Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / W PUP dyskutowano o perspektywach rynku pracy

W PUP dyskutowano o perspektywach rynku pracy

Zaproszeni eksperci rynku pracy oraz pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Mielcu dyskutowali o perspektywach zmian w zapotrzebowaniu na zawody na lokalnym rynku pracy. Spotkanie zorganizowano w ramach prowadzonego po raz pierwszy w województwie podkarpackim badania "Barometr zawodów". Już wkrótce wyniki pracy ekspertów pomogą znaleźć odpowiedzi na pytania kogo poszukują pracodawcy na Podkarpaciu, jakie są szanse na znalezienie zatrudnienia w wyuczonym zawodzie oraz w których zawodach warto podejmować kształcenie.

 

Jak wyjaśnia Marek Przygoda koordynator powiatowy "Barometru zawodów" przeprowadzone badanie stanowi krótkoterminową prognozę zapotrzebowania na zawody w województwie podkarpackim opracowywaną na 2016 rok. Prognoza będzie stworzona dla każdego powiatu przez pracowników powiatowych urzędów pracy. W Mielcu do udziału w badaniu zaproszono dodatkowo przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu, Izby Rzemieślniczej, Ochotniczego Hufca Pracy a także prywatnych agencji zatrudnienia i kółek oraz organizacji rolniczych. Badanie prowadzone jest pod merytorycznym nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie.

 

 – "Najważniejszym atutem realizacji badania z wykorzystaniem wiedzy ekspertów rynku pracy jest fakt, że jego rezultaty nie są tylko i wyłącznie determinowane procedurami analiz matematyczno-statystycznych ale przede wszystkim wynikają z doświadczenia osób bezpośrednio związanych z zatrudnianiem pracowników" – zaznacza Marek Przygoda.

 

Badanie wskazuje, w jakich zawodach będzie łatwiej (zawody deficytowe), a w jakich trudniej (zawody nadwyżkowe) znaleźć pracę w najbliższym czasie. Trzecią kategorią są zawody zrównoważone, w których panuje równowaga popytu i podaży. Na pierwszym spotkaniu eksperci ocenili 80 spośród 177 grup zawodowych. Wstępne wyniki wskazują, że w 2016 roku najlepsze perspektywy podjęcia lub zmiany pracy będą mieli specjaliści informatyki, inżynierowie mechaniki i robotyki, lekarze i pielęgniarki oraz specjaliści organizacji i zarządzania produkcją. Zdaniem ekspertów zapotrzebowanie regionalnego rynku pracy jest tak duże, że pracodawcy są gotowi zatrudniać również młodych ludzi, bez  doświadczenia zawodowego, ale posiadających wiedzę i uprawnienia do wykonywania tego typu pracy.

 

Wśród zawodów, których przedstawiciele będą mieli trudności ze znalezieniem zatrudnienia będą prawdopodobnie pedagodzy i nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, specjaliści rolnictwa, leśnictwa i aranżacji krajobrazu a także pracownicy socjalni. Na liście zawodów nadwyżkowych znajdują się również socjolodzy, specjaliści administracji publicznej, politolodzy, historycy i filozofowie oraz specjaliści do spraw finansowych. 

 

– "Problemy zawodów nadwyżkowych wynikają przede wszystkim z postępujących zmian demograficznych oraz niedopasowania struktury, treści i sposobów kształcenia do potrzeb nowoczesnego i dynamicznie zmieniającego się rynku pracy" – zaznaczają uczestnicy badania.

 

Druga część badania oraz analiza sytuacji i perspektyw na rynku pracy dla osób legitymujących się wykształceniem średnim oraz zasadniczym zawodowym zostanie przeprowadzona na początku października.

 

Marek Przygoda
Inspektor powiatowy
Powiatowy Urząd Pracy w Mielcu
 

Sprawdź również

Mielecki Pochód Niepodległości i patriotyczna manifestacja pod Pomnikiem Wolności

W dniu 11 listopada tradycyjnie już od 1989 r. w Mielcu odbywały się liczne wydarzenia …