Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Życie kulturalne / Wystawa „Portret dawnego Rzochowa” w mieleckiej JADERNÓWCE

Wystawa „Portret dawnego Rzochowa” w mieleckiej JADERNÓWCE

Wystawa „Portret dawnego Rzochowa”, to wspólne przedsięwzięcie Muzeum Regionalnego w Mielcu i Stowarzyszenia Inicjatyw Społecznych „Roch”, ma znaczenie szczególne głównie ze względu na zgromadzony materiał fotograficzny. Eksponowane fotografie pochodzą w znacznej większości ze zbiorów prywatnych i wykonane zostały przez fotoamatorów, nierzadko mieszkańców Rzochowa.. Dlatego też, o ile można mieć zastrzeżenia do poziomu technicznego niektórych zdjęć, o tyle wartość dokumentalna wystawy jest niepodważalna. Rzochów w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat wciąż zmieniał swe oblicze, zarówno w czasach kiedy  był odrębną miejscowością jak i w okresie, w którym funkcjonuje jako dzielnica Mielca. Ten proces trwa nadal, a nasza ekspozycja jest dowodem na to, że tylko w kronikach i na fotografiach czas można zatrzymać…

 
Rzochów, niegdyś samodzielna miejscowość, od 1985 roku dzielnica miasta Mielca. Źródła pisane po raz pierwszy wymieniają tę nazwę w XIV wieku (staropolska pisownia to Żochów), od 1379 roku w posiadaniu kasztelana sandomierskiego, Jana z Tarnowa herbu Leliwa. Tenże wystarał się o zmianę statusu wsi Rzochów i w latach 1380-1382 król Ludwik Andegaweński wydał zezwolenie na lokację miasta. W XVII właścicielami Rzochowa zostali Lubomirscy, po nich Sanguszkowie (1702 r.), wreszcie w II połowie XVIII stulecia Kajetan Rey.Niemal równocześnie z lokacją miasta erygowano parafię pod wezwaniem św. Marka Ewangelisty. Pierwszy kościół parafialny (stał w innym miejscu niż obecny), był drewniany, z pięcioma ołtarzami i ceglaną posadzką. Kościół został strawiony przez ogień w 1820 roku. Kolejną świątynię zabrała powódź w 1839 roku. Tak więc „dopusty boże” spowodowały konieczność wzniesienia następnego kościoła, który zbudowano w 1842 roku (w 2010 roku obiekt został przeniesiony do Parku Etnograficznego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej).Gospodarczo Rzochów nie był miasteczkiem, w którym wyspecjalizował się jeden rodzaj rzemiosła czy drobnego przemysłu, stąd na przestrzeni wieków spotkać tu można było młynarzy, ślusarzy, szewców, funkcjonował tu folusz, papiernia oraz browar.Wśród mieszkańców źródła odnotowują Żydów, których w II połowie XVIII wieku w samym Rzochowie było 37, a w okolicy 57; dla swoich potrzeb kultowych zbudowali w miasteczku drewnianą synagogę.W 1887 roku przez miasto przeprowadzono linię kolejową, ponadto funkcjonowały w Rzochowie: stacja telegraficzna, posterunek żandarmerii, kasa oszczędnościowo-pożyczkowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna.
 Prawa miejskie Rzochów utracił w 1933 roku na mocy ustawy samorządowej.
Inf., fot. i migawki wideo: Włodzimierz Gąsiewski
 
Zobacz migawki wideo z wernisażu:
 

Portret dawnego Rzochowa

Sprawdź również

Zwycięstwo BezNazwy

Grupa Tańca BezNazwy, działająca w Domu Kultury SCK, nie próżnuje. Ledwo tancerki pod wodzą Joanny …