej Setce” gmin aktywnie pozyskujących dotacje z Unii Europejskiej. Na 56 lokacie Radomyśl Wielki, w kategorii gmin miejskich i miejsko – wiejskich wyprzedził m.in. Pilzno, Wieliczkę, Sandomierz czy Busko – Zdrój.

 

Ranking przygotowała redakcja Rzeczpospolitej, a dane dotyczą 2013 r.

W przypadku gminy Radomyśl Wielki w 2013 r., podpisano 4 umowy na dotację z UE. Wyszczególniono, że przychody z Unii wyniosły 233 zł na osobę, a umowy podpisane w ub.r. wynoszą 350 zł na osobę.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni z tak wysokiej lokaty, to oznacza, że dobrze wykorzystaliśmy swoje „5 minut” podczas rozdania 2007-2013. Nie jesteśmy gminą podmiejską, mamy niskie podatki, a więc nie możemy mówić o dużych dochodach, jednak mimo to udaje nam się mnożyć pieniądze poprzez sięganie po środki z różnego rodzaju programów. To także kolejne z rzędu wyróżnienie i umieszczenie nas w „Złotej Setce” gmin skutecznie pozyskujących dotacje z Unii – skomentował Józef Rybiński burmistrz Radomyśla Wielkiego.

W skali kraju fundusze pozyskane z UE są przeznaczane głównie na inwestycje i tak też jest w gminie Radomyśl Wielki.

Dzięki dotacjom, w 2013 r., wybudowano salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej w Rudzie (dofinansowanie – 1 299 816 zł), wykonano generalną termomodernizację Gimnazjum w Radomyślu Wielkim wraz z wymianą okien i drzwi, dociepleniem stropu, instalację centralnego ogrzewania, instalację gazową i kolektorów słonecznych. (dofinansowanie – 1 087 419,45  zł). Ponad to wybudowano zbiorniki na wodę w Jamach, w którą zaopatrywana jest gmina (dofinansowanie – 623 766 zł) oraz utworzono 5 przedszkoli samorządowych (dofinansowanie – 2 068 875,50 zł).

– Zainwestowaliśmy głównie w edukację i to na bardzo różnych szczeblach. Młodzież to przyszłość, a więc chcemy im stwarzać warunki do rozwijania się. Bardzo ważną inwestycją była też budowa zbiorników, ponieważ teraz zwiększy się zapas wody dla naszej gminy i nie powinno już być przerwy w jej dostawie – dodał burmistrz.

 

Anna Bratek

Rzeczniczka prasowa

Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim

Radomyśl Wielki – europejski samorząd

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …