Agencja Wydawnicza "Promocja" zaprasza do współpracy: reklama w internecie i gazecie, filmy reklamowe i reportaże, zdjęcia, antykwariat - skup książek i przedmiotów kolekcjonerskich, galeria - ikony obrazy - wystawa i sprzedaż....
Strona główna / Historia i Kultura / Tradycja i religia / Z szacunku dla przodków-Tradycje żniwne

Z szacunku dla przodków-Tradycje żniwne

                         Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Rzeszowie Filia nr 9 wraz z Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Rzeszowie działając w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa były organizatorami spotkania zatytułowanego: Z szacunku dla przodków-Tradycje żniwne.

                  

                  Program zrealizowany w dniu 19 września br. według scenariusza Jadwigi Kupiszewskiej składał się z trzech bloków tematycznych:

–   widowiska słowno-muzycznego Żniwa w Nosówce wg scenariusza przewodniczącej Sekcji

    Folklorystycznej Stefani Buda.

–  montażu poetycko-muzycznego: Pejzaże wsi polskiej wykonaniu Grupy Poetyckiej i Grupy 

    Wokalnej w opracowaniu Stanisławy Bylicy i Zygmunta Kiełbowicza

–  wystawy obrazów i rękodzieła artystycznego, organizatorki: Emilia Wołoszyn i Jadwiga

    Kupiszewska

              

                 W programie widowiska słowno- muzycznego  udział wzięli: Katarzyna Błaszczuk, Stanisława Bylica, Anna Kocur, Stanisłąw Dworak, Jadwiga Kupiszewska, Władysław Waltoś, Zygmunt Kiełbowicz, Krystyna Hanus, Zofia Krawiec, Stefan Michał Żarów, przy akompaniamencie wykonaniu: Kazimierza Wiśniowskiego – harmonijka ustna,  Edwarda Sądeja – akordeon oraz zespół folklorystyczny Nosowianie z Nosówki, który zaprezentował barwne widowisko, Żniwa w Nosówce na koniec którego przekazał kierowniczce fili Pani Barbarze Kłoda wieniec przedstawiający orła w koronie na kłosach zbóż.

              

                Wiceprezes stowarzyszenia Stefan Michał Żarów w swoim wystąpieniu przedstawił istotę rytmu codziennego życia dawnej wsi polskiej. Podkreślił trud pracy rolnika oraz wynikający z tego wpływ na zachowania zwyczajowe np. niejednokrotnie kultywowane do dziś obyczaje żniwne oraz wynikająca z nich tradycja urządzania na zakończenie prac polowych dożynek. Ze żniwami jak również z dożynkami, które w rodzimej tradycji zajmują ważne miejsce wiąże się wiele piosenek i świąt. Towarzyszą im różne praktyki jak wicie wieńca dożynkowego, niesionego później do świątyni w celu poświęcenia aby następnie  z okolicznościowym śpiewem przekazać gospodarzowi / staroście/ podczas okolicznościowej biesiady z tańcami.

               

                Pośród zebranych gości należy wymienić: b. posła  Stanisława Rusznicę z żoną, Honorowego Prezesa PZŁucz Bolesława Pezdana  czy Mieczysława Kowala z ZŻWP w Rzeszowie.

              

               Spotkanie było już kolejnym przedsięwzięciem organizowanym wspólnie przez   Wojewódzka i Miejską Bibliotekę Publiczną filia nr 9 w Rzeszowie i Regionalnym Stowarzyszeniem Twórców Kultury w Rzeszowie za co należy się szczególne podziękowanie, pracownikom i Gospodarzowi spotkania, kierowniczce fili Pani Barbarze Kłoda.

             

              Realizacja, starostowanie i prowadzenie całości programu: Stanisława Bylica i Zygmunt Kiełbowicz a na  fotografiach i filmie program utrwalili: Alicja Borowiec i Józef Homa.

 

                                                                                                                                         Stefan Żarów

Sprawdź również

Poszukujemy zaginionego mieszkańca Woli Mieleckiej

8.08.2020 r. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mielcu poszukują zaginionego Mariana Sobonia, 61-letniego mieszkańca …