W ramach realizacji międzynarodowego programu Comenius Spirit of Hope, Maria Rajpold i Mateusz Skop z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu byli w Hiszpanii, w regionie La Mancha, gdzie rozgrywa się akcja powieści Cervantesa Don Kichote.
Uczniowie to laureaci konkursu literackiego, który odbył się w klasie ITB i polegał na ułożeniu scenariusza na kanwie tekstu literackiego Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadki. Najlepsi twórcy wykazali się nie tylko talentem pisarskim, ale także znajomością języka angielskiego. Uczniowie w ciągu pięciu dni pobytu w hiszpańskim mieście Albacete mieli bardzo napięty program. Zamieszkali u rodzin uczniów uczęszczających do dwujęzycznej szkoły Instituto de Educación Secundaria Leonardo da Vinci de Albacete. Od tego momentu rozmawiali już tylko w języku angielskim. Oprócz Polaków, była młodzież z Włoch, Francji i Holandii. Codziennie od rana wszyscy aktywnie uczestniczyli w różnych zajęciach lekcyjnych. Pierwszego dnia młodzież uczestniczyła w lekcjach z technologii, języka angielskiego, a także z wychowania fizycznego, gdzie poznała typową hiszpańską grę frisbee. Uczestnicy z wszystkich przybyłych krajów rozegrali mecz, podczas którego było mnóstwo dobrej zabawy.
Drugiego dnia uczniowie uczyli się biologii, a także języków: angielskiego i hiszpańskiego. Były także zajęcia integracyjne, w czasie których uczestnicy z różnych krajów poprzez gry i zabawy poznawali siebie i swoje zainteresowania. W trzeci dzień uczniowie z ZSB brali udział w zajęciach z technologii, biologii, a nawet religii. W sali muzycznej zgromadzili się uczniowie z partnerskich szkół i odśpiewali hymn projektu, którego tekst był wspólnym dziełem wszystkich uczestników projektu. Największy wkład w przygotowanie słów i podkładu muzycznego włożyli uczniowie z Hiszpanii. W czasie śpiewu akompaniował zespół muzyczny, w którym grała młodzież ze szkoły w Albacete.
Po zajęciach z muzyki nadeszła najważniejsza chwila dla uczniów z Polski. Musieli odegrać na scenie fragmenty dzieła Ignacego Krasickiego Mikołaja Doświadczyńskiego Przypadki. Na auli zgromadziła się młodzież z hiszpańskiej szkoły jak również uczniowie z Włoch, Francji i Holandii razem z opiekunami. Mateusz Skop i Maria Rajpold pokonali tremę i zachowywali się na scenie jak profesjonalni aktorzy. Po przedstawieniu, owacjom i gratulacjom nie było końca. Na scenie można było także zobaczyć fragmenty Don Kichote, w wykonaniu młodych, hiszpańskich aktorów oraz inne występy artystyczne młodzieży. Młodzież i ich opiekunowie po intensywnym czasie spędzonym w szkole mieli okazję zwiedzić miasto Albacete, a także odbyć wycieczkę do Alcala del Júcar, a także miasteczka Chinchilla.
Ostatni dzień pobytu był niezwykle wzruszający dzień pożegnań. W piątek o 4.30 rodzice hiszpańskich dzieci przybyli pod szkołę, aby także pożegnać swoich podopiecznych z wszystkich krajów. Przed odlotem uczniowie mieli okazję zwiedzić miasto Alicante i pospacerować po plaży nad Morzem Śródziemnym.
Opiekę nad młodzieżą z ZSB sprawowały Alina Dziurgot i Jadwiga Stala–Dudek. Dla nauczycielek pobyt w Hiszpanii był także pracowity, ponieważ nie tylko uczestniczyły w zajęciach lekcyjnych, ale brały także udział w cyklu szkoleń metodycznych. Kiedy uczniowie spędzali czas z hiszpańskimi przyjaciółmi, nauczyciele poznawali różne metody pracy pedagogów z innych państw, uczestniczyli w szkoleniu prowadzonym przez holenderską metodyczkę, która w niezwykle przekonujący sposób zaprezentowała, jak zainteresować uczniów różnymi przedmiotami, jakie pomoce dydaktyczne można wykorzystywać w czasie zajęć, a także jak dokonywać ewaluacji lekcji. Nowe metody pracy nauczyciele wdrożą w swoich szkołach w najbliższym czasie. Międzynarodowe spotkanie było niezwykle owocne. Młodzież pokonała barierę językową, poznała edukację uczniów z innych krajów. Wizyta udowodniła, iż niezależnie od kraju pochodzenia i różnic kulturowych można nawiązać przyjaźnie i wiele się nauczyć.
Zbigniew Wicherski
Uczniowie ZSB w krainie Don Kichote