Największa impreza robotyczno-kosmiczna w Europie odbędzie się na Podkarpaciu. Od 10 do 13 września 2016 r. w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce odbywać się będzie Europejski Kongres Robotyczny oraz Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich. Przedsięwzięcie to jest wydarzeniem na światowym poziomie i największą popularnonaukową impreza robotyczno – kosmiczną w Europie.
Kongres jest jedynym wydarzeniem w Europie o takiej skali i światowym zasięgu, złożonym z dwóch podstawowych stref – European Rover Challenge, czyli Europejskich Zawodów Łazików Marsjańskich oraz Pokazów Naukowo-Technologicznych (10-12 września), przeznaczonych dla szerokiej publiczności.
Organizatorami Europejskiego Kongresu Robotycznego są Europejska Fundacja Kosmiczna oraz Województwo Podkarpackie.
Europejskie Zawody Łazików Marsjańskich zostaną zorganizowane w Polsce już po raz trzeci. Weźmie w nich udział ponad 450 konstruktorów z całego świata, m.in. z Kanady, Australii, Włoch, Hiszpanii, czy Indii. Do konkursu stanie m.in. zwycięzca tegorocznego konkursu organizowanego w Stanach Zjednoczonych (URC) – podkarpacka drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Zmagania łazików na specjalnie przygotowanej arenie obserwować i oceniać będą m.in. eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) oraz NASA. Zawody są skierowane do studentów, absolwentów oraz pracowników uczelni wyższych. Zadaniem stojącym przed zespołami jest zaprojektowanie i budowa analogu łazika marsjańskiego, który uzyska najwyższą punktację w zawodach symulujących eksplorację Marsa.
Nawigacja „na ślepo”, pobranie próbki czy reaktor – to nazwy kilku konkurencji, w których „eksploratorzy czerwonej planety” poprowadzą łaziki bez podglądu z kamer, sprawdzą napięcie w reaktorze systemu podtrzymywania życia w bazie oraz zbiorą próbki z powierzchni. Zmagania łazików marsjańskich będą otwarte dla publiczności.
Podczas ERC 2016, oprócz zawodów oraz strefy pokazów naukowo-technologicznych, znanych
z wcześniejszych edycji, odbędą się również warsztaty mentoringowe dla zawodników i wystawców. Wykłady i zajęcia praktyczne związane będą m.in. z rozwojem technologii, finansowaniem projektów oraz budowaniem wizerunku. Podczas nich zaprezentowany zostanie także raport specjalny nt. potencjału
i kompetencji polskich zespołów startujących w konkursach robotycznych na całym świecie.
Cieszymy się, że możemy być gospodarzami ERC 2016, które doskonale wpisuje się w strategię promocji regionu, jako miejsca innowacyjnego i wspierającego rozwój nowych technologii – mówi Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Wydarzenie będzie platformą wymiany doświadczeń między biznesem a nauką, pozwoli na stworzenie społeczności ludzi, otwartych na wyzwania o nieszablonowym sposobie myślenia.
10 września każdy, kto zarejestruje się na stronie www.citizensdebate.space weźmie udział w dyskusji z mieszkańcami 22 państw członkowskich Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA – European Space Agency).
Wszyscy biorący udział w debacie zyskają szansę na włączenie się w kreowanie polityki kosmicznej w Europie. Uczestnicy w każdym z państw będą dyskutować o wpływie eksploracji kosmicznej na przeciętnego człowieka i o powszechności wykorzystywania technologii kosmicznych w codziennym życiu. Debata będzie doskonałą okazją do wymiany poglądów z innymi zainteresowanymi tematem oraz z ekspertami w dziedzinie badań nad kosmosem. Z uczestnikami bezpośrednio połączy się także dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej, Jan Woerner.
12 września w ramach Europejskiego Kongresu Robotycznego odbędzie się konferencja, w czasie której prezentowany będzie aktualny stan prac nad strategią rozwoju robotyki kosmicznej w Polsce oraz przykłady takich strategii ze świata. W czasie debaty poruszane będą także kwestie wykorzystania robotyki w biznesie oraz przyszłego wykorzystania robotyki kosmicznej.
Nowością, związaną z imprezą, jest powołanie Rover Challenge Series – ligi najbardziej prestiżowych zawodów robotycznych na świecie. Jej celem będzie podnoszenie rangi zawodów, współpraca międzynarodowa w zakresie ich organizacji oraz rozszerzenie idei konkursu na inne kontynenty
w najbliższej przyszłości.
W skład serii wejdą europejskie zawody, organizowane w Polsce, ich amerykański odpowiednik – University Rover Challenge oraz mniejsze, zamknięte, krajowe konkursy – mówi Łukasz Wilczyński z Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator ERC 2016 – Liga zarządzana będzie przez globalną organizację The Mars Society. Wszystkie drużyny, startując w poszczególnych zawodach, będą zbierać punkty w Pucharze Rover Challenge, co pod koniec sezonu pozwoli wyłonić najlepszy zespół na świecie – dodaje Wilczyński.