Uczniowie Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu goszczą w dniach 19-26.04.2017 jedenastu uczniów z Włoch w ramach projektu Erasmus+ „The Bridge”. Jest to kontynuacja wymiany dwustronnej uczniów ze szkołą IIS de Liguori z miasta Sant Agata de Goti w pobliżu Neapolu.
W trakcie pobytu przede wszystkim uczą się swobodnej komunikacji w języku angielskim, przełamują bariery i próbują porozumiewać się w życiu codziennym.
Również uczniowie innych klas ZSB wzięli udział w spotkaniach z gośćmi i mieli szansę ich poznać , porozmawiać i poćwiczyć swój angielski. Uczestnicy projektu pracowali nad tematem „Happy workers work better” . Wspólnie wykonali logo projektu różnymi technikami, znanymi uczniom szkoły budowlanej.
W Młodzieżowym Centrum Kariery OHP poznali możliwości znalezienia pracy w Mielcu i okolicach, sposobach i miejscach ich szukania. Poznali reguły bezpieczeństwa i higieny pracy, następnie przyswoili je sobie przedstawiając je w trójjęzycznych plakatach i odgrywając scenki na budowie.
Spotkali się z władzami powiatu, starostą Zbigniewem Tymułą, zobaczyli Polskie Zakłady Lotnicze, mieli okazję zwiedzić Kraków, kopalnię soli w Bochni, Muzeum Zagłady w Oświęcimiu, Sandomierz, Baranów. Uczestniczyli w warsztatach garncarskich w Kolbuszowej i wzięli udział w grze miejskiej poznając dokładnie starówkę mielecką. Pobyt w polskich rodzinach uczy otwierania się na inną kulturę, poznawania zwyczajów i poszerzania swoich horyzontów.
Koordynator projektu w szkole włoskiej, Adela Agostinelli , stwierdziła, że projekty unijne są ważne dla osiągnięcia wzajemnego porozumienia i przyjaźni między uczniami . Ten projekt ma szczególne znaczenie w czasie, gdy Europa stoi w obliczu silnego kryzysu wartości, na których została utworzona Unia Europejska. Mamy nadzieję, że nasi uczniowie będą mogli nauczyć się wzajemnego zrozumienia i zacząć współpracę w przyszłości, skoro oni są podstawą społeczeństwa przyszłości.
Bardzo gościnnie przyjęcie w rodzinach , spędzanie wspólnego czasu wolnego, przekonuje młodych ludzi z obydwu krajów, że mimo różnic w pochodzeniu są do siebie bardzo podobni, stwierdziła Alina Dziurgot, koordynatorka projektu w ZSB.