2 września
Finał XIX Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego
Koncert Edyty Górniak na placu AK, 2 września (sobota), godz. 20.30. Będzie to dziesiąty, ostatni koncert tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, który odbywał się w lipcu i sierpniu w różnych punktach Mielca, a którego organizatorem jest od 19 lat Samorządowe Centrum Kultury. Wstęp wolny.
3 września
Narodowe czytanie ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza
3 września , godzina 10.30 – ,,Narodowe czytanie” ,,Quo vadis” Henryka Sienkiewicza; miejsce: Górka Cyranowska (u zbiegu al. Niepodległości i ul. Szopena) organizator: Miejska Biblioteka Publiczna.
Na scenie przy Górce Cyranowskiej pojawią się rzymskie patrycjuszki i senatorowie. Może zechce zawitać sam Neron? Uczestników spotkania wyróżnią wieńce laurowe specjalnie na te okazje przygotowane. Warto nadmienić, że pięknie i starannie wykonany wieniec jako pamiątkę Narodowego czytania otrzyma każdy, kto weźmie udział w wydarzeniu. Wstęp wolny.
3 – 30 września
3 września, Centrum Wystawiennicze DK, godz. 17 – wernisaż wystawy ,,Co nam w duszy gra”. To jubileuszowa wystawa Klubu Środowisk Twórczych przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Mieleckiej. Okazją jest okrągły jubileusz 35-lecia KŚT. Wystawa czynna będzie od 3 do 30 września w Centrum Wystawienniczym Domu Kultury. Wstęp wolny.
8 września
Wystawa
8 września, godz. 18, wernisaż wystawy prac Edwarda Hartwiga, jednego z najbardziej znanych polskich fotografików w ,,Jadernówce”, oddziale fotograficznym Muzeum Regionalnego w Mielcu, ul. Jadernych. Wstęp wolny.
Koncert
9 września, godz. 20 – koncert zespołu Hard Times z Krakowa, w ,,Jadernówce”, oddziale fotograficznym Muzeum Regionalnego w Mielcu, ul. Jadernych. Wstęp wolny.
19 września – 30 października
Warsztaty tworzenia komiksu – cykl bezpłatnych warsztatów dla młodzieży z tworzenia komiksu łączące w sobie elementy edukacji kulturalnej, twórczości i zabawy. Głównym celem jest przedstawienie historii Mielca w formie komiksu, który zostanie wydrukowany, a także prezentowany na planszach w przestrzeni publicznej miasta. Zajęcia adresowane są do młodzież w wieku od 13 do 18 lat. Realizacja od 19 września do końca października. W programie m.in. wykłady, warsztaty i prezentacje. Gośćmi projektu będą: Józef Witek, autor 5-tomowej ,,Encyklopedii Mielca”; Szymon Teluk – rysownik, karykaturzysta, malarz, autor komiksów, Janusz Halisz – kustosz filii fotograficznej Muzeum Regionalnego w Mielcu JADERNÓWKA; Waldemar Wiśniewski – projektant grafiki, wizualizacji, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie; Dariusz Pietrzak – rysownik karykaturzysta; Marek Rębacz – dramatopisarz, scenarzysta, reżyser; Witold Krużel – grafik komputerowy.
Termin: od 19 września do 30 października
Organizator: SCK
Projekt finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.
22 i 24 września
Spektakle taneczne
Taneczny wrzesień w Mielcu
Spektakl taneczny „Przenikanie” w reżyserii, choreografii i wykonaniu Iwony Olszowskiej i Anny Haracz – 22 września, godz. 19:00, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
„Przenikanie”
„Przenikanie” to taneczno-wizualno-muzyczny spektakl, w którym tancerki za pomocą ruchu, tańca i teatralnej metafory ukazują, w jaki sposób natura adaptuje do własnych potrzeb środowisko, w jakim się rozwija. Na tle niezwykle efektownych, bardzo zmysłowych wizualizacji ucieleśnia symbiozę oraz dialog pomiędzy człowiekiem a naturą, ciałem ludzkim a ciałem otaczającej przyrody. Jest to poetycka opowieść o źródłach harmonii i ciągłym jej poszukiwaniu.
Organizator: SCK
Wstęp: bilety – 10 zł
,,Nesting”
Spektakl taneczny „Nesting” w wykonaniu Krakowskiego Teatru Tańca w choreografii Idana Cohena z udziałem: Paweł Łyskawa, Magdalena Skowron, Dominik Więcek, Katarzyna Węglowska – Król – 24 września, godz. 18, sala widowiskowa Domu Kultury SCK.
,,Nesting”
Spektakl powstał we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach programu „Zamówienia choreograficzne 2015”; ,Tytuł spektaklu ,,NESTING” pochodzi od czasownika oznaczającego wicie gniazda. Widowisko taneczne przeprowadza widza przez kulturowy szlak między Polską a Izraelem, śledząc nie zawsze wyraźne więzi kulturowe między przeszłością i teraźniejszością. Od dawna dyskutowane relacje polsko–żydowskie, w spektaklu zyskują nową perspektywę.
Organizator: SCK
Wstęp: bilety – 10 zł
Karnet na oba spektakle – 15 zł
30 września
Spotkanie
Kolejne spotkanie z cyklu „Muzealne opowieści”. Tym razem gościem ,,Jadernówki” będzie historyk sztuki, krytyk sztuki, Marek Grygiel, który zaprezentuje multimedialną opowieść „Edward Hartwig – Intuicja nowoczesności”.
Małgorzata Rojkowicz