Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Fotogaleria / Święto rydza w Rydzowie

Święto rydza w Rydzowie

„A  nazwy tych grzybów od miejsca rośnięcia nazwane będą, od gęstego boru borowiki, od pnia opieńki, od młodych brzóz brzozaki, kozakami zwane, a te co w trawie kapelusze chowają, niechaj rudymi rydzami od zachodu słońca nazwane będą.” (bt)

W niedzielę 17 września 2017 na trenie przy Domu Strażaka w Rydzowie odbył się Festyn „Rudy rydz w Rydzowie”.  Organizatorzy festynu przygotowali wiele atrakcji dla zebranej publiczności, która mimo niezbyt sprzyjającej  pogody,  licznie zgromadziła się  na miejscu festynu.

Wszystkich zebranych,  wśród których był Wójt Gminy Mielec  Józef Piątek,  Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej, radni Gminy Mielec, sołtysi   Gminy  Mielec, dyrektorzy Szkoły Podstawowej w Rydzowie oraz mieszkańcy Rydzowa oraz zaprzyjaźnionego Grzybowa powitały  z ramienia organizatorów sołtys  Rydzowa Dorota Guzda, dyrektor  Szkoły Podstawowej  w Rydzowie Alina Pogoda oraz dyrektor SOKiS w Chorzelowie Dorota Kieraś – Jędrychowska .

Prowadzący festyn  Mariusz Sosiński na wstępie  opowiedział  legendę o powstaniu Rydzowa

„… jadąc z grodu Tarnowskich do grodu Mieleckich rycerz sławny, którego imienia nikt już dzisiaj nie pamięta, sioło od rydza Rzydzowem nazwał, chwaląc wszędzie  to miejsce, pełne dobroci, ciepła, życzliwości  i smaku.”  (bt)

Skoro festyn „Rydz w Rydzowie” nie mogło w takim przypadku zabraknąć  umownego hymnu. Kinga Dolot  uczennica Szkoły Podstawowej w Rydzowie z towarzyszeniem wszystkich zebranych zaśpiewała piosenkę  Heleny Majdaniec „Rudy rydz”.

„Był sobie raz zielony las, a w lesie jakby nigdy nic
W zielonej pustce, na jednej nóżce stał sobie rudy rydz
ref: O, rudy, rudy, rudy, rudy rydz, jaka piękna sztuka!
Rudy, rudy, rudy rydz, a ja rydzów szukam
O, rudy, rudy, rudy, rudy rydz, mam na rydza smaczek
Rudy, rudy, rudy, rudy rydz, lepszy niż maślaczek”

Tuż przed prezentacją artystyczną uczniów Szkoły Podstawowej, przygotowaną przez panie Teresę Kopacz i Hiacyntę  Jamróz, publiczność dowiedziała się wiele ciekawych informacji o przeszłości i współczesnej pracy Szkoły Podstawowej w Rydzowie.

A w programie  artystycznym wystąpili uczniowie klas 0- III w przedstawieniu ,, Jarzębinka ‘’ , w tańcach,, Duszki leśne’’ i,, Sztajer ‘’ a swoje zdolności muzyczne zaprezentował uczeń kl. III Filip Łachut.

W dalszej części programu artystycznego wystąpiły  zespoły artystyczne  z Ośrodka Kultury w Chorzelowie oraz Filii Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej: grupa wokalna”Wolanki” pod kierunkiem Michała Witka, członkowie Klubu Tańca Towarzyskiego „Takt”  z trenerem Mariuszem Sosińskim oraz    ZPiT „ Chorzelowiacy”z szefem zespołu Bożeną Telega

W czasie festynu ogłoszony został również konkurs  w rydzobraniu – p.h „Polowanie na Rydza.” W konkursie mogli wziąć udział wszyscy  dzieci, młodzież i dorośli. Za znalezienie rydza wręczono atrakcyjne nagrody. Po haśle „polowanie na rydza czas zacząć..” wszyscy rozpoczęli poszukiwania.

