8 marca – to Święto wszystkich kobiet. Z tej okazji w dniu 5 marca 2017r. w sali widowiskowej Samorządowego Ośrodka Kultury i Sportu Gminy Mielec w Chorzelowie odbyło się uroczyste spotkanie podczas którego, wręczone zostały Nagrody Wójta Gminy Mielec. Uroczystą galę otworzyła dyrektor Ośrodka Kultury Dorota Kieraś – Jędrychowska witając zebranych gości, wśród których byli: radny powiatu mieleckiego Michał Duszkiewicz, Wójt Gminy Mielec Józef Piątek z małżonką, przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej, radni Gminy Mielec – Zofia Paterak, Piotr Bieniek, Marek Kumor, sołtysi wsi, przewodniczące KGW z terenu Gminy Mielec a przede wszystkim panie otrzymujące w tym roku tytuły „Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec” oraz panie, które w latach ubiegłych taki tytuł otrzymały.
Nagroda „Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec ” przyznawana jest od 2011roku.
Nagroda ta stanowi docenienie działalności wyróżnionych kobiet, ich niezwykłego zaangażowania i osiągniętego sukcesu, jednocześnie podkreśla rolę kobiet w życiu rodzinnym i społecznym oraz pokazuje wyróżniające się mieszkanki Gminy Mielec jako przykład dla młodszego pokolenia, które poprzez swoją działalność, wykraczającą poza zwykłą aktywność dnia codziennego i stały się liderkami w swoich małych społecznościach.
W 2017 roku nagrody wręczane były po raz siódmy w pięciu kategoriach
– kobieta przedsiębiorcza
– oświata i wychowanie
– kultura
– gospodyni roku
– działalność społeczna
W tym roku Nagrody „Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec otrzymały panie:
W kategorii – Kobieta Przedsiębiorcza – w tej kategorii zostają nagrodzone kobiety za niezwykłe zaangażowanie w rozwój przedsiębiorczości i osiągnięte sukcesy w działalności gospodarczej tytuł Kobiety Przedsiębiorczej anno domini 2016 otrzymała
Pani Małgorzata Graniczka z Chorzelowa.
Pani Małgorzata Graniczka wraz z mężem Januszem prowadzi w Chorzelowie rodzinną firmę„Parkanex”. W firmie pełni funkcje menagera.
Firma Parkanex istnieje na rynku od 2003 roku. Specjalizuje się w handlu kominkami i akcesoriami do kominków. Od początku działalności misją właścicieli jest stworzenie miejsca, gdzie klient dostanie kompleksową pomoc w zakresie instalacji kominka.
Firma zajmuje się produkcją systemów do odprowadzania spalin. Jest to największa na podkarpaciu hurtownia kominków. Parkanex działa na trzech płaszczyznach:
– prowadzi ogólnopolską hurtownię wkładów, oraz akcesoriów kominkowych,
– posiada salon ekspozycyjny do obsługi klientów detalicznych, wykonując przy tym indywidualne projekty kominków i ich montaż,
– produkuje obudowy kominkowe.
Na powierzchni 5 tys. m² hal w Chorzelowie i Sadkowej Górze Parkanex prowadzi produkcję obudów kominkowych. Wszystkie produkty są wykonywane z najwyższej jakości kamienia sprowadzanego bezpośrednio z kopalń z całego świata. Nowoczesny park maszynowy umożliwia wykonanie indywidualnych projektów. Wieloletnie doświadczenie oraz nowatorskie podejście do produkcji spowodowały, że jest jedną z najbardziej konkurencyjnych firm na rynku. Wychodząc naprzeciw zmieniającym się trendom i wymagającym klientom firma wprowadza nowe modele, które cieszą się ogromną popularnością. Asortyment firmy dystrybuowany jest przez około 1200 kontrahentów (kominkarzy, zdunów, instalatorów). Znajduje się on także w ofercie marketów budowlanych. Dzięki doświadczeniu i wysokim kwalifikacjom zatrudnionych tam 25 pracowników, firma zapewnia wysoką jakość i trwałość wyrobów.
Dynamiczny rozwój Parkanex zawdzięcza profesjonalnemu podejściu do każdego klienta oraz własnej produkcji najwyższej jakości. Państwo Graniczkowie wraz z dziećmi pracują na dalszy rozwój i sukcesy swojej rodzinnej firmy.
Kategoria: Oświata i wychowanie– kategoria w której docenione zostają panie za szczególne osiągnięcia w zakresie pracy oświatowej i wychowawczej wśród dzieci i młodzieży.
Za rok 2016 nagrodę Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec otrzymała Pani Barbara Kawalec z Podleszan.
