Wieści Regionalne Nr 7/08 z 25 VII 2008 r.MIELEC – KRYWICZE JEZUS NAZAREŃSKI
Kościół parafialny w Krywiczach po lewej Pan Jezus Nazareński Na przełomie czerwca i lipca br. do Krywicz na Białorusi wyjechała już po raz trzeci delegacja z Mielca, która odwiedziła tamtejszy kościół parafialny z figurą Pana Jezusa Nazareńskiego, która w 1769 r. została sprowadzona do mieleckiego klasztoru Trynitarzy, a po kasacie tegoż zakonu i li-kwidacji klasztoru przez władze zaborcze Austrii, w 1783 r. zos-tała wywieziona przez zakon-ników w nieznanym kierunku. Dopiero w 2007 r. ,,mieleckiego’’ Jezusa odkrył ks. Ryszard Banach z Tarnowa, właśnie w małym kościółku w Krywiczach na Białorusi, gdzie jak się okazało osiedli mieleccy trynitarze. We wrześniu 2007 r. z inicjatywy ks. Stanisława Składzienia do Krywicz wyjechała pielgrzymka z Mielca. Wtedy też ks. Składzień odkrył w tamtejszym archiwum Księgę Łask, która świadczyła o szerzeniu się kultu Jezusa Nazareńskiego oraz cudach, które miały miejsce za Jego przyczyną. W związku z tym tegoroczny wyjazd do Krywicz miał cha-rakter religijno-naukowy. Jego inicjatorem znów był ks. Sta-nisław Składzień, który podjął się niejako roli szerzenia informacji o Jezusie Nazareńskim z Kry-wicz, zaś pozostałymi uczestni-kami wyjazdu byli: ks. dr hab. Janusz Królikowski, prof. Wyż-szego Seminarium Duchownego w Tarnowie i jednocześnie re-daktor naczelny mielecko-tar-nowskich ,,Studiów Regional-nych” oraz dr Anna Gąsior i dr Włodzimierz Gąsiewski, jako redaktorzy tegoż rocznika nau-kowego.
Trasa podróży wiodła przez Kodeń nad Bugiem, jeszcze po stronie polskiej oraz Nowo-gródek i Krywicze, gdzie w nie-dzielę 29 czerwca została od-prawiona uroczysta Msza Święta, którą koncelebrowali: ks. Wiktor Szczuczko – proboszcz tamtejszej parafii, ks. Stanisław Składzień, który przywitał wiernych Krywi-czan oraz ks. Janusz Królikowski, który wygłosił homilię, przedstawiając w niej pokrótce m.in. historię statui Pana Jezusa Nazareńskiego w Mielcu, a potem na wileńskich kresach Rzecz-pospolitej, wreszcie w zaborze rosyjskim i w Związku Radziec-kim, we władanie którego prze-szły te tereny.
Mszę Św. koncelebrują od lewej: ks. J. Królikowski, ks. S. Składzień, ks. W. Szczuczko
Pobyt w Krywiczach, to także ciężka praca dukumentacyjna, fotograficzna, ale przede wszy-stkim archiwalna, gdyż władze sowieckie nigdy nie weszły do kościoła w Krywiczach, dzięki czemu zachowało się całe jego wyposażenie, prawdopodobnie w części pochodzące z Mielca oraz archiwum parafialne, obejmujące dokumenty od powstania parafii w Krywiczach z końca XVIII w., w których można odnaleźć także i mieleckie ślady. Wykonana pod-czas tej kwerendy dokumentacja fotograficzna, będzie przed-miotem analiz, które zostaną opublikowane na łamach naszych czasopism i innych periodyków.
Wyjazd na Białoruś wypełniony był też odwiedzinami polskich i białoruskich środowisk kato-lickich, sióstr zakonnych w No-wogródku, zakonników w Naro-czu i Narodowego Sanktuarium Maryjnego w Budslawiu na Bia-łorusi, do którego właśnie w tych dniach zmierzała pielgrzymka wiernych z różnych stron tego kraju, a w środę 4 lipca odbywały się uroczystości Maryjne i uro-czysta Msza Św. koncelebrowana m.in. pod przewodnictwem biskupów białoruskich. Podczas pobytu na Białorusi goście z Mielca spotkali się z niezwykłą gościnnością i serdecznością tak Białorusinów, jak i mieszka-jących tam Polaków. Miłe wra-żenie sprawiała czystość miaste-czek i wiosek oraz bardzo dobrze utrzymane drogi. Tekst i fot.
Włodzimierz Gąsiewski
Kościół w Krywiczach podczas Mszy Św. był wypełniony wiernymi
Po nabożeństwie miłą niespodzianką były cukierki z Polski