Ossoliniada po raz dziewiąty w Woli MieleckiejOssoliniada to święto społeczności szkolnej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej im. Józefa Maksymiliana Ossolińskiego, to czas refleksji, podsumowań i radości, wprowadzono je po raz pierwszy w 2001 roku w pierwszą rocznicę nadania szkole imienia rodaka Woli Mieleckiej wielkiego patrioty, humanisty, bibliofila Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. Podczas Ossoliniady uczniowie prezentują swoje uzdolnienia artystyczne i umiejętności dydaktyczne a dyrektor szkoły wręcza nauczycielom nagrody a sojusznikom medal Zasłużony dla szkoły.
Tutaj niedaleko szkoły 260 lat temu urodził się Józef Maksymilian Ossoliński, późniejszy fundator wielkich zbiorów kultury narodowej, które przekazał narodowi polskiemu 190 lat temu. Szkoła w Woli Mieleckiej z dumą popularyzuje naszego rodaka, uczy miłości do kultury narodowej naszych uczniów. Ustanowiono święto szkoły pod nazwą Ossoliniada aby manifestować swoje przywiązanie do ojczyzny i pokazywać talenty uczniów i dorobek szkoły.
Szkoła w Woli Mieleckiej podtrzymuje pamięć o wielkim rodaku już prawie 40 lat. W 150 rocznicę ustanowienia fundacji Ossolińskich w szkole w 1967 roku odbyła się sesja popularno – naukowa z udziałem przedstawicieli Biblioteki Narodowej i Wydawnictwa Ossolineum z Wrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej. Od tego czasu pamięć o J. M. Ossolińskim kultywowano na lekcjach wychowawczych. Następnie w latach 1998 – 2000 podjęto starania o nadanie imienia J. M. Ossolińskiego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem i 18 czerwca 2000 roku z woli mieszkańców, nauczycieli tej szkoły Rada Gminy Mielec uchwałą ustanowiła imię szkoły i nadała sztandar, który ufundował Dyrektor Wydawnictwa Ossolineum we Wrocławiu.
Od tego czasu przyjęto program tradycji szkolnych, w którym obok corocznej Ossoliniady organizuje się również festyn sportowy pod nazwą Józefiada w dniu imienin patrona. Stałą formą w pracy wychowawczej są lekcje poświęcone patronowi jak również konkursy wiedzy i sesje popularno-naukowe. W szkole na korytarzu obok kancelarii utworzono ekspozycję poświęconą
J. M. Ossolińskiemu: portret namalowany ręką nauczyciela, sztandar szkoły, herb Ossolińskich, znak fundacji Ossolineum, akt ustanowienia fundacji i akt nadania szkole imienia.
Po raz dziewiąty, mieszkańcy oraz młodzież szkolna spotkała się na święcie szkoły, a zarazem święcie Woli Mieleckiej, bo takim bez wątpienia jest Ossoliniada, która w tym roku odbyła się pod nazwą „Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”. Zaprezentowany został dorobek i sukcesy uczniów Szkoły Podstawowej i Gimnazjum. Jest to również święto lokalnej społeczności.
Uroczystość rozpoczął polonez wykonany przez czterdzieści par na scenie oraz murawie boiska sportowego. W pierwszej części spotkania wyróżniająca się młodzież szkolna otrzymała pamiątkowe statuetki, nagrody książkowe i wyróżnienia, poseł Krystyna Skowrońska przekazała na ręce Barbary Bernat zaproszenie do zwiedzenia sejmu jako nagrodę za zajęcie pierwszego miejsca w konkursie literackim „Tutaj wszędzie jest moja ojczyzna”. Uczniowie wyróżnieni na OSSOLINIADZIE w 2008 roku:
· Anna Olszewska – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Historycznego,
· Natalia Olszewska – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Historycznego,
· Natalia Olszewska – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Matematycznego,
· Barbara Bernat – finalistka Wojewódzkiego Konkursu Języka Angielskiego,
· Aneta Żelasko – laureatka Powiatowego Konkursu Matematycznego
· Martyna Gąbka – laureatka Wojewódzkiego Konkursu Filatelistycznego
· Michał Babula – Wicemistrz Powiatu w biegu na 60 m
· Ewelina Kilian – Laureat Ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki /1 miejsce/
· Joanna Kuczkowska – Laureat Ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki / 1 miejsce/
· Paweł Różycki – Laureat Ogólnopolskiej olimpiady przedmiotowej z matematyki /2 i 3 miejsce/
· Agnieszka Cwięka – Laureat Powiatowego Konkursu Czytelniczego
· Justyna Janeczek – Laureat Powiatowego Konkursu Czytelniczego
· Aneta Żelasko – III miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „112 w trudnej sprawie nie używaj przy zabawie”
· Anna Wilk – II miejsce w Powiatowym Konkursie Plastycznym „112 w trudnej sprawie nie używaj przy zabawie”
Sukcesy uczniów to organiczna i konsekwentna praca nauczycieli , wyróżnienie otrzymali: Halina Dębowska – nauczycielka matematyki, Jerzy Flis – nauczyciel historii, Bogusława Skowron – nauczycielka fizyki i matematyki, Bogumiła Dziekan-Gąbka – nauczycielka wf, Dorota Bukowska.
Marian Soboń, Andrzej Klich otrzymali medale „Zasłużony dla szkoły” przyznane Uchwałą Rady Pedagogicznej Zespołu Szkół w Woli Mieleckiej im. Józefa Maksymiliana Ossolińskiego.
W latach 2002- 2008 odznaczono 21 osób medalem Zasłużony dla szkoły .Są to następujące osoby:2002 rok – Przebieglec Jan, Cholewa Adolf, Chlost Jan, Karaś Zdzisław, Myjak Andrzej, Ochalik Władysław;
2003 rok – Karwacki Wojciech, Dereń Grażyna i Jan, Miodunka Maria i Franciszek, Maziarz Teresa i Krzysztof, Krawiec Grażyna i Emil, Walczak Halina i Jan;
2004 rok – Kolisz Anna i Czesław, Przebieglec Mieczysław;
2005 rok – Jaworski Henryk;
2006 rok – Dengler Franciszek, Wicherski Zbigniew;
2007 rok – Kołodziej Halina – Komendant Hufca ZHP, Padykuła Marek
2008 rok – Soboń Marian, Klich Andrzej
W części artystycznej młodzież zaprezentowała wesoły program słowno-muzyczny pt „Wojna domowa” przeplatany występami wokalnymi młodzieży oraz tanecznymi zespołu „Wolanie” Wola Mielecka. Grupa gimnastyczna wykonywała żywiołowe akrobacje, sekcja karate Kyokushin pokazała swoje umiejętności koordynacji ruchu, a sensej Roman Jemioło bez trudu łamał jednym uderzeniem ręki siedem bloczków ułożonych jeden na drugim.
Na zakończenie festynu odbył się mecz piłkarski oldboyów złotej jedenastki lat 80-siątych Woli Mieleckiej i Czermina zakończony wynikiem remisowym 2-2. Żywiołowy program artystyczny zostanie na długo w pamięci występującej młodzieży i licznie zebranej publiczności w słoneczną czerwcową niedzielę.Zbigniew Wicherski
Strona główna / Antykwariat wydawnictwa / Wydawnictwa / Wieści regionalne / Wieści Regionalne Nr 6/08 z 19 VI 2008 r.
Sprawdź również
Wieści Regionalne nr 3-4 (402-403) 4 IV 2023 – bezpłatna wersja jpg i pdf
W numerze m.in.: Strona 1: Strona 2: Chóralny Koncert Pasyjny Strona 3: Wieści mieleckie i …