Pani Barbara Kawalec jest dyplomowanym nauczycielem matematyki i przyrody w Zespole Szkół w Poleszynach. W swoim zawodzie pracuje 27 lat.
W zakresie pracy dydaktyczno-wychowawczej pani Barbara może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami osiąganymi w konkursach wiedzy matematycznej:
– wyróżnienia w 2013 i 2015r na Międzynarodowym Konkursie Matematycznym „Kangur”
– 2 laureatów w 2012, 1 laureat w 2016r. w Wojewódzkim Konkursie Matematycznym pod patronatem Kuratora Oświaty
– 1 laureat w 2016 r w Powiatowym Konkursie Matematycznym Szkół Podstawowych —
– w Gminnym Konkursie Matematycznym klas V – I miejsce 2015, 2016 oraz wyróżnienia 2013, 2014, 2015, 2016
Jako nauczyciel matematyki i przyrody w znacznym stopniu przyczynia się do osiągania przez uczniów szkoły wysokich wyników na sprawdzianie wiedzy i umiejętności po klasie szóstej
Pani Barbara podejmuje działalność innowacyjną we współpracy z firmą Elimat z Mińska Mazowieckiego poprzez stworzenie programu „Matematyka Innego Wymiaru” i realizację zajęć dla uzdolnionych matematycznie uczniów. Efektem pracy był udział uczniów w Ogólnopolskich Matematycznych Mistrzostwach Szkół (dwóch uczniów uzyskało wyróżnienia), W podziękowaniu za szczególne zaangażowanie i aktywność oraz pomoc w realizacji projektu „Matematyka Innego Wymiaru” nauczycielka otrzymała tytuł „Innowacyjny nauczyciel matematyki”.
Pani Barbara prowadzi zaangażowaną, wieloletnią, twórczą i efektywną pracę dydaktyczno – wychowawczą, poprzez aktywną i wzorową postawę nauczyciela stwarza uczniom doskonałe warunki do kształtowania osobowości, rozwijania wyobraźni, wrażliwości emocjonalnej, aktywności, myślenia poprzez opracowanie i wdrożenie programu edukacyjnego dla uczniów zdolnych i oraz mających trudności w nauce.
Aktywnie uczestniczy w życiu szkoły, przygotowuje i wzorowo organizuje uroczystości szkolne i środowiskowe, prowadzi działalność promocyjną szkoły, przygotowuje w klasach 4-6 liczne konkursy, pogadanki o zdrowej żywności, zdrowym stylu życia. Corocznie współuczestniczy w przygotowywaniu i przeprowadzaniu wewnątrzszkolnych sprawdzianów matematycznych klas 5 i 6, opracowuje wyniki tych sprawdzianów i dokonuje ich prezentacji na zebraniach Rady Pedagogicznej.
Za swoje zaangażowanie w prace dydaktyczno-wychowawczą otrzymała dwukrotnie nagrodę wójta Gminy Mielec w roku szkolnym 2013/2014 oraz 2016/2017
Jest mężatką, ma dwoje dzieci, córka studiuje Inżynierię Środowiskową na AGH a syn jest uczniem II LO w Mielcu.
Kategoria: Kultura, w tej kategorii nagrodę otrzymują kobiety za niezwykłe zaangażowane w pracę twórczą i osiągnięte sukcesy na niwie artystycznej oraz upowszechnianie i promowanie czytelnictwa wśród mieszkańców Gminy Mielec
W siódmej edycji nagrody Wyjątkową Kobietą Gminy Mielec 2016 została Pani Zofia Załucka ze Złotnik.
Pani Zofia Załucka jest rodowitą Złotniczanką. Zawodowo pracuje ponad 35 lat z czego 28 lat prowadząc Filię Biblioteczną w Złotnikach, w tym 10 lat bibliotekę publiczno-szkolną.
W swojej pracy bibliotekarskiej promuje czytelnictwo nie tylko w swojej miejscowości ale także na terenie całej Gminy Mielec. Pani Zofia pracując w bibliotece udostępnia, opracowuje, gromadzi księgozbiór, przeprowadza cykliczne imprezy: m.in „Pasowanie na czytelnika”, „ Maraton czytania”, konkursy, spotkania z bajeczką, „Cała Polska czyta dzieciom”. Jest także współorganizatorem „ Narodowego czytania”. Biblioteka współpracuje ze Społeczną Szkołą Podstawową oraz Społecznym Przedszkolem Promyczek w Złotnikach.
W kwietniu 2013 roku Pani Zofia została sołtysem Złotnik. Pani Zofia współpracuje z organizacjami w swojej miejscowości z OSP i LKS”Złotnicznką”. Ceniona, lubiana, zaangażowana w rozwiązywanie problemy mieszkańców. Jest mężatką, matką czwórki dzieci.
