Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Region / Samorząd i społeczność / W Mielcu zoperują ci zaćmę

W Mielcu zoperują ci zaćmę

Już ponad 20 osobom usunięto zaćmę na Oddziale Okulistycznym – Chirurgii Jednego Dnia, który od stycznia działa w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w Szpitalu Powiatowym w Mielcu. W sumie zarejestrowało się już ponad 150 pacjentów.

 

Zabiegi usunięcia zaćmy wróciły do Mielca po trzech latach przerwy. Do 2012 roku, przez ponad sześć lat, osoby które miały problemy z widzeniem z powodu zaćmy, mogły ją usunąć w mieleckim szpitalu. Co roku operowanych w nim było 400 – 500 pacjentów, a bywało tak jak np. w 2007 roku, że nawet 642. Taka możliwość istniała dzięki współpracy z NZOZ Okulistyka. Niestety w 2012 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie leczenia szpitalnego, a następnie zarządzenie prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Odbierały one możliwość wynajmu bloków operacyjnych przez szpitale z jednym takim blokiem, jeśli miały podpisane umowy z NFZ na udzielanie świadczeń całodobowych. Te ograniczenia dosięgły i naszą lecznicę. Po protestach dyrekcji szpitali interpretację przepisów zmieniono na korzyść takich placówek, jak mielecka. Niemniej dopiero teraz udało się doprowadzić do powrotu operacji zaćmy w Mielcu. W tym czasie chorzy z powiatu mieleckiego musieli szukać pomocy w Rzeszowie lub Tarnobrzegu.

Obecnie pomoc pacjentom zmagającym się z zaćmą jest możliwa dzięki umowie podpisanej przez mielecki szpital z POW NFZ w Rzeszowie w zakresie okulistyki – chirurgii jednego dnia. Kontrakt opiewa na kwotę 750 tys. zł. To powinno pozwolić na wykonanie operacji w tym roku u około 300 osób. – W odróżnieniu od sytuacji z lat poprzednich NFZ przekazał kontrakt szpitalowi. Natomiast my mamy podzleceniobiorców tego zadania. Ogłosiliśmy przetarg, który wygrała polsko-niemiecka spółka. Co istotne to ona zabezpiecza specjalistyczny sprzęt, a także wynajmuje anestezjologa i pielęgniarkę. Myśmy jej tylko udostępnili lokal – informuje Leszek Kołacz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Mielcu.

Oddział Okulistyczny – Chirurgii Jednego Dnia usytuowany jest w pawilonie C szpitala, na parterze, (kompleks poradni specjalistycznych). Oddział udziela świadczeń okulistycznych w każdy piątek, sobotę i niedzielę. Rejestracji można dokonać osobiście, za pośrednictwem osoby trzeciej lub telefonicznie (+48 884 890 400). – Trzeba pamiętać, aby przy rejestracji mieć skierowanie od lekarza okulisty. U nas na oddziale lekarz specjalista decyduje czy pacjent kwalifikuje się do zabiegu czy też zaleca jeszcze leczenie klasyczne. Zabiegi wykonywane są w soboty, zaś pierwsza kontrola specjalistyczna w niedziele – tłumaczy dyrektor Kołacz.

W ciągu pierwszych tygodni funkcjonowania oddziału zoperowano 21 pacjentów, na luty zakwalifikowanych do zabiegu jest 28 osób. Lista zapisanych i oczekujących pacjentów sięga już 155 osób. – Zaćma jest problemem ogólnopolskim. Do nas dzwonią pacjenci z Krakowa, bo tam czas oczekiwania na operacje zaćmy przekracza 3 lata. Dzwonił nawet pacjent z Gdyni, który chciałby u nas przeprowadzić zabieg, bo u siebie musi czekać 4 lata. Co ważne, pacjenci nie zawsze sobie zdają sprawę z pewnego wymogu NFZ. Jeżeli ktoś jest zapisany na zabieg i czeka w kolejce np. w Krakowie, a chce uzyskać pomoc operacyjną np. w Mielcu, to musi się wypisać z listy oczekujących w Krakowie, bowiem system uniemożliwi zarejestrowanie go u nas – wyjaśnia dyrektor Kołacz.

Zadowolenia z funkcjonowania w mieleckiej lecznicy Oddziału Okulistycznego – Chirurgii Jednego Dnia nie kryje starosta Zbigniew Tymuła: – Bardzo się cieszymy, że po trzech latach przerwy tego typu zabiegi okulistyczne powróciły do naszego szpitala. Jak pokazuje życie cały czas jest duże zapotrzebowanie na takie operacje. Mam nadzieję, że w przyszłości w mieleckim szpitalu pomoc znajdzie jeszcze większa liczba chorych zmagających się z zaćmą.

Jak zapewnia Leszek Kołacz szpital będzie negocjował z NFZ zwiększenie na przyszły rok kontraktu w zakresie usuwania zaćmy.

 

Inf. Starostwo Powiatowe w Mielcu

Sprawdź również

BUDYNKI PASYWNE Z DOFINANSOWANIEM UNIJNYM

Zarząd Województwa dokonał dziś wyboru projektów do dofinansowania realizacji planów niskoemisyjnych w ramach Regionalnego Programu …