Blisko 100 osób wzięło udział w II Radomyskim Teście Wiedzy Historycznej „Polska Niepodległa” pod patronatem Burmistrza Radomyśla Wielkiego. Najlepsza okazała się Oliwia Kołacz.
Test, który odbył się w czwartek, w przeddzień Święta Niepodległości, w Zespole Szkół w Radomyślu Wielkim przeprowadzony został w ramach obchodów 98. rocznicy powrotu Polski na mapy świata. – Po raz kolejny zaproponowaliśmy mieszkańcom gminy aktywne włączenie się w obchody Święta Niepodległości. Jedną z możliwości był udział w teście dotyczącym historii naszego kraju. Skierowaliśmy go do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej, bowiem chcemy promować wiedzę o naszej historii wśród młodego pokolenia, tym bardziej, że w programach nauczania temu ważnemu zagadnieniu, jakim jest powrót naszej Ojczyzny na mapy świata po 123 latach niewoli, poświęcone jest niewiele miejsca – mówi pomysłodawca i współorganizator testu Krzysztof Babiarz z Urzędu Miejskiego w Radomyślu Wielkim.
W sumie w teście wzięło udział około 100 osób, z czego blisko 30 uczestników zdecydowało się poddać ocenie jury. Uczestnicy testu musieli sobie poradzić z 24 pytaniami dotyczącymi historii Polski z lat 1914 – 1922. Przydała się wiedza m.in. o tym kto był pierwszym premierem odrodzonego państwa polskiego, co zakładała tzw. opcja prorosyjska Romana Dmowskiego, kto zapowiedział stworzenie niepodległej Polski z dostępem do morza w dniu 8 stycznia 1918 r. oraz po jakich wydarzeniach ukształtowała się granica pomiędzy Polską a Niemcami na Górnym Śląsku. Najlepiej z testem poradziła sobie Oliwia Kołacz, która na 30 możliwych punktów zdobyła 25 i w nagrodę otrzymała tablet i zestaw gadżetów. O drugiej lokacie musiała zdecydować dogrywka, którą wygrała Anna Mądziel. Trzecie miejsce zajął Michał Maj, czwarte – Dominik Wróbel, a piąte – Rafał Janeczek. Cała piątka reprezentowała Gimnazjum Publicze w Radomyśłu Wielkim.
– Gratuluję zwyciężczyni i pozostałym uczestnikom wiedzy na temat historii Polski – powiedział wiceburmistrz Stanisław Lonczak, który wraz z dyrektorem Zespołu Szkół Stanisławem Prygą wręczali nagrody. W tym miejscu należą się podziękowania fundatorom, którzy je przekazali. Przede wszystkim burmistrzowi Józefowi Rybińskiemu za ufundowanie nagrody głównej, a także rzeszowskiemu oddziałowi Instytutu Pamięci Narodowej, Tygodnikowi Regionalnemu Korso, Muzeum Regionalnemu w Mielcu, oraz wydawnictwom Prószyński i S-ka, Erica i Rebis, które przekazały książki o tematyce historycznej.
Podziękowania należą się także dyrekcji, nauczycielom i uczniom Zespołu Szkół, którzy włączyli się w przeprowadzenie testu oraz jego urozmaicenie poprzez prezentację i wystawę wprowadzające w atmosferę Święta Niepodległości oraz dr Marii Przybyszewskiej, która przybliżyła uczniom polskie drogi do odzyskania państwowości.
Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowały Tygodnik Regionalny Korso, Goniec Radomyski, Wieści Regionalne, Radio Leliwa i portal promocja.mielec.pl.
Krzysztof Babiarz
Urząd Miejski w Radomyślu Wielkim