Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Rzeźba w Pałacyku Oborskich

Rzeźba w Pałacyku Oborskich

Od 6 lipca w siedzibie głównej Muzeum Regionalnego w Mielcu- Pałacyku Oborskich przy ul. Legionów można oglądać wystawę „Rzeźba”. Na ekspozycji zgromadzono ok. 120 rzeźb autorstwa członków Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej.

 

reklama:

 

 

Prace prezentowane w muzeum wykonano różnymi technikami- znajdują się tam rzeźby w drewnie, w korzeniu, płaskorzeźby i rzeźby wypalane, malowane lub w naturalnych kolorach drewna. Również różna jest ich tematyka- prace dotyczą przyrody, religii, kultury ludowej, heraldyki, sytuacji z życia codziennego… Są tam zwierzęta rzeźbione w korzeniu, wizerunki ptaków, płaskorzeźby ze scenami łowieckimi, wizerunki świętych, małe kapliczki, sceny z życia codziennego na wsi, płaskorzeźby przedstawiające herby i godła oraz najróżniejsze krucyfiksy i sceny z życia Jezusa.

Rzeźby zostały wykonane przez 9. artystów: Wiesławę Weronikę Górak, Stanisława Czarneckiego, Zbigniewa Czerkiesa, Rafała Misiąga, Mariana Pietruszkę, Tadeusza Płeszkę, Huberta Pomiankiewicza, Andrzeja Rybę i Stanisława Szęszoła. Są to twórcy różni od siebie, w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Łączy ich pasja. Część z nich wielokrotnie brała udział w wystawach grupowych, indywidualnych i odnosiła sukcesy w konkursach artystycznych.

Powody, dla których rzeźbiarze tworzą również są różne. Jedni rzeźbią ze względu na zamiłowanie do folkloru i przyrody, inni chcą zamanifestować swoją religię i wartości duchowe. -Tworzę z zamiłowania do ptaków, ich wolności i sprytu- powiedział Hubert Pomiankiewicz, jeden z artystów prezentujących swoje prace na mieleckiej wystawie.

Jak twierdzą pracownicy Muzeum Regionalnego, przez niecałe dwa tygodnie trwania wystawy zwiedziło ją już ponad sto osób, w dużej mierze były to wycieczki oraz dzieci i młodzież z mieleckich półkolonii.

Wystawę można zobaczyć w Pałacyku Oborskich przy ul. Legionów 73 do 15 września w godzinach otwarcia Muzeum Regionalnego.

Michał Krawiec

 

 

 

 

 

Rzeźba w Pałacyku Oborskich

Sprawdź również

„Dziadek do orzechów” Piotra Czajkowskiego w wykonaniu Królewskiego Baletu Klasycznego [zdjęcia]

W dniu 8 stycznia w sali widowiskowej Domu Kultury SCK odbył się Spektakl baletowy „Dziadek …