Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / SZTUKA WIATRÓW – wystawa rysunku i malarstwa

SZTUKA WIATRÓW – wystawa rysunku i malarstwa

Marek i Tomasz Wiatrowie – ojciec i syn

Marek Wiatr
Marek Wiatr

Marek Wiatr urodził się w 1958 r. w Jedliczu. Jest śpiewakiem operowym, malarzem i grafikiem.

Studia muzyczne ukończył na Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu prof. Heleny Szubert-Słysz, następnie kształcił się w Weimarze na kursach mistrzowskich pod kierunkiem światowej sławy barytona Pawła Lisicjana. Jednocześnie z karierą muzyczną uczył się malarstwa u artysty –malarza Stanisława Kochanka, a także w pracowni prof. ASP Alojzego Siwickiego w Krakowie. Przez trzy sezony był solistą Opery Krakowskiej, a następnie rozpoczął działalność koncertową w kraju i zagranicą. Ma na swoim koncie nagrania dla polskiego radia i telewizji polskiej.

Bierze udział w koncertach charytatywnych, przekazuje również swoje prace na te cele. Posiada w swoim dorobku blisko 40 wystaw krajowych i zagranicznych, a w 2001 roku w Nowym Jorku wystawiał swoje prace na wystawie zbiorowej m.in. ze Zdzisławem Beksińskim, Jerzym Dudą-Graczem i Wiesławem Ochmanem.

 

Wystawy twórczości Marka Wiatra: Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno 1988), Galeria Sztuki Współczesnej – Kramy Dominikańskie (Kraków 1990), Sztuka_wiatrów_plakatGaleria „Pod gruszką” (Kraków 1990), Galeria Sztuki (Jasło 1990), Śródmiejski Ośrodek Kultury (Kraków 1992), Biuro Wystaw Artystycznych (Krosno 1994), Galeria Sztuki Współczesnej (Berlin 1997),

Galeria „Orangerie” (Bad Muskau 1997 – Niemcy), Galeria „Pasaż” (Iwonicz Zdrój 1998), Galeria Strzyżów (1998), Biuro Wystaw Artystycznych (Gorlice, wystawa zbiorowa, 1998), Muzeum im. Marii Konopnickiej (Żarnowiec 1999), Muzeum Podkarpackie (2000), Galeria Autorska Bronisława Chromego (Kraków 2000), Muzeum „Pałac w Dukli” (2001), Galeria Sztuki Współczesnej (Berlin 2001), Galeria „Orangerie” (Bad Muskau 2001), Wystawa Zbiorowa Konsulat Polski (Nowy Jork 2001), Biuro Wystaw Artystycznych (Rzeszów 2002),

Galeria KDK (Krosno 2003), Galeria Rymanów Zdrój (2004), Zamek Muzeum w Łańcucie (2004), Śródmiejski Ośrodek Kultury (Kraków 2007), Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie (2007), Opera Śląska w Bytomiu (2007), Bieszczadzkie Anioły (2007), Galeria JDK (Jasło 2009), Salon Artystyczny (Krosno 2011), Galeria Erdös Renée Ház (Budapeszt 2012), Galeria Bieszczadzkiego Domu Kultury w Lesku (2013), Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków 2014), Galeria „Pod gruszką” (Kraków 2014), Galeria Hos (Bardejów 2015 – Słowacja), AGH (Kraków 2016), RGCK w Krośnie (2016), BWA „U Jaksy w Miechowie”, Centrum Paderewskiego w Kąśnej Dolnej (2016).

 

Tomasz Wiatr
Tomasz Wiatr

Tomasz Wiatr urodził się w 1983 roku w rodzinie o bogatych tradycjach medyczno- artystycznych. Jego ojcem jest Marek Wiatr, artysta malarz, śpiewak operowy, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, ale w kilku poprzednich pokoleniach zdecydowanie dominowali lekarze, absolwenci Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomasz Wiatr od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie sztuką. Uczył się tańca i gry na fortepianie. Rodzina zaprzyjaźniona była z córką Marii Konopnickiej, Zofią Mickiewiczową, z artystą malarzem Stanisławem Kochankiem, a w domu rodzinnym mieszkał i malował uczeń Wojciecha Kossaka, malarz – batalista, Stanisław Studencki.

W roku 2008 Tomasz ukończył studia medyczne na Wydziale Lekarskim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2016 zdał europejski egzamin specjalizacyjny z urologii i uzyskał prestiżowy tytuł FEBU. Choć na stałe zawodowo związany jest z Krakowem, od lat prowadzi też praktykę medyczną w Mielcu,

Tomasz Wiatr nie poprzestał jedynie na kontynuowaniu medycznej tradycji rodzinnej. Jego pasją jest rysunek. Stały kontakt ze światem teatru, opery i malarstwa oraz bezpośredni kontakt ze sztuką pomogły w realizacji artystycznej pasji. W 2010 roku rozpoczął swoją przygodę z rysunkiem. Stworzył cykl portretów ludzi świata kultury i mediów. Jego pierwsza wystawa odbyła się w Dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu w 2011 roku i dała początek kolejnym ważnym wystawom. Wśród miejsc, w których wystawił swoje prace, wymienić należy Galerię Agora w Bytomiu lub Galerię Erdos Renee Haaz w Budapeszcie.

W 2012 roku stworzył cykl portretów największych krakowskich lekarzy i pokazał swoje prace w Domu Towarzystwa Lekarskiego w Krakowie.

W 2014 roku odbyła się wystawa prezentująca dotychczasowy dorobek artystyczny w Muzeum Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tomasz Wiatr zawsze podkreśla, że jest przede wszystkim lekarzem, a rysunek stanowi dopełnienie zawodu. Uważa, że kontakt ze sztuką uczy go wrażliwości, co przekłada się na jego pracę zawodową i pomaga we właściwym kontakcie z pacjentem.

Posiada w swoim dorobku 15 wystaw krajowych i zagranicznych.

Małgorzata Rojkowicz

 

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …