Od kilku już lat samorządowe władze Powiatu Mieleckiego przyznają dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub budowlane przy zabytkowych obiektach znajdujących się na terenie powiatu. Taka polityka finansowa wynika z deklarowanej już nie raz przez starostę powiatu Andrzeja Chrabąszcza chęci utrzymania obiektów zabytkowych w dobrej formie czy też – w niektórych przypadkach – doprowadzenia zabytków do przyzwoitego stanu. Jak mówi starosta Chrabąszcz – Chcemy wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, aby to wszystko, co świadczy o naszej historii i tożsamości, o naszych korzeniach trwale związanych z Ziemią Mielecką, pozostawić następnym pokoleniom w jak najlepszym stanie.
Podobnie jak w latach poprzednich, również w roku bieżącym władze powiatu dokonały kolejnego naboru wniosków na dofinansowanie prac przy obiektach zabytkowych. Jak już wcześniej informowaliśmy, 11 kwietnia br. zostały podpisane umowy z jedenastoma podmiotami, na wsparcie finansowe renowacji obiektów zabytkowych. Łączna kwota wydatkowana na ten cel z budżetu powiatu to 135 tys. zł.
Jak się okazuje, nie były to wszystkie środki, jakie mogą być wykorzystane dla ratowania obiektów i budowli zabytkowych. Dodatkowa dotacja trafiła kilka dni temu do parafii pw. św. Mikołaja w Borowej. Kwota dotacji, jaką powiat przeznaczył dla borowskiej parafii wynosi 45 tys. złotych i jest to najwyższe dofinansowanie na modernizację zabytków, jakie władze powiatu przyznały dotychczas. Stosowną umowę w tej sprawie podpisali 3 lipca br. starosta mielecki Andrzej Chrabąszcz i proboszcz parafii w Borowej ksiądz Stanisław Polek.
Otrzymane pieniądze zostaną przeznaczone na zakończenie trwającego od kilku lat remontu ogrodzenia wokół zabytkowego kościoła pw św. Mikołaja w Borowej (zbudowanego pod koniec XIX wieku…). Obiekt wyróżnia się na tle innych budowli sakralnych z tego okresu, utrzymanych w nurcie dominującego wówczas w okolicach Mielca neogotyku. Wzniesiony kosztem całej parafii, jest jednym z nielicznych i najcenniejszych zabytków architektury w okolicy Borowej.
Modernizacja obiektów kościoła polegająca na przebudowie istniejącego ogrodzenia, spowodowana została jego katastrofalnym stanem technicznym. Według oceny Państwowego Inspektora Nadzoru Budowlanego stan ten mógł zagrażać zdrowiu i życiu parafian. Przyznanie pieniędzy z budżetu powiatu pozwoli na kontynuację i dokończenie trwających od 2010 roku prac przy renowacji zabytkowego ogrodzenia kościoła. Projekt modernizacji polega na wykonaniu muru oporowego wzdłuż kościoła i odtworzeniu charakteru ogrodzenia z wykorzystaniem cegły klinkierowej oraz przęseł z kutych elementów stalowych. Trzeba też dodać, że inwestycja ta była wspomagana finansowo przez władze powiatu w latach 2009 – 2012, na łączna kwotę 117 tys. zł.
– Nie żałujemy pieniędzy na zabytki. Powiat mielecki jest jednym z nielicznych, które tak dużą wagę przywiązują do ochrony dziedzictwa kulturowego. Ale już dziś mogę stwierdzić, że podejmowane w naszym powiecie od kilku lat działania na rzecz ratowania obiektów zabytkowych przynoszą konkretne efekty – dodaje starosta Chrabąszcz. Zawdzięczamy to także aktywności właścicieli zabytków, którzy o te dotacje co roku zabiegają. Jestem przekonany, że dzięki naszym wspólnym działaniom będziemy mogli bez wstydu przekazać naszą kulturową spuściznę kolejnym pokoleniom – podsumowuje starosta.
Bogusław Miga – Rzecznik Prasowy Starostwa Powiatowego w Mielcu