17 stycznia, godz. 16, sala nr 1 Domu Kultury SCK – koncert Andrzej Korycki i Dominika Żukowska – wstęp za okazaniem wejściówki (bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina ,,Galaktyka" na godz. przed każdym seansem filmowym).
Spotkanie
21 stycznia, czwartek, godz. 18 – ,,Jadernówka" zaprasza na spotkanie z Robertem Bańkoszem – przewodnikiem bieszczadzkim, znawcą architektury cerkiewnej, znawcą kultury grup etnicznych zamieszkujących na terenach Polski, głównie z terenu pogranicza polsko-słowacko-ukraińskiego. Temat spotkania: "Muzealne opowieści: Kultura materialna i duchowa Karpat na pograniczu polsko-słowacko-ukraińskim". Zaprezentowany zostanie również album pt. "Karpacki świat Bojków i Łemków" z fotografiami Romana Reinfussa.
reklama:
Wiedeńsko-mielecki wieczór z muzyką Straussów
To niezwykłe zjawisko, jakim są Koncerty Noworoczne w Mielcu, ma już swoją długą historię. Trudno w to uwierzyć, ale w minioną środę, 6 stycznia, muzycy Mieleckiej Orkiestry Kameralnej już po raz 19 wystąpili ze szlagierami muzyki Straussów (i nie tylko) przed mielecką publicznością. Jak zwykle widownia pękała w szwach (bilety wyprzedano na kilka dni przed koncertem), a muzyka spotkała się z aplauzem niezwykle serdecznym. Można żartobliwie podsumować, że owacja na stojąco jest po koncercie noworocznym nie tylko tradycją, ale już prawie obowiązkiem, takim jak ,,Marsz Radetzkiego” w finale każdego z koncertów.
Do tradycji koncertów noworocznych na całym świecie nawiązał Piotr Wyzga, muzyk Mieleckiej Orkiestry Kameralnej, który jest też jej ,,rzecznikiem” i prawie co roku wprowadza widzów w atmosferę koncertów, a także dziękuje zarówno za nadzwyczajne zainteresowanie melomanów, jak i za wsparcie darczyńców. I tym razem podziękował Prezydentowi Mielca i firmom, które wspierają koncerty Mieleckiej Orkiestry Kameralnej. Organizatorem koncertu obok Mieleckiego Towarzystwa Muzycznego było, jak zawsze, Samorządowe Centrum Kultury, bo to właśnie na deskach sali widowiskowej Domu Kultury koncerty zwykły się odbywać.
Po wiedeńskich salach koncertowych, operetkach i balach oprowadzał publiczność Tomasz Leyko. Każdy kolejny utwór był opatrzony przez niego barwną anegdotą, a w tle widzowie dostawali obraz czasów, w których powstawały utwory wiedeńskich klasyków muzyki, która w okresie noworocznym jest grywana w wielu miejscach świata. W mieleckim koncercie królowały utwory Johanna Straussa syna, był też utwór Johanna Straussa ojca. Oprócz tego widzowie mogli usłyszeć polki, walce i taniec węgierski autorstwa Johannesa Brahmsa, Emile Waldteufela.
Koncert rozpoczęła wiązanka kolęd, które śpiewała młodziutka Kornelia Trzaska, a zakończył jak zawsze najbardziej ulubiony przez mielczan ,,Radetzky Marsch”. Oczywiście życzenia złożył wszystkim w imieniu muzyków orkiestry dyrygent Franciszek Wyzga, a publiczność zrewanżowała się… owacją, która zakończyła się bisami.
24 stycznia do tradycji trzech koncertów (noworoczny, wiosenny, niepodległościowy) Mieleckiej Orkiestry Kameralnej dołączy kolejny – Koncert Karnawałowy. W tym roku publiczność usłyszy ,,Najpiękniejsze tanga”. Jeden z przygotowywanych utworów mielczanie na zachętę usłyszeli podczas koncertu 6 stycznia.
Program tegorocznego Koncertu Noworocznego.
Kolędy ,,Cicha noc”, ,,Bóg się rodzi”, ,,Mędrcy świata”.
Johann Strauss – ,,Cesarski walc”, ,,Annen – polska”, ,,Wiedeńska krew”, ,,Tik-tak”;
Emile Waldteufel – walc ,,Estudiantina”.
Johannes Brahms – ,,Taniec węgierski”;
Carlos Gardel – tango ,,Bandoneon – Adios Muchachos” w opr. Franciszka Wyzgi.
Johann Strauss (ojciec) – Radetzky Marsch”.
Sponsorzy Koncertu Noworocznego: Elektrociepłownia Mielec, sp. z o.o., Bank Spółdzielczy w Mielcu, Elektromontaż Rzeszów SA., CENTRO.BUD, Eurotech, ASPI, AutoPart, Sierosławski Group, Eldan.
Małgorzata Rojkowicz