Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Sukces zespołu Bartosza Kaźmierskiego

Sukces zespołu Bartosza Kaźmierskiego

Bartosz Kaźmierski to mielczanin, obecnie  student lotnictwa i kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej. W ciągu ostatniego miesiąca dwukrotnie wziął udział w prestiżowych zawodach bezzałogowych samolotów udźwigowych SAE Aero Design w Stanach Zjednoczonych zdobywając jeden złoty oraz pięć srebrnych medali.

Cykl zawodów każdego roku obejmuje edycję wschodnią oraz zachodnią i jest wspierany przez koncern Lockheed Martin. W tym roku mielczaninowi przyszło kierować zespołem w ramach koła naukowego Euroavia Rzeszów. Zawody te polegały na wykonaniu zadanych misji, przedstawieniu raportów technicznych  oraz przeprowadzeniu prezentacji technicznych,których celem było zaprezentowanie zbudowanego samolotu oraz ścieżki jego tworzenia, w taki sposób, aby przekonać sędziów do wyboru konkretnego modelu.Tegoroczna edycja wschodnia miała miejsce w Teksasie w pierwszej połowie marca i zapewniła zespołowi złoty medal w kategorii prezentacji technicznej. Zespół Kaźmierskiego rywalizował w tzw. klasie „Regular” oraz „Micro”. Pierwsza z nich była symulacją rzeczywistego operowania samolotem liniowym. Samolot, w którym nie dopuszcza się stosowania materiałów kompozytowych, miał za zadanie przetransportować jak największą liczbę pasażerów reprezentowanych przez piłki tenisowe oraz odpowiadający im bagaż w postaci metalowych płytek. Ilość pasażerów była wcześniej deklarowana, a każde „puste” miejsce skutkowało zmniejszeniem wyniku, przeliczanego na koszt operacyjny samolotu. Masa bagażu została ściśle określona w przepisach, podobnie, jak długość rozbiegu ograniczona jest do 60m, natomiast moc elektrycznego zespołu napędowego do 1000W. Regulamin narzucał także wiele innych ograniczeń, wymagających niestandardowych rozwiązań. W edycji zachodniej zawodów, w Kalifornii, samolot rzeszowskiego zespołu podczas każdego lotu przenosił ok. 14 kg ładunku przy masie własnej ok. 6 kg, co doprowadziło do wicemistrzostwa w klasyfikacji generalnej oraz klasyfikacji właściwości lotnych. Ponadto, zespół zdobył srebrny medal w klasyfikacji prezentacji technicznej. W przypadku klasy „Micro” celem było wykonanie lotu po ustalonym torze samolotem, który cechował się możliwością przygotowania go do lotu poniżej 2 minut po wyciągnięciu go z pudełka wielkości pudełka na buty. Przenoszonym ładunkiem były grubościenne rury z PVC, a punktowany był głównie stosunek podniesionego ładunku do masy pustego samolotu. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii kompozytowych oraz szczegółowej komputerowej optymalizacji, samolot studentów Politechniki Rzeszowskiej był wstanie przenosić ładunek 5-cio krotnie większy od masy własnej samolotu. Ponadto, samolot ten również został  nagrodzony srebrnym medalem za wygłoszoną prezentację techniczną.

Zespół Euroavii liczył 7 osób, z których każda jest studentem kierunku lotnictwo i kosmonautyka. Do zadań Kaźmierskiego należało konstruowanie samolotów, komputerowe modelowanie 3D, optymalizacja oraz prezentowanie przebiegu projektu na zawodach podczas prezentacji technicznych. Jak mówią studenci, pogodzenie dodatkowej działalności z codzienną nauką  było nie lada wyzwaniem, jednak zapał i poświęcenie wolnego czasu pozwoliły na osiągnięcie wspaniałych wyników.  Już niebawem zespół liczy na powtórzenie wyników w kolejnych edycjach zawodów samolotów udźwigowych.

Inf. Michał Krawiec

Sprawdź również

Rusza nabór wystawców na Powiatowy Jarmark Świąteczny

Od 8 października do 9 grudnia br. potrwa nabór wystawców na kolejną edycję Powiatowego Jarmarku …