Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / Spotkanie Poetyckie w Tyczynie

Spotkanie Poetyckie w Tyczynie

                 W pierwszej połowie 2014r wydany został  kolejny XXV tom almanachu polskiej poezji religijnej ,,A duch wieje kędy chce… ''. Wydawnictwo autorskie pod redakcją Mariana Stanisława Hermaszewskiego ukazuje się od 1992r. Psałterz ten jest przedsięwzięciem wydawniczym niemającym odpowiednika w sferze poezji religijnej. W dwudziestu pięciu wydaniach znalazły się wiersze współczesnych poetów polskich nie tylko z kraju ale także jak pisze autor ,, Nawiało nas 900 ze wszystkich kontynentów Ziemi”. Potwierdza to jak niezwykłym zjawiskiem kulturowym jest zaistnienie tego dzieła.

                 Pośród zamieszczonych utworów znalazły się również wiersze  kilkunastu poetów z terenu Podkarpacia między innymi członków Związku Literatów Polskich i Regionalnego Stowarzyszenia Twórców Kultury w Rzeszowie. To ostatnie przy współudziale Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tycznie  były organizatorami:  Spotkania Poetyckiego z autorami almanachu poezji religijnej ,,A duch wieje kędy chce... '' Z pośród zaproszonych poetów udział w Wieczorze wzięli: Celina Depa z Racławówki, Jadwiga Kupiszewska z Rzeszowa, Stefan M. Żarów z Grupy Literackiej Słowo w Mielcu oraz Anna Kocór z Hermanowej, która przy współudziale Zaki Cieślickiej-Majka specjalistki ds. Dziedzictwa Kulturowego w CDKiIT, poprowadziły całość spotkania.

                 W tym poetycko-muzycznym   programie poeci  sami interpretowali  swoje utwory zamieszczone w almanachu a duchowej głębi dodał również występ znanego chóru  mieszanego Cantilena działającego przy Uniwersytecie III wieku w Rzeszowie, który zaprezentował się znakomicie biało -czerwonych strojach, wykonując utwory sakralne pod kierunkiem Marii Nowak przy akompaniamencie Oksany Kroczak. Menadżerem chóru jest Alicja Borowiec. Nadmienić należy, że UTW na mocy uchwały Senatu  Uniwersytetu Rzeszowskiego działa  jako Studium Otwarte UR.

                 Pośród zebranej publiczności znajdowali również: Adam Skowroński – przewodniczący Rady Miasta Tyczyn, Zofia Matys – dyr. Miejsko-Gminego Domu Kultury im. Katarzyny Sobczyk w Tycznie, ks. Wiesław Bednarz – proboszcz parafii p.w. Matki Bożej Niepokalanej w Hermanowej oraz Barbara Kłoda z WiMBP fila nr 9 w Rzeszowie.

                Na zakończenie Wieczoru wszyscy zebrani spotkali się w Galerii Wystawowej  Centrum  gdzie  wspólny posiłek był znakomita okazją do prowadzenia  swobodnych rozmów z poetami. Stworzyło to możliwość bliższego poznania ich twórczości, środowisk z których się wywodzą oraz inspiracji twórczych.

                Należy też podkreślić, że Centrum Dziedzictwa Kulturowego i Informacji Turystycznej w Tycznie funkcjonuje w pięknie odrestaurowanym pod ścisłym nadzorem konserwatorskim, budynku   mocno zniszczonego spichlerza dworskiego z przełomu XVII/XIX w. Inwestycja ta została dofinansowana z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego  na lata 2007-2013 w ramach osi priorytetowej 6 Turystyka i Kultura przy współudziale środków własnych gminy Tyczyn.

                 

 

                                                                                                                                           Stefan Żarów

Spotkanie Poetyckie w Tyczynie

Sprawdź również

Nowy dyrektor Samorządowego Centrum Kultury wybrany! Stanowisko obejmie Damian Małek

Damian Małek zostanie nowym dyrektorem Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu. – Z pewnością wniesie świeże …