Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / „Trzeba być czujnym”… i wspierać

„Trzeba być czujnym”… i wspierać

„Trzeba być czujnym”, pod takim tytułem 30 października w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym została przeprowadzona konferencja interdyscyplinarna organizowana przez Powiat Mielecki oraz „Stowarzyszenie DLA WAS”. Czwartkowa konferencja stanowi jeden z etapów realizacji zadania publicznego „Bliżej siebie – sieć wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym na terenie powiatu mieleckiego” współfinansowanego z dotacji otrzymanej z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

Założenia i cele konferencji oraz sylwetki prelegentów przybliżyła  Joanna Dul-Wolanin prezes „Stowarzyszenia Dla Was”, a o szczegółach całego projektu opowiedział Andrzej Bryła wicestarosta Powiatu Mieleckiego. Głos zabrała również pani poseł Krystyna Skowrońska, która bardzo mocno wspierała opracowany przez Powiat wniosek konkursowy na wszystkich etapach jego weryfikacji. Poparcie to z pewnością  zasadniczo pomogło w pozyskaniu środków ministerialnych na szczytny cel, jakim jest ochrona zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Konferencja, w której udział wzięli pedagodzy szkolni, psycholodzy, nauczyciele oraz lekarze pediatrzy z powiatu mieleckiego, była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń nabytych podczas codziennej praktyki zawodowej. Wśród prelegentów znaleźli się:

  • Marzena Pelc-Dymon lekarz medycyny, pediatra, psychiatra dzieci i młodzieży, która przybliżyła aktualne problemy i zagrożenia wśród młodzieży – autoagresję, dopalacze, narkotyki, zaburzenia jedzenia;
  • Bożena Aleksandrowicz lekarz medycyny, pediatra, neurolog dziecięcy wygłosiła wykład dotyczący autyzmu i zespołu Aspergera w zakresie rozpoznania, interwencji i rokowań;
  • Alicja Grzesik, certyfikowany psychoterapeuta, specjalizujący się w psychoterapii indywidualnej osób dorosłych i młodzieży opowiadała z kolei o interwencji wobec uczniów w kryzysie emocjonalnym.

W następnym bloku wykładów znalazły się zagadnienia związane z formami wsparcia osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzonymi umysłowo z powiatu mieleckiego. Referaty swe wygłosili Renata Rajca wicedyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Krzysztof Kowieski dyrektor Środowiskowego Domu Samopomocy oraz Krystyna Florek wicedyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Realizowany przez Powiat Mielecki w partnerstwie ze „Stowarzyszeniem DLA WAS” projekt „Bliżej siebie – sieć wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi i upośledzeniem umysłowym na terenie powiatu mieleckiego” ma na celu przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży upośledzonych umysłowo oraz osób z zaburzeniami psychicznymi. Waga poruszanych podczas konferencji problemów oraz duże zaangażowanie wielu podmiotów w realizację całego projektu „Bliżej siebie…” dają nadzieję, że osoby z różnymi zaburzeniami psychicznymi nie będą pozostawione ze swoimi problemami same, a dla psychologów i psychiatrów będzie to dobre narzędzie do edukacji i profilaktyki.

 

Michał Bojarski

„Trzeba być czujnym”… i wspierać

Sprawdź również

Wsparcie uchodźców z Ukrainy poprzez tworzenie mieszkań chronionych w ramach RPO WP 2014-2020

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 (RPO WP 2014-2020) zrealizowane zostały …