„Grzybów było w bród: chłopcy biorą krasnolice…,
Panienki za wysmukłym gonią borowikiem….,

Wszyscy dybią na rydza; ten wzrostem skromniejszy
I mniej sławny w piosenkach, za to najsmaczniejszy”

Gwiazdą festynu była Rewia Viva Miraż, która zachwyciła publiczność swoim wspaniałym programem tanecznym, świetnym  śpiewem utworów cygańskich, lwowskich, polskich oraz rewelacyjnymi  pokazami iluzjonistycznymi.

Festyn zakończyła zabawa taneczna a z zespołem Braders. Ale festyn w Rydzowie to nie tylko program na scenie, to wiele innych atrakcji ,które przyciągały wszystkie pokolenia mieszkańców Rydzowa i okolicznych miejscowości.

Wielkim powodzeniem cieszyło się stoisko plastyczne,  prowadzone przez  plastyków z SOKiS Chorzelów oraz nauczycieli SP Rydzów, ma którym dzieciaki mogły brać udział w konkursach plastycznych, tam również odbywało się malowanie buziek  i  tworzenie zwierzaków

z balonów.   Wszystkich odwiedzających festyn  zachwyciła  makieta polany, na której można było zobaczyć wiele gatunków grzybów ułożonych w pięknym rydzowksim  mchu leśnym.  Ale to nie koniec atrakcji na wielkim świętowaniu rydza w Rydzowie.  Wiadomo, jeżeli rydze to las, a jeżeli las to również  związana z lasem  prezentacja   stoiska Koła Łowieckiego „ Łoś” z Mielca.

Dopełnieniem atrakcji festynu było stoisko wystawiennicze  z potrawami regionalnymi  przygotowane przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich w Rydzowie. Panie częstowały  goszczących  na stoisku zakąskami słodkimi, słonymi, kwaśnym,  ale największym hitem okazała się zupa grzybowa gotowana na kuchni polowej.

„ Na dawnej wsi polskiej, rydze a także inne grzyby, odgrywały niezwykle znaczącą rolę. Były dobrze rozpoznawane i powszechnie spożywane. Wierzono, że mają związek ze swego rodzaju  magią.  I w tym tkwił  cały sens niedzielnej  imprezy .Magia, światła, smak i zapach to co najfajniejsze, najatrakcyjniejsze, najsmaczniejsze było właśnie w Rydzowie.”

 Po uświadomieniu sobie siły drzemiącej w tym rdzawym grzybie, bohater festynu „Rudy rydz” zasługuje na swoje święto. W tym roku w Rydzowie świętowano po raz pierwszy Święto Rydza!

Organizatorzy składają  podziękowania Nadleśnictwu Tuszyma za przekazanie materiałów promocyjnych wręczonych uczestnikom festynu, Firmie „Czajen” za zasponsorowanie upominków dla dzieci,   Mieczysławowi Struzikowi- wice prezesowi Okręgowej Rady Łowieckiej w Rzeszowie za  przygotowanie stoiska i udostępnienie materiałów, Markowi Wyzdze i strażakom OSP Rydzów za pomoc w przygotowaniach festynu i utrzymaniu porządku podczas imprezy.

Serdeczne podziękowania  za pomoc w organizacji i przeprowadzeniu festynu składamy  członkiniom KGW  Rydzów, dyrekcji , gronu pedagogicznemu  i uczniom Szkoły Podstawowej w Rydzowie, Radzie Sołeckiej na czele z sołtysem Dorotą Guzda.

 „ Przez cały czas zielony las, coś plecie z wiatrem trzy po trzy
I nawet nie wie, że gdzieś pod drzewem, samotny rydzyk śpi”
Szanowni Państwo było wspaniale, do zobaczenia  za rok!

Bożena Telega

Sprawdź również

Wojciech Trzyna malarstwo wystawa w SCK

Wojciech Trzyna, autor obrazów, które prezentowane są w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK, 19 kwietnia …