Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Stara – nowa hala sportowa

Stara – nowa hala sportowa

Mielecka hala sportowa po liftingu – teraz i sprzed ponad pół wieku

 

Wczoraj, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim 9 lutego 2015 r. poseł Krystyna Skowrońska oraz prezydent Mielca Daniel Kozdęba poinformowali, że Ministerstwo Sportu uwzględniło remont hali sportowej w Mielcu, co oznacza dofinansowanie tej inwestycji. Dziś z otrzymaliśmy wizualizację hali po remoncie. Na konferencji niewiele mówiono o szczegółach tej modernizacji. Powiedziano, że np. powiększona zostanie widownia, przy basenie pojawi się winda dla niepełnosprawnych. Konstrukcja Hali zostanie powiększona o nowe boczne elementy. W związku z tym miasto będzie zwracać się o zewnętrzną ekspertyzę zewnętrzną, żeby mieć pewność co do tego projektu.

Tymczasem zadaliśmy sobie trochę trudu, aby odnaleźć informacje na temat budowy mieleckiej hali sportowej, której historia sięga II wojny światowej i tzw. Wilczego Szańca, czyli głównej kwatery Hitlera pod Kętrzynem. Stamtąd po objęciu tych terenów przez Polskę Ludową w 1957 r. przywieziono do Mielca elementy 3 hangarów lotniczych i złożono je na składowisku. Po mieście rozeszła się wówczas pogłoska, że z Kętrzyna przywieziono nieużyteczny złom. Ostatecznie jednak w marcu 1960 r. w ówczesnym WSK Mielec zapadła decyzja o wykorzystaniu przywiezionych z Wilczego Szańca elementów do budowy hali sportowej i krytego kąpieliska. Obiekt oddano do użytku 30 VI 1963 r., a koszt jgo budowy charakteryzował się najniższym wskaźnikiem jednostkowym tego rodzaju obiektów. W sumie więc mielecka hala sportowa liczy sobie już – od rozpoczęcia budowy ok. 55 lat, a jej główne elementy konstrukcyjne mają już ok. 75 lat, licząc od 1940 r. kiedy to rozpoczęła się budowa głównej kwatery Hitlera, w tym lotniska w Kętrzynie. Mielecki obiekt ma więc charakter historyczny i jest unikatem na skalę europejską. Jedyny obiekt o zbliżonej konstrukcji podobno znajdował się jeszcze pod koniec XX w. w Holandii.

 

Zdjęcia pozostałości hal hangarowych w Kętrzynie, które użyto do budowy hali sportowej w Mielcu z 12 V 1957 r.

Zdjęcie z fabrycznej gazety ,,Głos Załogi” z 12 I 1961 r. i z 7 IV 1961 r.

Inf. Włodzimierz Gąsiewski

Wizualizacje: UM Mielec

Źródła historyczne i fotograficzne: W. Gąsiewski, Leksykon Ziemi Mieleckiej. Mielec 2006; Stanisław Zalewski, 45 lecie w przemyśle lotniczym, [Mielec 1998].

 

Stara – nowa hala sportowa

 

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …