Zamiast biologii, chemii, fizyki, plastyki czy matematyki młodzież w Szkole Liderów będzie zdobywać wiedzę z zakresu kreatywności, zarządzania czasem, realizacji projektów, wystąpień publicznych, mediów społecznościowych, przywództwa, promocji oraz pracy w grupie. Szkolenia z tego właśnie zakresu przejdzie w ciągu najbliższych miesięcy aż 140 osób w wieku 15-25 lat.
„Szkoła daje nam wiedzę, którą w dzisiejszych czasach mamy na wyciągnięcie ręki w telefonie. Uczy nas całek, wykresów, substancji chemicznych, nazwisk królów Polski i wielu innych rzeczy, które mimo iż w jakiejś części są potrzebne, to w znacznej nie odpowiadają dzisiejszym potrzebom. Chcemy aby Szkoła Liderów była uzupełnieniem dla tej zwykłej. Naszym celem jest przekazanie młodym ludziom wiedzy, nie tyle w teorii co praktyce, a projekt zakłada, że to czego się nauczą będą mieli okazję od razu wykorzystać w działaniu.” – mówi Sebastian Peret, koordynator projektu.
Jakie umiejętności zatem posiądą uczniowie Szkoły Liderów?
1. Zarządzanie pieniędzmi i ich pozyskiwanie.
- Jak uczyć się skutecznie i szybko.
- Jak planować i organizować swój czas.
- Jak myśleć nieszablonowo i kreatywnie rozwiązywać problemy.
- Podstawy psychologii.
- Jak skutecznie się komunikować.
- Jak odważnie realizować swoje pomysły.
- Jak świadomie korzystać z technologii.
- Jak dobrze się prezentować/występować publicznie.
- Jak pracować w zespole i nim zarządzać.
Dla wszystkich uczestników projektu realizatorzy przygotowują warsztaty, które prowadzić będą osoby posiadające doświadczenie w wyżej wymienionych dziedzinach.
Dla kogo jest ten projekt i jak się do niego zgłosić?
Projekt adresowany jest do dwóch grup:
1. Młodzi Liderzy
Są to osoby, które powinny posiadać doświadczenie w realizacji projektów. Mogą być to członkowie samorządów szkolnych lub studenckich, wolontariusze lub po prostu osoby, które czują, że poradzą sobie w koordynacji projektów, których realizatorami będą uczniowie.
Do tej grupy przyjętych zostanie 18 osób, które w sierpniu udadzą się na tygodniowe warsztaty poza Mielec, które w całości opłacone będą przez Fundację KML. W tym czasie odbędą najważniejsze szkolenia, a także przejdą proces integracji. Wyjazd będzie z jednej strony przyjemnością, z drugiej zaś intensywną nauką (nie mylić z siedzeniem w książkach lub na wykładach).
Rekrutacja do grona Młodych Liderów odbywa się na stronie:
https://www.kmlmielec.pl/szkolaliderow
Zakończy się po wyłonieniu pełnego 18-osobowego składu, jednak nie wcześniej niż do dnia 25 czerwca 2018 roku.
2. Liderzy Zmian
Uczniowie 6-ciu mieleckich szkół, które zakwalifikują się do projektu. W każdej szkole powstanie 20 osobowa grupa, która po przejściu (nieco okrojonych ale dalej bardzo wartościowych) warsztatów – realizować będzie projekt w swojej szkole. Ważne, że to uczniowie będą jego pomysłodawcami i inicjatorami. To od nich będzie zależeć co, jak, gdzie i w jakim czasie zechcą zrobić. Pomagać w tym będą im właśnie Młodzi Liderzy, których w każdej placówce będzie trzech.
Rekrutacja do tej grupy nie jest obecnie prowadzona. Rozpocznie się we wrześniu w szkołach, z którymi fundacja podpisze porozumienie o współpracy.
Szkolenia i warsztaty… – a co dalej?
Uczniowie każdej ze szkół, po odbyciu warsztatów będą realizować na terenie placówki lub miasta, własny, autorski projekt społeczny. Nocne oglądanie filmów w szkole, turnieje sportowe, remont korytarza, zakup nowego sprzętu, powołanie wolontariatu szkolnego, a być może jeszcze inna inicjatywa? – nie wiadomo. To młodzież będzie decydować o tym czego jej brakuje i czy chce coś z tym zrobić. Zadaniem Fundacji KML będzie tylko i aż pomoc w realizacji założeń.
Zakończenie projektu.
Uczniowskie inicjatywy realizowane będą do końca 2018 roku. W styczniu odbędzie się duża gala finałowa, na którą zaproszeni zostaną uczniowie, dyrekcja, władze miasta oraz media. To wtedy młodzież pochwali się swoimi pomysłami i projektami, a także wtedy uczniom i szkołom zostaną wręczone specjalne certyfikaty.
„To pierwszy tak ogromny, trudny i profesjonalny projekt naszego autorstwa. Do tej pory naszym priorytetem było organizowanie imprez, a także szkolenie wolontariuszy. Poszliśmy jednak o krok dalej, wierząc, że skoro 20 osób potrafi zrobić w czasie roku 20 imprez, to 140-osobowa grupa młodych ludzi w Mielcu będzie w stanie zrobić… no właśnie – zobaczymy.” – powiedziała Monika Saj, Członek Zarządu Fundacji KML.
Obecnie realizatorzy projektu są na etapie rekrutacji Młodych Liderów, a także nawiązywania współpracy ze szkołami. Poszukują także firm, które zechciałby objąć inicjatywę patronatem.
SPOTKANIE INFORMACYJNE
Wszystkich zainteresowanych wyżej wymienionym projektem zapraszamy dnia 23 czerwca o godzinie 13:00 do siedziby Fundacji Klub Młodych Liderów. W trakcie 40-minutowego spotkanie organizatorzy wyjaśniać będą dokładnie założenia i cele powyższego projektu. Wszystkie zainteresowane osoby otrzymają wtedy odpowiedź na nurtujące ich pytania.
LINK DO WYDARZENIA:
https://www.facebook.com/events/1561346000658028/