Kategoria: Gospodyni roku to kategoria w której wyróżniono kobiety za niezwykłe zaangażowanie w działalność społeczna w środowisku kobiet oraz przekazywanie doświadczeń młodemu pokoleniu
Gospodynią Roku 2016 została Pani Halina Cebula z Goleszowa.
Pani Halina Cebula jest mieszkanką Goleszowa. Wraz z mężem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 10 hektarów, pracuje także od 15 lat w Zespole Szkół Ekonomicznych w Mielcu. Pani Halina znana jest z zaangażowania w prace społeczną.
O 17 lat jest aktywną działaczką Koła Gospodyń Wiejskich w Goleszowie a od 2015 roku jest jego przewodniczącą. Pani Halina wraz z członkiniami KGW corocznie przygotowuje stoisko dożynkowe, na którym królują domowe wypieki, tradycyjne potrawy oraz znana wszystkim „Goleszowska ciupanka”. Wielokrotnie także panie z KGW przygotowywały stoisko na dożynki powiatowe, reprezentując gminę Mielec. Współpracując z Wiejskim Stowarzyszeniem Integracyjnym Goleszów , OSP Goleszów i innymi organizacjami panie pod kierunkiem Pani Haliny przygotowują imprezy środowiskowe m.in. Dzień Seniora . Pani Halina Cebula jest mamą dwóch córek i sześciu synów. Troje z nich ma swoje rodziny a Pani Halina 3 wnucząt. Najmłodsza córka jest studentka III roku Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pani Halina jest osobą lubianą, uczynną, zawsze można liczyć na jej doświadczenie i pomoc.
Kategoria : działalność społeczna, to kategoria przyznawana za szczególnie zaangażowanych w działalność społeczną w naszej gminie
Wyjątkową Kobietą anno domini 2016 w kategorii działalność społeczna została Pani Danuta Wiącek z Woli Mieleckiej.
Pani Danuta Wiącek pochodzi z Piątkowca ale ostatnie 30 lat mieszka w Woli Mieleckiej . Od ponad 30 lat pracuje w Banku Spółdzielczego Rzemiosła w Krakowie Oddział w Wadowicach Górnych.
W 2010 roku wstąpiła w szeregi KGW w Woli Mieleckiej . Od początku swojej pracy społecznej w kole wykazywała się olbrzymi zaangażowaniem w prace koła dlatego tez w 2015 roku została wybrana przewodnicząca i w tym samym roku wystąpiła z wnioskiem o założenie Stowarzyszenia, które zostało zarejestrowane w Sądzie w dniu 15.10.2015 r.
Pani Danuta po założeniu Stowarzyszenia nie spoczęła na laurach, tylko ciągle pogłębia swoją wiedzę i umiejętności, współpracując i wzorując się na podobnych Organizacjach i Stowarzyszeniach. Panie z KGW pod kierunkiem p. Danuty współorganizują z Radą Sołecką, Filią Ośrodka Kultury w Woli Mieleckiej oraz OSP Dni seniora, Festyny Parafialne i wiele okolicznościowych imprez.
Rokrocznie panie z KGW biorą udział w dożynkach gminnych przygotowując stoiska z tradycyjnymi potrawami, prezentują wspaniałe wieńce dożynkowe oraz przyśpiewki wieńcowe. Wielokrotnie wolańskie wieńce zdobywały nagrody i wyróżnienia na Podkarpackim Konkursie Wieńca Dożynkowego w Radomyślu Wielkim.
Pani Danuta jest bardzo cenioną osobą , znaną z życzliwości, zaangażowania społecznego, pomocy potrzebującym, zawsze jest uśmiechnięta i pełna życia. Jest matką 2 dzieci i szczęśliwą babcią.
Nagrody, dyplomy i kwiaty wręczali Wójt Gminy Mielec Józef Piątek oraz Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej.
Na zakończenie głównej części Gali głos zabrał Wójt Gminy Mielec Józef Piątek , który pogratulował nagrodzonym paniom oraz złożył serdeczne życzenia wszystkim kobietom uczestniczącym w uroczystości. Do gratulacji i życzeń dołączył się także Przewodniczący Rady Gminy Mielec Jan Kołodziej. Po wręczeniu nagród wszystkie panie otrzymały symboliczne czerwone róże i odśpiewano tradycyjne sto lat dla nagrodzonych, wyróżnionych i całego grona pięknych pań.
W części artystycznej wystąpiła młodzież i dorośli działający w grupach artystycznych w Ośrodku Kultury w Chorzelowie. Po programie artystycznym wszyscy zebrani obejrzeli prezentacje multimedialną ” Nagrody Wyjątkowa Kobieta Gminy Mielec w poprzednich edycjach”.
B. Telega