Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Najnowsze wiadomości / Uczniowie ZSB w Hiszpanii

Uczniowie ZSB w Hiszpanii

W dniach 19.04.22 – 23.04.22 odbył się wyjazd 10 uczniów i czterech nauczycielek z Zespołu Szkół Budowlanych im. Żołnierzy Armii Krajowej w Mielcu do szkoły IES Atenea położonej w mieście Alcalả de Henares niedaleko Madrytu w Hiszpanii. Spotkanie zorganizowano w ramach programu Erasmus+ „UE Values for Inclusion”, a myślą przewodnią było propagowanie wartości Unii Europejskiej w przeciwdziałaniu wykluczeniom społecznym w szkole.

Oprócz nas i Hiszpanów w spotkaniu wzięli udział uczniowie i nauczyciele ze szkoły I.E.S. „Alfonso Maria de Liguori” w Sant’Agata De Goti we Włoszech i ze szkoły Osnovna Šola w Pivka w Słovenii.

Po przywitaniu się z Hiszpanami zwiedzaliśmy miasto w mieszanych narodowościowo grupach oprowadzani przez uczniów tutejszej szkoły. Połączone było to z grą miejską, a uzyskiwanie punktów nawiązało już współpracę międzynarodową. Zobaczyliśmy najstarszy uniwersytet w Hiszpanii, gotycką katedrę,dom urodzenia Cervantesa i okazały plac Cervantesa w centrum historycznym miasta.

32 przyjezdnych uczniów oraz kilkakrotnie więcej uczniów hiszpańskich integrowało się w szkole na różne sposoby. Gry i zabawy „przełamujące lody”, umożliwiające zapamiętanie obco brzmiących imion, poznanie swoich zainteresowań, różnorodne zajęcia sportowe, w tym taniec i Taekwondo,nauka aktywnego słuchania oraz wiele innych umożliwiły integrację w formie przyjemnej i pożytecznej.

Zwiedzaliśmy szkołę pod przewodnictwem uczniów z różnych klas. Podziwialiśmy m.in. laboratorium chemiczne i salę muzyczną z różnymi instrumentami. Posłuchaliśmy tam utworów wykonywanych przez uczniów. Nauczyciel biologii pokazał nam ogródek warzywny, gdzie uczniowie w ramach lekcji biologii uprawiają warzywa. Bardzo miłym akcentem był „kącik polski” wykonany przez hiszpańskich uczniów. Słoweńcy i Włosi też otrzymali swoje „kąciki”. Zaprezentowali też sposoby promowania zdrowego stylu życia


W przeddzień Dnia Ziemi 21.04.2022 uczestnicy programu Erasmus+ wspólnie posadzili 4 drzewa na dziedzińcu szkoły IES Atenea w Hiszpanii. Uczniowie ZSB posadzili jeżówkę – drzewko typowe dla strefy śródziemnomorskiej z rodziny wrzosowatych. Na ekologicznym patrolu w rezerwacie przyrody poznawali wszystkimi zmysłami naturalne środowisko.

Nauczyciele uczestniczyli w ciekawym szkoleniu: „Jak przeciwdziałać wykluczeniu i konfliktom wśród młodzieży”. Prezentowali to uczniowie szkoły oraz jej absolwenci.

Zwiedziliśmy również Madryt. W tym ponad 900-letnim mieście zwiedzanie rozpoczęliśmy przy Temple of Debod – starożytnej świątyni podarowanej Hiszpanii przez Egipt. Potem podziwialiśmy Spain Square (Plac Hiszpański) położony na starówce, piękny Royal Palace of Madrid (oficjalną siedzibę Jego Królewskiej Mości i katedrę Santa Maria la Real de la Almudena (styl gotycki w środku i neoklasycystyczny na zewnątrz). Budowa została ukończona w 1993, kiedy Papież Jan Paweł II ją poświęcił. Widzieliśmy tez Plaza de la Villa – plac powstały w miejscu arabskiego suku (targu). Naszym miejscem zbiórek był główny plac Madrytu: Plaza Mayor. Odbywały się tu corridy, procesje, ale i procesy inkwizycyjne i publiczne egzekucje. Polskiej grupie udało się też wejść do słynnego muzeum Prado! Podziwialiśmy dzieła m. in. El Greco, Goyi, Velazqueza i Boscha.

Wieczorem gospodarze przygotowali dla uczestników Erasmusa poczęstunek. Po dniu pełnym wrażeń uczestnicy programu świetnie bawili się na dyskotece zorganizowanej przez gospodarzy. Hitem była „Belgijka”, którą nasi uczniowie porwali wszystkich do tańca. 

W czasie wolnym uczniowie ZSB spotykali się ze swoimi nowymi przyjaciółmi ze Słowenii, Włoch i Hiszpanii. Po południu, już na lotnisku dzielili się wrażeniami ze wspaniałego pobytu w Hiszpanii. Podkreślali, jak ważny to był dla nich wyjazd, opowiadali, jak zadziwiająco łatwo przełamali barierę językową i jakie nowe przyjaźnie zawarli.

Alina Dziurgot

Uwaga! Aby powiększyć zdjęcie, należy go otworzyć w nowym oknie.

Włodek Gąsiewski zaprasza do lektury swoich mieleckich i nie tylko publikacji:

V Kolumna III Rzeszy i kaci ziemi mieleckiej podczas okupacji niemieckiej – Rudolf Zimmermann i inni, nowa książka historyczna Włodka Gąsiewskiego

Sprawiedliwi i nie tylko ziemi mieleckiej i okolic – historie pomocy Żydom na tle strachu, obojętności i zdrady

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …