„Spirit of Hope” to hasło unijnego programu Comenius miedzy 11 krajami europejskimi: Wielką Brytanią, Hiszpanią, Holandią, Chorwacją, Włochami, Norwegią, Rumunią, Danią, Turcją i Polską.
Reprezentujący Polskę uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych po raz kolejny mogli zwiedzać Europę, poznawać kulturę obcych państw, a przede wszystkim poznać swoich rówieśników i wykorzystać znajomość języka obcego w praktyce.
Grupa uczniów wraz z nauczycielami: Aliną Dziurgot, Beatą Węgrzyn-Kilian i Grażyną Paduch uczestniczyli w spotkaniu kończącym dwuletni projekt w Sant’ Agata dei Goti we Włoszech w Istituto Di Istruzione Superiore „ De Liguori” . Przez dwa lata nauczyciele i uczniowie z 11 szkół europejskich brali udział w projekcie „ Duch nadziei”. Głównym celem projektu było zapoznanie się z kulturą innych narodów, wzajemne poznawanie tradycji, zwyczajów i zachowania oraz nabranie przekonania, że młodzi ludzie z innych krajów są do nas bardzo podobni, mimo odmiennych języków i kultur. W ramach Europejskiego Dnia Sportu szkoły partnerskie przygotowały swoje narodowe gry sportowe. Uczniowie ZSB zaprezentowali grę w „ dwa ognie”, która cieszyła się ogromnym powodzeniem wśród uczniów innych krajów. Przedstawili również sztukę teatralną na przykładzie powieści I. Krasickiego „ Mikołaja Doświadczyńskiego przypadki”, która stanowiła lekturę przewodnią naszego kraju.
Przedstawienie spotkało się z ogromnym apluzem licznie zgromadzonej publiczności całego miasta, a utalentowani aktorzy otrzymali liczne gratulacje od uczniów i nauczycieli z pozostałych krajów. Polscy uczniowie mogli obejrzeć również przedstawienia teatralne na podstawie lektur innych krajów europejskich. Jest to ukazanie wpływu każdego z krajów na obecną Europę.
W czasie pobytu we Włoszech zostali gościnnie przyjęci przez rodziny włoskie. Mieli okazję do nawiązania osobistych kontaktów ze swoimi rówieśnikami ze szkół partnerskich i na podniesienie własnych umiejętności językowych. Dzięki uczestnictwu w lekcjach w szkole włoskiej mogli porównać i przenieść pozytywne elementy wiedzy edukacyjno- wychowawczej na płaszczyzny działalności Zespołu Szkół Budowlanych. Zwiedzili niezwykle urokliwy Neapol, zamek w Caserta, zbudowany na wzór Wersalu, starożytne miasto Pompeje, czynny wulkan Wezuwiusz, a także poznali niezwykłą i oryginalną architekturę włoską. Ta owocna i intensywna dwuletnia współpraca umożliwiła wymianę myśli i doświadczeń nie tylko między uczniami, ale także między nauczycielami.
wichz
Uczniowie mieleckiej Budowlanki we WĹoszech