Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Bezpieczeństwo / Wpadki i wypadki / STANOWISKO ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W SPRAWIE MIEJSCA POCHÓWKU ANTONIEGO KOPACZEWSKIEGO

STANOWISKO ZARZĄDU WOJEWÓDZTWA PODKARPACKIEGO W SPRAWIE MIEJSCA POCHÓWKU ANTONIEGO KOPACZEWSKIEGO

RZESZÓW 4.08.2014

 

W związku ze śmiercią Antoniego Kopaczewskiego – działacza opozycji demokratycznej w okresie PRL, a także sygnatariusza porozumień rzeszowsko-ustrzyckich i samorządowca, Zarząd Województwa Podkarpackiego uważa, iż najbardziej godnym miejscem spoczynku dla Antoniego Kopaczewskiego jest Aleja Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie.

Antoni Kopaczewski to postać, która chlubnie zapisała się na kartach współczesnej historii naszego kraju. To człowiek, któremu nie obca była przyszłość Polski i jej obywateli. Ryzykując własne zdrowie i życie, walczył o wolność i demokrację, dla kolejnych pokoleń Polaków, by mogły żyć w lepszej, sprawiedliwszej Polsce.

Antoni Kopaczewski był pierwszym przewodniczącym Zarządu Regionu Rzeszowskiego NSZZ „Solidarność” i delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów „Solidarności” w Gdańsku. W sierpniu 1980 roku był uczestnikiem strajku na WSK „PZL-Rzeszów”, współorganizował też strajki rolników, które doprowadziły do podpisania w 1981 roku porozumień rzeszowsko-ustrzyckich. Był współtwórcą tych porozumień.

Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany i osadzony w więzieniu, między innymi na Załężu w Rzeszowie. Antoni Kopaczewski był też wieloletnim radnym Rzeszowa. W 2006 został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Życie i działalność Antoniego Kopaczewskiego stały się tu – na Podkarpaciu symbolem walki o wolność i demokrację. To właśnie dzięki takim ludziom, jak on możemy dziś żyć w wolnej Polsce. Jego zasługi dla rozwoju Rzeszowa i regionu są nie do przecenienia dla obecnych pokoleń Polaków.

Dlatego Zarząd Województwa Podkarpackiego uważa, że pochowanie Antoniego Kopaczewskiego w Alei Zasłużonych na cmentarzu Wilkowyja w Rzeszowie, będzie uhonorowaniem jego postaci i oddaniem hołdu jego działalności oraz pracy na rzecz Rzeszowa i Podkarpacia.

 

Zarząd Województwa Podkarpackiego

 

Na zdjęciu Antoni Kopaczewski podszas spotkania w Sali Królewskiej w Mielcu 10 XI 2007 r.

(fot. Włodzimierz Gąsiewski)

Sprawdź również

Nietrzeźwy rowerzysta będzie odpowiadał przed sądem

07.01.2025. Policjanci zatrzymali wczoraj rowerzystę, który zdecydował się na jazdę, mimo że wcześniej pił alkohol. …