Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / W sprawie polskich wędzonek – spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa

W sprawie polskich wędzonek – spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa

5.02.2014 w Ministerstwie Rolnictwa odbyło się spotkanie, którego celem było omówienie spraw związanych z nowo ustalonymi limitami substancji smolistych (WWA) w środkach spożywczych –  głównie w wędlinach. W spotkaniu udział wzięło około 150 przedstawicieli m.in. urzędów marszałkowskich, grup producenckich, dużych i małych producentów, przedstawicieli państwowego instytutu żywności i inspekcji sanitarnych. Obecni byli również przedstawiciele kancelarii Prezydenta RP oraz Wiceminister Zdrowia.

W trakcie spotkania producenci starali się wyjaśnić, iż nie można zmienić tradycyjnych technologii produkcji wędlin i ważne jest, aby ta dotychczas obowiązująca wysokość dopuszczalnych poziomów substancji smolistych pozostała.

Problemem w Polsce jest to, że nie ma wiarygodnych badań, które by były podstawą do rozmów z Komisja Europejską. Z tego względu Ministerstwo Rolnictwa na swój koszt zobowiązało się:

  1. Jak najszybciej pobrać 150 próbek mięsa wędzonego i produktów wędzonych oraz 25 próbek z wyrobów. Próbki będą pobrane z tych firm gdzie dokonuje się wędzenia bezpośrednio nad paleniskiem.
  2. Po pobraniu próbek, po zabezpieczeniu i zbadaniu jak najszybciej określić czy faktycznie te wędzonki przekraczają dopuszczalne normy.
  3. Usunąć błędy, jeżeli chodzi o stężenie substancji WWA – czemu służyć maja organizowane przez Ministerstwo szkolenia.

Bardzo istotną sprawą jest, iż na przełomie 2012 i 2013 roku Krajowe Laboratorium Referencyjne przebadało 205 próbek, z czego tylko 48 miało wyższą zawartość substancji smolistych niż poziomy mające wejść w życie 1 września 2014 roku.

W wyniku tej kontroli stwierdzono też, że próbki pobrane w północno zachodniej Polsce spełniają normy natomiast próbki z południowo wschodniej Polski niestety nie. Ministerstwo Rolnictwa wyraziło wolę i chęć wszelkiej pomocy przedsiębiorcom w zakresie dostosowania do norm wytyczonych przez Komisję. 

W spotkaniu uczestniczyli Posłowie do Parlamentu Europejskiego Elżbieta Łukacijewska (PO) i Czesław Siekierski (PSL).  Europoseł Łukacijewska zabrała głos podczas spotkania i przedstawiła działania parlamentarzystów PO-PSL w tym zakresie.  Do najważniejszych interwencji, jakie podjęła należą:

  • Wystosowanie interpelacji do Komisji Europejskiej o ponowne przeanalizowanie rozporządzenia w kontekście tych najmniejszych przedsiębiorstw branży wędliniarskiej, które zajmują się produkcją wędlin według tradycyjnych receptur.
  • Zapytanie Komisji o możliwość utrzymania odstępstwa w tych normach dla wybranych produktów tradycyjnych oraz o konsultacje z przedsiębiorstwami branży wędliniarskiej, które miałyby na celu poinformowanie w jaki sposób najlepiej dostosować technologie, aby zachować tradycyjne sposoby produkcji wędlin.
  • Wystosowanie pisma do Ministra Zdrowia Bartosza Arłukowicza oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby z prośbą o niezwłoczną interwencję.
  • Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej spotkali się z Tonio Borgiem Komisarzem ds. Zdrowia w dniu 28 stycznia 2014 roku w Brukseli, gdzie rozmawiano o wszelkiej możliwej pomocy ze strony instytucji unijnych i chęci rozwiązania problemu.

Inf. BIURO POSELSKIE ELŻBIETY ŁUKACIJEWSKIEJ,
POSEŁ DO PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO

Fotografie pochodzą ze strony internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 

Spotkanie w Ministerstwie Rolnictwa

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …