Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Solidarność w sprawie przetargu na śmigłowce

Solidarność w sprawie przetargu na śmigłowce

Delegaci XXVII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność” przyjęli dokumenty traktujące o sytuacji społeczno-gospodarczej kraju, w tym stanowisko dotyczące przetargu na śmigłowce dla Wojska Polskiego (tekst poniżej).

Przyznali również tytuł „Zasłużony dla NSZZ Solidarność” 37. osobom, wśród nich Władysławowi Ortylowi oraz m.in. śp. Annie Walentynowicz, Andrzejowi Gwieździe, Andrzejowi Kołodziejowi, Alojzemu Szablewskiemu.

Delegatami na KZD z Regionu Rzeszowskiego w kadencji 2014-2018 są: Buczak Wojciech – przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego „S” (wybrany został na członka Komisji Krajowej "S"), Binduga Adam – „S” Cefarm SA, Filipczyk Andrzej – „S” Elektromontaż SA, Jakim Roman – „S” WSK PZL-Rzeszów SA (wybrany został na członka Komisji Krajowej "S"), Kokoszka Marian – „S” PZL Mielec Sp. z o.o., Niemiec Józef – „S” Oświaty i Wychowania w Rzeszowie, Uberman Marek – „S” Łańcucka Fabryka Śrub Sp. z o.o.

* * *

W związku z zapytaniami dot. tytułu „Zasłużony dla NSZZ Solidarność” dla Władysława Ortyla informuję, że z wnioskiem wystąpił Sekretariat Metalowców NSZZ “Solidarność” i Region Rzeszowski NSZZ “Solidarność”. Termin i miejsce wręczenia tytułu wraz z okolicznościowym medalem ustalimy wspólnie z Marszałkiem i przewodniczącym KK NSZZ “Solidarność” Piotrem Dudą.

Poniżej treść wniosku z naszego Regionu.

 

    ZR – 102/14                                                                                      26 czerwca 2014 r.

 

 

                                      Komisja Krajowa

                                      NSZZ „Solidarność”

                                      80-855 GDAŃSK, ul. Wały Piastowskie 24

 

W związku z wnioskiem Sekretariatu Metalowców NSZZ „Solidarność” o nadanie tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” Panu Władysławowi Ortylowi, w imieniu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” przekazuję pełne poparcie dla tego wniosku i proszę Komisję Krajową o przedłożenie Krajowemu Zjazdowi Delegatów stosownego projektu uchwały w tej sprawie.

 

Pan Władysław Ortyl, który od 27 maja 2013 r. jest Marszałkiem Województwa Podkarpackiego jest członkiem NSZZ „Solidarność” nieprzerwanie od 1980 r., obecnie Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” PZL Mielec, zarejestrowanej w Regionie Rzeszowskim.
Był współzałożycielem struktur NSZZ „Solidarność” w Mielcu, przewodniczącym KZ NSZZ „S w WSK PZL i OBR SK Mielec, współzałożycielem i działaczem Sekcji Krajowej Przemysłu Lotniczego NSZZ „S”, członkiem Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „S”.
Na początku lat 90-tych, po akcjach protestacyjnych i strajkach związanych
z dramatyczną sytuacją w WSK Mielec był jednym z inicjatorów utworzenia
w Mielcu specjalnej strefy ekonomicznej, inkubatora przedsiębiorczości
i Mieleckiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Te działania pozwoliły na utworzenie kilku tysięcy nowych miejsc pracy na terenie Mielca. Z działalności związkowej, dzięki dużemu poparciu społecznemu, przeszedł do działalności samorządowej i parlamentarnej. Pełnił funkcję wicemarszałka województwa podkarpackiego (1998-2002), a następnie senatora RP i sekretarza stanu
w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego (2007-2013). Był współinicjatorem uruchomienia Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, dzięki któremu w pięciu województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, środkowo-wschodnim, świętokrzyskim i podkarpackim, na zaniedbanych gospodarczo terenach Polski Wschodniej, wykonano wiele poważnych inwestycji i powstało kilkadziesiąt tysięcy nowych miejsc pracy.

Władysław Ortyl, jako samorządowiec, senator i wiceminister zawsze był do dyspozycji członków i struktur NSZZ „Solidarność”. We wszystkich głosowaniach w samorządzie i Senacie zachowywał się zgodnie
z oczekiwaniami członków NSZZ „Solidarność”. Wielokrotnie podejmował inicjatywy ustawodawcze sprzyjające tworzeniu i ochronie miejsc pracy, prawom pracowniczym i związkowym, rozwojowi regionalnemu i polityce przemysłowej, a szczególnie rozwojowi przemysłu lotniczego w kilku regionach. Obecnie, jako marszałek województwa (jedyny w Polsce z PiS)
w wieloraki sposób wspiera NSZZ „Solidarność”.

 

W imieniu Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” zwracam się do Komisji Krajowej i Delegatów na Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność” o poparcie wniosku i przyznanie tytułu Zasłużony dla NSZZ „Solidarność” Panu Władysławowi Ortylowi.

 

 

Wojciech Buczak

Przewodniczący Zarządu Regionu Rzeszowskiego

NSZZ „Solidarność”

 

 

Obrady KZD Bielsko Biała, fot A. Filipczyk

 

STANOWISKO

XXVII Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ „Solidarność”

ws. przetargu na śmigłowce dla Wojska Polskiego

 

Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ  „Solidarność”  z niepokojem obserwuje działania Rządu RP związane z rozstrzygnięciem przetargu na zakup śmigłowców dla polskiej armii.

Z przetargiem tym wiążą nadzieje i oczekiwania polskie firmy PZL Mielec, PZL Świdnik i inne, w które zainwestowali potentaci światowego przemysłu lotniczego, firmy Sikorsky i Agusta Westland. Niestety im bliżej rozstrzygnięcia, podejmowane są działania, które mogą wpłynąć negatywnie na ich szanse, a wręcz uniemożliwić złożenie ostatecznej oferty.

Niepokoi nas i oburza brak jasnych i przejrzystych kryteriów, które uwzględniałyby przede wszystkim wymagania Wojska Polskiego, względy bezpieczeństwa, wiarygodność dostawców sprzętu i dbałość o rozwój  rodzimych firm, które już produkują najwyższej jakości produkty (Black Hawk z PZL Mielec i AW 149 z PZL Świdnik). Taka sytuacja rodzi obawy, że warunki przetargu preferują producentów nie posiadających dotychczas produkcji w Polsce. Obawiamy się powtórzenia sytuacji z rozstrzygnięcia  przetargu na zakup śmigłowców dla Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, gdzie zwycięzca (Airbus Military), deklarujący inwestycje w Polsce, nie wywiązał się z tego zobowiązania.

Pieniądze polskiego podatnika, przeznaczone na zakup sprzętu dla Wojska Polskiego, powinny trafiać  do firm dających pracę polskim pracownikom.

W trosce o bezpieczeństwo państwa, o przyszłość polskich firm i nasze miejsca pracy domagamy się od Rządu RP podjęcia decyzji, które służą interesom polskiej armii i firmom sektora lotniczego w Polsce. Postulujemy, aby kryteria wyboru producenta śmigłowców dla Wojska Polskiego promowały zakłady pracy produkujące je w Polsce i uwzględniały wiarygodność oferentów.

 

 

Monika Lubowicz

Dział Informacji

Regionu Rzeszowskiego NSZZ "Solidarność"

 

W uzupełnieniu stanowiska dotyczącego przetargu na śmigłowce dla Wojska Polskiego (tekst powyżej) w załączniku przesyłam artykuł „Helikopter w polskim ogniu”, który ukazał się 10.10.2014 r. w Ogólnopolskiej Gazecie Finansowej.

Sprawdź również

Nietrzeźwy rowerzysta będzie odpowiadał przed sądem

07.01.2025. Policjanci zatrzymali wczoraj rowerzystę, który zdecydował się na jazdę, mimo że wcześniej pił alkohol. …