Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Samorząd Województwa Podkarpackiego rozdzielił dotacje na zabytki – lista beneficjentów
Ołtarz w kościele w Cmolasie, fot. K. Tarapata

Samorząd Województwa Podkarpackiego rozdzielił dotacje na zabytki – lista beneficjentów

Aż 104 podmioty – parafie, samorządy, stowarzyszenia, fundacje i osoby fizyczne, które są właścicielami zabytków na Podkarpaciu otrzymają już wkrótce pieniądze z budżetu województwa na zachowanie piękna regionalnych zabytków. 

Taką decyzję podczas majowej sesji podjął Sejmik Województwa Podkarpackiego. Radni  zdecydowali o przekazaniu 5 350 000 złotych na dotacje dla prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa podkarpackiego.

Decyzja radnych była tożsama z wnioskiem, jaki do sejmiku skierował Zarząd Województwa Podkarpackiego. To właśnie zarząd w czasie swych obrad zdecydował, by tegoroczna dotacja dotarła do aż 104 podmiotów. I aby przeznaczyć na to więcej środków niż pierwotnie zaplanowano w budżecie województwa na 2023 rok.

– Doskonale wiemy jak wielkie są potrzeby i świetnie rozumiemy, że nasze zabytki są niezwykle cennym elementem naszego dziedzictwa, korzeni, z których wyrastamy i bez których nie możemy w pełni budować przyszłości. Stąd nasza decyzja,  aby zwiększyć o milion kwotę, jaką rozdzielimy na dotacje – podkreśla marszałek województwa Władysław Ortyl.

W budżecie regionu na 2023 rok kwota przeznaczona na dotacje na zabytki została zaplanowana w wysokości 4,4 mln złotych. Zarząd województwa mając na uwadze wzrost cen materiałów, usług oraz prac przy zabytkach, zawnioskował o zwiększenie środków na ten cel do 5 350 000 zł. Sejmik przychylił się do wniosku zarządu i dzięki temu dotacja trafi do 104 podmiotów – parafii, samorządów, stowarzyszeń, fundacji i osób fizycznych, które są właścicielami zabytków na Podkarpaciu.

Sam nabór wniosków dla dotacjina prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy  zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa podkarpackiego trwał do 31 stycznia 2023 roku. Wpłynęło aż 211 wniosków na łączną kwotę wnioskowanej dotacji ponad 27 mln złotych. Parafie złożyły 135 wniosków, samorządy 21 wniosków, stowarzyszenia, fundacje, osoby fizyczne kolejnych 28 wniosków. 27 wniosków wpłynęło po terminie lub nie spełniło wymogów formalnych.

Komisja powołana przez Zarząd Województwa Podkarpackiego oceniła 184 złożone wnioski. Po wnikliwych pracach komisja rekomendowała zarządowi swą listę.

Zarząd Województwa wnioskował do sejmiku o udzielenie dotacji dla 104 podmiotów, w łącznej wysokości 5 350 000 zł. Sejmik taką decyzję podjął.

Dotacja na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach w wysokości 50 tysięcy złotych trafi na przykład do Chotyńca na konserwację wystroju wnętrza tamtejszej Parafii greckokatolickiej pw. Narodzenia NMP.

105 tysięcy otrzymała Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Cmolasie na prace przy remontowaniu kościoła filialnego. 100 tysięcy na konserwację polichromii dostała parafia pw. Wniebowstąpienia Pana Jezusa w Górzance. Ta sama kwota trafi także na prace remontowo-konserwatorskie kaplicy dróżkowej „Grób Pana Jezusa” na Kalwarii Pacławskiej oraz na konserwację pomieszczeń klasztoru Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia NMP Dom Zakonny w Jarosławiu.

200 tysięcy otrzymała Parafia św. Doroty z Markowej na prace remontowo-konserwatorskie tynków wraz z dekoracją malarską wnętrza. Taka sama kwota wesprze odtworzenie dachu oraz konserwację elewacji zespołu pałacowo-parkowego w Maćkowicach należącego do Archidiecezji Przemyskiej Obrządku Łacińskiego.

50 tysięcy z budżetu województwa dla samorządu Przemyśla pomoże zrealizować remont elewacji I liceum w tym mieście. 30 tysięcy dla gminy Frysztak przyczyni się do remontu zespołu schronów dla pociągu sztabowego w Stępinie. 150 tysięcy otrzyma jarosławskie Muzeum Kamienica Orsettich na prace konserwatorskie dachu. 25 tysięcy dla F.H.U.P Muzeum Zamkowe „Kamieniec” Andrzeja Kołdera będzie wkładem w prace konserwatorskie ścian ruin zamku Kamieniec w Odrzykoniu.

Lista beneficjentów, link do pełnej listy instytucji, które otrzymały dotacje:

https://www.podkarpackie.pl/index.php/kultura/dotacje-na-zabytki/dotacje-na-zabytki-2023-r

Aleksandra Gorzelak-Nieduży

Biuro prasowe

Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie

p r o m o c j a :

Nepomuki w dolinie Wisły i Wisłoki

Ikony na I Komunię św., chrzest, ślub, urodziny, imieniny i inne okazje

Włodek Gąsiewski, Moje okruchy Kantora – Książka Roku 2022 Związku Literatów Polskich O/Rzeszów, wydanie II 2023 już w przedsprzedaży. Publikacja obejmuje okres i tematykę od krakowskiej „Umarłej klasy” przez Hohenbach (Czermin), Schönanger, Mielec, Cricotekę w Krakowie do Wielopola 1978-2023, wspomnienia, eseje, wiersze dramatyczne wywiady i foto-reportaże. Wydanie poprawione i uzupełnione – autor zaprasza do lektury, inf. na stronie: Moje okruchy Kantora

Sprawdź również

PZL Mielec przygotowują się do serwisowania wojskowych odrzutowców

Polskie Zakłady Lotnicze Mielec zapowiedziały, że wchodzą na rynek serwisowanie wojskowych samolotów odrzutowych. Mówił o …