Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / W ZST podsumowano program międzykulturowej wymiany

W ZST podsumowano program międzykulturowej wymiany

2Zespół Szkół Technicznych w Mielcu już drugi raz wziął udział w międzykulturowej wymianie AFS. Ostatnio szkołę odwiedziła młodzież z Włoch, Francji, Turcji oraz Australii.  

Spotkanie pod hasłem „Odkryj świat z AFS, zaproś AFS do Mielca” odbyło się w sobotę, 14 stycznia, w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Wśród zaproszonych gości był starosta powiatu mieleckiego pan Zbigniew Tymuła, dyrektor AFS-Polska pani Magdalena Porębska, dyrektorzy szkół z terenu Mielca: pani Marta Mysona, pan Zbigniew Rzeźnik i pan Mariusz Wojciechowski. W wydarzeniu uczestniczyli również nauczyciele, wychowawcy, uczniowie z Mielca wraz z rodzicami oraz zagraniczni goście.

Celem spotkania było zapoznanie z samym programem AFS oraz jego założeniami. American Field Service (Amerykańska Służba Polowa), w skrócie AFS, powstało podczas I wojny światowej. Skrótu tego używano do nazywania sanitariuszy ratujących rannych z pól walki, którzy to, po drugiej wojnie światowej, w 1946 roku, spotkali się, aby zadecydować o dalszych losach AFS-u. Postawili wówczas na zajmowanie się programami wymian.

Od początku istnienia wymian międzynarodowych wzięło w nich udział 412 300 uczniów z całego świata. Polska bierze udział w programie wymiany od 2004 roku za pośrednictwem fundacji ks. Siemaszki, natomiast Zespół Szkół Technicznych w Mielcu – od roku ubiegłego. Pierwszym uczniem który uczęszczał do ZST by Andres Lapuerta z Hiszpanii, ale wraz z nim szkoła gościła również na krótki okres Miguela z Meksyku i Denisa z Belgii. W tym roku do szkoły uczęszczają Cristian Moretti i Nicola Farina z Włoch.

Celem programu AFS jest międzykulturowe uczenie się oraz wykorzystanie tych doświadczeń w przyszłości. Uczestnik programu spędza określony czas za granicą. Mieszka w rodzinie goszczącej i obowiązkowo uczęszcza do szkoły. Podczas pobytu za granicą ma nieustanny kontakt z językiem obcym oraz jest zanurzony w nowej kulturze i panujących tam zwyczajach. Ma okazję uczestniczyć w spotkaniach rodzinnych, świętach okolicznościowych, może podjąć inicjatywy na rzecz społeczności lokalnej oraz angażować się w działania w miejscowych organizacjach. Na podstawie tych doświadczeń uczeń buduje w sobie postawę wyrozumiałości i poszanowania dla innych ludzi i kultur. Poprzez możliwość doświadczenia nowej kultury jako ktoś z zewnątrz, zyskuje także szersze spojrzenia na kulturę własnego kraju i regionu.

Na sobotnie spotkanie z mielecką społecznością przybyli m.in. uczniowie: Cristian, Nicola, Emma i Stefano z Włoch, Agnes z Francji, Irem z Turcji oraz Alex z Australii, którzy mogli zaprezentować swój poziom znajomości języka polskiego po czterech miesiącach spędzonych w Polsce. Wszyscy zaproszeni goście zgodnie uznali, że program wymiany przynosi ogromne efekty. Uczniowie z wymiany mogli swobodnie rozmawiać na podstawowe tematy i odpowiadać w języku polskim na pytania zadawane m.in. przez pana starostę Zbigniewa Tymułę. Na koniec spotkania pogratulował on uczniom odwagi, wyboru naszego kraju, wręczył upominki, a także zaprosił do Mielca w przyszłości.

Przygotowała: Aneta Mroczka

Sprawdź również

„Bliżej gwiazd” Oksany Miry Kulczyckiej

Mielecka publiczność ma od 17 stycznia możliwość obcowania ze sztuką znakomitej artystki, Oksany Miry Kulczyckiej. …