Doceniony przez Krajowe Biuro Programu eTwinning zakończony dwuletni międzynarodowy projekt Comenius „Spirit of Hope”, realizowany przez Uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu, otrzymał prestiżową nagrodę – Krajową Odznakę Jakości – Quality Label.
ZSB realizuje międzynarodowy projekt Comenius we współpracy z placówkami z Francji, Włoch, Hiszpanii, Turcji, Norwegii, Chorwacji, Słowenii, Danii, Holandii, Norwegii poprzez eTwinning.
eTwinning to edukacyjny program Unii Europejskiej i społeczność szkół w Europie, który za pośrednictwem Internetu i przy wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych pozwala na wymianę myśli i doświadczeń między partnerami. eTwinning to fantastyczna podróż dla każdego nauczyciela, który miał szczęście być w nim zaangażowany. Od samego początku tej przygody było jasne, że się coś dzieje naprawdę wyjątkowego.
Projekt europejski realizowany w ZSB spełnia krajowe wymagania eTwinning. Jest poprawny pod kątem: innowacji pedagogicznej, integracji z programem nauczania, komunikacji i wymiany informacji pomiędzy szkołami partnerskimi, współpracy pomiędzy nimi, wykorzystania technologii informacyjnych oraz dokumentacji. Podjęte przez ZSB działania zostały uznane za oryginalne i nowatorskie w skali krajowej. Projekt ‘Spirit of Hope’ otrzymał również prestiżowe nagrody w innych krajach, np. w Wielkiej Brytanii uzyskał pierwszą nagrodę narodową „The UK Quality”
Współpraca z rówieśnikami ze szkół partnerskich pozwala młodzieży rozpoznawać podobieństwa i różnice kulturowe oraz doskonali ich umiejętności językowe. Wszyscy uczestnicy projektu wykazują zaangażowanie w jego realizację. Nauczyciele oraz uczniowie tworzą materiały, aby móc zaprezentować je na stronach projektu. Uczniowie nawiązują nowe znajomości i chętnie uczą się języka obcego. Uczą się pracy w międzynarodowych zespołach i pokonują bariery swobodnej komunikacji w języku obcym.
„To wyróżnienie jest dla ZSB znaczącym osiągnięciem. Dziękuję wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie, pomysłowość oraz wkład pracy włożony w realizację tego projektu”- mówi koordynator projektu – Alina Dziurgot.
wichz