W niedzielę 17 kwietnia 2016 r. w Wiejskim Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem odbyły się uroczystości jubileuszu 10-lecia działalności artystycznej Kapeli „Grochowiacy”. Uroczystości jubileuszowe pełne niepowtarzalnej ludowej atmosfery rozpoczęły się zwiedzaniem wystawy poświęconej historii kapeli. Następnie Mariola Pelic –dyrektor Domu Kultury w Grochowem serdecznie powitała przybyłych gości i jubilatów. Po przedstawieniu działalności kapeli, zwróciła się do jubilatów. „ Pragnę podziękować wszystkim członkom kapeli i wyrazić wdzięczność za Waszą działalność, gratuluję dotychczasowych osiągnięć oraz życzę wszelkiej pomyślności i satysfakcji z uczestnictwa w kapeli oraz jej dalszego rozwoju”.
Następnie wręczyła dyplomy uznania za wspieranie i docenienie działalności artystycznej kapeli, Andrzejowi Głazowi – Wójtowi Gminy Tuszów Narodowy, Andrzejowi Chrabąszczowi- Radnemu Powiatu Mieleckiego, Waldemarowi Maziarzowi –Przewodniczącemu Rady Gminy w Tuszowie Narodowym, Renacie Paterak- Sekretarz Gminy, zaznaczając też rolę nieobecnej na uroczystości Zofii Dusberger z Grochowego II w pierwszych latach powstawania i organizowania promocji kapeli.
Andrzej Głaz Wójt Gminy Tuszów Narodowy gratulując powiedział : „wszystkim założycielom, byłym i obecnym członkom kapeli, gratulacje i wyrazy uznania. Serdecznie dziękuję za całokształt działalności, której efektem jest szeroko rozumiana promocja gminy. Jestem wdzięczny za angażowanie się kapeli w oprawy muzyczne uświetniające gminne uroczystości i święta o charakterze patriotycznym. Do życzeń dla kapeli Wójt dołączył nagrodę w postaci saksofonu co było bardzo miłą niespodzianką.
Gratulacje i życzenia do jubilatów wraz z prezentem w formie mikrofonu skierował również Andrzej Chrabąszcz Radny Powiatu Mieleckiego „… wyrażam uznanie za olbrzymi wkład w rozwój naszej lokalnej kultury, tożsamość oraz promowanie Gminy Tuszów Narodowy i Powiatu Mieleckiego w Polsce. Nie przeceniony jest również Wasz udział w kształtowaniu postaw patriotycznych mieszkańców ziemi tuszowskiej”.
Jubilaci odebrali także wiele ciepłych słów uznania i gratulacji od Młodzieży z ZPiT „Grochowiacy”, Zespołu Teatralnego „Uciecha”, Grupy Śpiewaczej „Kalina” oraz lokalnych poetów.
Pamiątkowe statuetki, nagrody i dyplomy dla Jubilatów wręczane przez Wójta gminy wraz z dyrektor domu kultury były wyrazem uznania za wieloletnią i niezwykle kreatywną działalność kapeli.
Dla byłych członków kapeli przygotowano również upominki i podziękowania za wkład w rozwój artystyczny kapeli i miłość do muzyki ludowej. Podziękowania za rolę gawędziarza i poety ludowego skierowano do Józefa Pluty.
Po gratulacjach i życzeniach przyszedł moment na jubileuszowy tort, po którym zaproszeni goście wysłuchali koncertu w wykonaniu jubilatów.
Wyjątkowość tego wydarzenia docenili także goście w osobach: Bronisława Zięba- Skarbnik Gminy Tuszów Narodowy, Marek Ciemięga, Marcin Trela – Radni Gminy oraz panowie sołtysi – Jan Stec i Mieczysława Kasprzak. Nie zabrakło wśród gości najbliższych osób z rodzin członków kapeli, znajomych i przyjaciół.
Kapela „Grochowiacy” powstała w 2005 r. z inicjatywy Marioli Pelic, Marka Gesing, Tadeusza Rzeźnika i Andrzeja Rup. Działa od początku pod skrzydłami Wiejskiego Domu Kultury i Rekreacji w Grochowem. Zrzesza muzyków ludowych, dla których folklor jest życiową pasją. W czasie swej 10-letniej działalności koncertowała i uświetniała swoimi występami różnego rodzaju imprezy i przeglądy, brała udział w konkursach folklorystycznych. Reprezentowała gminę i powiat w wielu imprezach lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich. Ponadto towarzyszy przygrywając do tańca ZPiT „Grochowiacy”. Za swoje występy posiada wiele listów gratulacyjnych, podziękowań, nagród i wyróżnień. Skład Kapeli: Marek Gesing- akordeon i wokal (kierownik kapeli), Kazimierz Żarów –klarnet, Antoni Dedo- kontrabas, Robert Bielewa – skrzypce, Paweł Flis – bęben, perkusja, Albin Skawiński – saksofon, klarnet, Damian Łącz – trąbka, wokal, Paulina Mączyńska – wokal
ponadto w kapeli działali: Tadeusz Rzeźnik, Andrzej Rup, Kazimierz Koceniak, Michał Rzeźnik, Piotr Skiba, Karolina Paterak, Józef Jaworek.
Mariola Pelic