Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Sikorsky Aircraft i PZL Mielec zainwestuje blisko 200 mln dolarów

Sikorsky Aircraft i PZL Mielec zainwestuje blisko 200 mln dolarów

Komunikat prasowy, Warszawa, 11.03.2015

 

Blisko 200 mln dolarów zainwestuje konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec w WZL-1 S.A. w Łodzi

 

11 marca 2015 r., Warszawa – Konsorcjum Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. i Sikorsky Aircraft podpisało dziś umowę z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 1 S.A., dotyczącą przyszłej współpracy handlowej, w przypadku zwycięstwa platformy BLACK HAWK w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla MON. Porozumienie jest elementem budowanego partnerstwa z Polską Grupa Zbrojeniową w celu wsparcia Sił Zbrojnych RP.

 

Zawarte porozumienie o współpracy przewiduje utworzenie w WZL-1 S.A. w Łodzi i Dęblinie centrum serwisowego dla śmigłowców i ich silników pozyskanych przez Ministerstwo Obrony Narodowej w ramach przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla Sił Powietrznych. Jest to kolejny krok zmierzający do stworzenia polskiego potencjału w zakresie serwisowania i napraw zespołów, takich jak: podwozie, wirniki i przekładnie, układy napędowe, silniki APU oraz inne zespoły hydrauliczne i odpowiedzialne za sterowanie lotem, oferowanych w przetargu śmigłowców.

 

Zgodnie z podpisanym porozumieniem, w przypadku zwycięstwa w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy dla polskiej armii, firmy PZL Mielec i Sikorsky Aircraft zainwestują w WZL-1 S.A. blisko 200 milionów dolarów. Inwestycje te będą obejmowały transfer nowoczesnych technologii z zakresu modernizacji, napraw i obsług śmigłowców S-70i™ BLACK HAWK i S-70B™ Seahawk®, unowocześnienie parku maszynowego i oprzyrządowania, a także pakiet szkoleniowy i wsparcie zaopatrzeniowe w części zamienne oraz komponenty.

 

Dla WZL-1 S.A. oznacza to rewolucję technologiczną.  Przede wszystkim to pozyskanie nowych technologii i kompetencji w zakresie obsług i remontów statków powietrznych,  wymiana parku maszynowego oraz co najważniejsze odejście od dotychczasowego sowieckiego podejścia do serwisowania sprzętu lotniczego i zastąpienie go metodologią zachodnią. Nabyte kompetencje to również szansa dla WZL-1 S.A. na dołączenie do globalnej sieci obsług firmy Sikorsky i  uzyskanie w przyszłości możliwości wnoszenia poprawek i modernizacji dla ogólnoświatowej floty śmigłowców BLACK HAWK.

 

W przypadku zwycięstwa konsorcjum PZL Mielec i Sikorsky, w WZL-1 S.A. realizowane będą remonty, naprawy, modernizacje oraz prace obsługowe śmigłowców BLACK HAWK. Będzie to jedyny zakład serwisowy do obsługi floty śmigłowców nabytych przez MON. W przyszłości     WZL-1 S.A. ma również szansę stać się regionalnym centrum obsługowym dla floty śmigłowców firmy Sikorsky z rejonu Europy Środkowo-Wschodniej. Śmigłowce BLACK HAWK są dziś użytkowane przez takie kraje europejskie jak Austria, Grecja, Hiszpania czy Szwecja. Kolejne kraje jak Słowacja, Węgry czy Łotwa wyrażają swoje zainteresowanie tą platformą. 

 

Na podpisanym dziś porozumieniu skorzysta również samo miasto Łódź i Dęblin oraz lokalne firmy przemysłowe. Umowa z WZL-1 S.A. jest bowiem otwarciem drzwi dla innych gigantów przemysłu lotniczego. Za firmami Sikorsky Aircraft i PZL Mielec w Łodzi i Dęblinie swoich partnerów handlowych poszukiwać będą  inni potentaci rynku lotniczego, jak General Electric, Rockwell Collins, Honeywell czy Pratt & Whitney i UTC Aerospace Systems, nalężące podobnie jak Sikorsky i PZL Mielec do koncernu United Technologies.

 

Czytaj dalej pod reklamą…

 

 

Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o.  (PZL Mielec), spółka zależna Sikorsky Aircraft Corporation jest największym w Polsce producentem samolotów, rozszerzającym profil produkcji o wytwarzanie struktur lotniczych i produkcję helikopterów. 16 marca 2007 r. 100% udziałów Polskich Zakładów Lotniczych Sp. z o.o. zostało zakupione od ARP S.A. przez United Technologies Holdings S. A. (UTH), spółkę United Technologies Corporation (UTC). Rozpoczęła się w ten sposób nowa era, zarówno w historii mieleckiego przemysłu lotniczego, jak i historii samej firmy. W ramach koncernu UTC, bezpośrednią  współpracę z PZL Mielec podjęła spółka grupy UTC – Sikorsky Aircraft Corporation – światowy potentat w produkcji śmigłowców.

 

Sikorsky Aircraft Corporation, z siedzibą w Stratford, Connecticut, USA, jest światowym liderem w zakresie projektowania, wytwarzania i obsługi śmigłowców. United Technologies Corp. z siedzibą w Hartford, Connecticut, USA, oferuje szeroką gamę produktów hi-tech oraz usług pomocniczych dla przemysłu lotniczego i branży budowlanej.

 

Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. w Łodzi (WZL-1 S.A.) wraz z Oddziałem w Dęblinie to  jedna z firm branży lotniczej o 70-letniej tradycji. Firma ugruntowała swoją pozycję na rynku lokalnym, krajowym i zagranicznym dzięki niestandardowej działalności, która w głównej mierze obejmuje remontyobsługi i modernizacje śmigłowców z rodziny Mi dla zabezpieczenia eksploatacji śmigłowców lotnictwa Sił Zbrojnych RP. Od 2014 roku Spółka wchodzi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. Zgodnie z planami MON, Wojskowe Zakłady Lotnicze Nr 1 S.A. pozostaną centrum serwisowo-obsługowym dla nowego śmigłowca wielozadaniowego

polskiego MON. Spółka posiada podpisane Umowy o Współpracy ze wszystkimi potencjalnymi dostawcami nowej platformy.

 

PZL Mielec

 

 

200 mln dolarĂłw zainwestuje konsorcjum Sikorsky Aircraft i PZL Mielec

Sprawdź również

PZL Mielec dostarczyły śmigłowiec S-70i Black Hawk dla polskiej Policji

PZL Mielec zakończył dostawę zakontraktowanych śmigłowców S-70i Black Hawk dla polskiej Policji, zwiększając tym samym …