Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / RUSZA PUBLICZNY SYSTEM INFORMOWANIA MIESZKAŃCÓW O STANIE POWIETRZA NAD MIELCEM

RUSZA PUBLICZNY SYSTEM INFORMOWANIA MIESZKAŃCÓW O STANIE POWIETRZA NAD MIELCEM

27.12.2018

Rozpoczęła się instalacja ekranów LED na budynku Domu Kultury SCK i na wyremontowanym budynku kamienicy nr 13 przy ulicy Mickiewicza.

Wyświetlacze na bieżąco będą pokazywały wyniki pomiarów stanu powietrza z sieci sensorów Airly. Pozwoli to w sposób dostępny dla wszystkich mieszkańców na bieżąco monitorować jakość powietrza w Mielcu.

– W ostatnim czasie wyniki wskazań z sieci Airly są niepokojące. Dlatego poprosiłem by wszystkie miejskie przedszkola i szkoły podstawowe zostały wyposażone w specjalne aplikacje, które posłużą dyrekcji i nauczycielom do stałej kontroli jakości powietrza w naszym mieście. W przypadku złych warunków ograniczone lub całkowicie odwołane będą spacery i przebywanie dzieci na wolnym powietrzu – powiedział Prezydent Mielca Jacek Wiśniewski.

Jak wiadomo, sensory sieci Airly, której twórcą jest mielczanin Wiktor Warchałowski, to czujniki pozwalające na prowadzenie ciągłych pomiarów poziomu stężenia pyłów zawieszonych PM 2.5 oraz PM 10. Mierzą także temperaturę powietrza, ciśnienie atmosferyczne oraz wilgotność powietrza. Od pewnego czasu są wykorzystywane  do tworzenia sieci pomiarowych przez wiele miast w Polsce, które mają problemy z tzw. niską emisją.

W ubiegłym roku Urząd Miejski w Mielcu zakupił i zamontował na budynkach szkolnych pierwsze cztery sensory Airly. Później zainstalowano kolejne urządzenia. W powstanie sieci czujników włączyły się także inne instytucje i firmy. Obecnie poziom zanieczyszczenia mieleckiego powietrza pyłem PM 10 i PM 2,5 mierzy już 20 sensorów.

Czujniki te uzupełniają dane zbierane przez stację monitoringu powietrza rzeszowskiego WIOŚ funkcjonującą przy drugim budynku Szkoły Podstawowej nr 6 przy ulicy Biernackiego, przez mobilną stację monitoringu powietrza zakupioną w ramach Mieleckiego Budżetu Obywatelskiego, a także przez nową stację państwowego monitoringu zanieczyszczeń przemysłowych, którą uruchomiono na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej pod koniec października bieżącego roku.  Rozbudowa miejskiego systemu kontroli jakości powietrza ma służyć nie tylko mieszkańcom w celach informacyjnych. To także dane, które udostępniane są Wojewódzkiemu Inspektoratowi Ochrony Środowiska, będącą instytucją powołaną do kontroli zanieczyszczeń środowiska.

Krzysztof Urbański

Kierownik Biura Promocji i Sportu

Sprawdź również

Marszałek Władysław Ortyl zakażony koronawirusem

SZANOWNI PAŃSTWO  Z UWAGI NA KONTAKT Z OSOBĄ ZAKAŻONĄ MARSZAŁEK WŁADYSŁAW ORTYL WYKONAŁ TEST NA …