Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Tablica przy kapliczce Wojciecha Lisa

Tablica przy kapliczce Wojciecha Lisa

11 listopada 2014 r. na ogrodzeniu posesji gdzie znajduje się kapliczka Wojciecha Lisa umieszczono tablicę pamiątkową.

Kapliczka ta znajduje się na podwórku dawnej siedziby Urzędu Bezpieczeństwa, gdzie w 1948 r. przywieziono ciała zabitych Wojciecha Lisa i Konstantego Kędziora. Prezentujemy zdjęcia oraz biogram Wojciecha Lisa.

 

Włodzimierz Gąsiewski

 

Lis Wojciech „Mściciel”. Urodził się 28 X 1913 r. w Ostrowach Tuszowskich, jako syn Józefa i Pauliny Maziarz. Jego rodzice byli rolnikami, a po 1920 r. ojciec został gajowym w Toporowie. W 1926 r. od uderzenia pioruna zginęła matka Wojciecha, a pod koniec lat 30. ojciec ożenił się ponownie z Marią Alkamer, z którą mieli dwoje dzieci. W 1934 r. Wojciech Lis udzielał się w ZMW „Wici”, wstąpił do PSL i podjął pracę w gospodarstwie w Dobryninie. Ze służby wojskowej został zwolniony  ze względu na wypadek stopy jaki zdarzył mu się podczas pracy w gospodarstwie.  Podczas kampanii wrześniowej ukrył karabin wojskowy. Jesienią 1940 r. jego rodzina została wysiedlona do Czermina, ale Wojciech wybudował sobie w lesie szałas i pozostał w rodzinnych stronach. W 1941 r. Niemcy pozwolili wrócić rodzinie Lisów do Toporowa, pod warunkiem że podejmą pracę na poligonie. W tym czasie Wojciech podjął pracę przy budowie drogi. W 1942 r. pobił i rozbroił oficera niemieckiego i znów zaczął się ukrywać, a po spaleniu gospodarstwa i zamordowaniu przez Niemców ojca i siostry, a później brata, założył oddział partyzancki działając w lasach mielecko kolbuszowskich i dokonując licznych akcji sabotażowych, a w 1944 r. on sam i jego oddział podporządkował się AK. Na bazie oddziału Lisa w lipcu 1944 r. powstał oddział partyzancki „Hejnał”, który 6 VIII 1944 r. brał udział w wyzwalaniu Mielca.
    Wkrótce po tym Wojciech Lis, chcąc nadal służyć Polsce wstąpił do służby pomocniczej w Milicji Obywatelskiej, ale nie chciał się zgodzić na współpracę z NKWD i UB, śledzenia i wyłapywania byłych żołnierzy AK, za co w październiku tego roku został aresztowany, ale wyłamał drzwi celi i zbiegł.
W kolejnych miesiącach pracował w młynie w Hykach-Dębiakach, ale po próbie aresztowania go w nocy z 23 na 24 marca 1945 ostrzelał milicjantów, zbiegł do lasu i od tego czasu podjął ponowną konspirację. W jego oddziale znajdowali schronienie poszukiwani przez UB akowcy i dezerterzy z wojska, którzy wspólnie z Lisem podjęli walkę ze stalinowskim aparatem terroru. 15 V 1945 r. Lis przeprowadził akcję na posterunek MO w Cmolasie, m.in. rozbroił też posterunki milicji w Czerminie, Borku Wielkim, Padwi i Wadowicach Górnych. Wspólnie z „Jedrusiami” uczestniczył też w antykomunistycznych akcjach nad Wisłą, m.in. w okolicach Gawłuszowic i mając poparcie miejscowej ludności  wymykał się z licznych obław. W końcu czerwca 1946 r. został na krótko podporządkowany KP Mielec NSZ, a od sierpnia tego roku podporządkował swój oddział mjr. Henrykowi Dekutowskiemu „Zaporze” i działał w ramach ZO WiN, mimo posiadania paszportu nie opuścił kraju. 30 stycznia 1948 r. padł ofiarą zdradzieckiego spisku zorganizowanego przez szefa mieleckiego UB Wojciecha Pacanowskiego i wraz z Konstantym Kędziorem został zamordowany w Leśniczówce w Paterakach, przez agenta UB o pseudonimie „Wat”, „Tor” – Wojciecha Palucha. Ciała zamordowanych zakopano potajemnie na śmietniku Komendy Powiatowej MO w Mielcu, co dopiero na początku lat 90. odkrył mieleckich historyk Mirosław Maciaga i wspólnie z mieleckimi środowiskami niepodległościowymi doprowadził do ekshumacji zwłok i chrześcijańskiego pochówku na cmentarzu parafialnym w Mielcu. Szczątki Wojciecha Lisa pochowano 2 V 1992 r. na cmentarzu parafialnym w Mielcu. Był to jak dotąd jedyny wyraz uznania dla walki Wojciecha Lisa z hitlerowskim i stalinowskim okupantem, bowiem w niepodległej Polsce nie doczekał się on ani oficjalnej rehabilitacji ani też żadnego pośmiertnego odznaczenia czy też awansu na stopień wojskowy.

 

Opr. Włodzimierz Gąsiewski

 

Źródła: W. Gąsiewski, Godni pamięci i chwały... Gawłuszowice 2009;  [M. Maciąga], Biogramy, W: Mielec. Studia i materiały z dziejów miasta i regionu. T. 3. Red. F. Kiryk, Mielec 1994, s. 690-692. Zob. także: J. Konefał, Zabić Wojciecha Lisa „Mściciela” Studium jednej z wielu komunistycznych zbrodni. W: Red. Z. Nawrocki, J. Skrzypczak, Mielec i powiat mielecki w latach 1944-1956. Mielec 2005, s. 82-99; Atlas polskiego podziemia niepodległościowego, Red. R. Wnuk. Warszawa-Lublin 2007, s. 160; H. Momot, D. Momot, Cmentarz parafialny przy ulicy Sienkiewicza w Mielcu. Mielec 2001, s. 224.

 

 

 

Kapliczka Wojciecha Lisa

Sprawdź również

Odwołujemy poszukiwania

18.10.2024. Wydział Kryminalny Komendy Powiatowej Policji w Mielcu informuje, że poszukiwania za 37-letnim Jakubem Papieżem …