Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Grid / Zakończyły się XI Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego „Kontrasty”

Zakończyły się XI Ogólnopolskie Konfrontacje Tańca Współczesnego „Kontrasty”

Konkurs taneczny, w którym publiczność mogła obejrzeć 27 prezentacji solistów, duetów i zespołów, odbył się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca Współczesnego. uczestnicy Obok konkursu oferta festiwalowa obejmowała dwa widowiska taneczne, w wykonaniu znanych i utalentowanych tancerek, a także udział w atrakcyjnych warsztatach W tym roku festiwal odbył się w dniach od 18 do 19 listopada.

Mielecki festiwal od lat skupia uwagę tancerzy nie tylko z Podkarpacia, ale i wielu ośrodków spoza naszego województwa. Wysoki poziom prezentacji sprawia, że chcą tu rywalizować soliści i zespoły ambitne, z aspiracjami i ci, którzy nie boją się rywalizacji na dobrym poziomie.

Mielecka ekipa spisała się bardzo dobrze. W kategorii duetów zwyciężyły tancerki z Mielca: Kinga Kucharska i Natalia Hałata, a wśród solistek wyróżniono Kingę Kucharską.

Także skład jury i nagrody finansowe przyciągają zainteresowanie. W tym roku w składzie sędziowskim także zasiedli tancerze i pedagodzy, których nazwiska znane są w środowisku tanecznym w Polsce. Przewodniczącym jury był Karol Miękina – choreograf, tancerz, aktor, pedagog tańca, laureat programu stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”, obecnie związany z Teatrami krakowskimi: im. J. Słowackiego, „Bagatela”, „Groteska”, „Hothaus”, Operą krakowską, a także z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie oraz Teatrem Caro w Siedlcach. Rywalizację oceniali też: Natalia Oniśk – edukatorka, tancerka, performerka i aktywistka taneczna. Ukończyła kurs choreografii eksperymentalnej organizowany przez Centrum w Ruch. Współzałożycielka Fundacji Ciało Się zajmującej się szerzeniem pracy z ciałem w jej terapeutycznych i artystycznych aspektach; Bartek Woszczyński – tancerz oraz choreograf, absolwent londyńskiej wyższej szkoły the Rambert School of Ballet and Contemporary Dance. Jest autorem wielu znakomitych choreografii wystawianych m. in w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Kanadzie, Bułgarii, Białorusi, Portugalii czy Korei Południowej.

Werdyktem jury nagrody otrzymali:

Kategoria soliści:

I miejsce – Julia Dąbrowska – „Ulecz”; II miejsce – Paulina Kafel – „To”; III miejsce – Katarzyna Niżnik. Wyróżnienia w tej kategorii przypadły w udziale: Kindze Kucharskiej za „Śnią mi się wilki” i Magdalenie Jakubiec za „Echa przeszłości”.

Kategoria duety:

I miejsce – Kinga Kucharska, Natalia Hałata – „Szóstka”; II miejsce – Agnieszka Gębka, Paulina Twardoch – „Dotykanie”; III miejsce – Julia Dąbrowska, Karolina Gustaw„5,4,3,2,1”.

Kategoria zespoły:

I miejsce – Zespół Taneczny „MAK I” Młodzieżowy Dom Kultury w Zabrzu – „W drodze”. II miejsce – Grupa Tańca Współczesnego „Agitatus” Centrum Młodzieży im. dr Henryka Jordana w Krakowie – „Backstage”, III miejsce – „Art Dance” Miejski Dom Kultury Bielsko-Biała – „Śniąc siebie”.

Nagrodę specjalną za osobowość sceniczną otrzymał Damian Zatoński.

Karol Miękina podkreślił, że jury bardzo długo spierało się na temat przyznawanych nagród, co najlepiej świadczy o wysokim poziomie wielu tancerzy i zespołów. Podkreślił znakomite przygotowanie ,,Kontrastów” przez organizatorów, czyli pracowników Domu Kultury SCK, a także wielki wkład pracy instruktorów i pedagogów, którzy przygotowywali występy z tancerzami.

Miłośnicy tańca mieli okazję obejrzeć dwa spektakle taneczne w wykonaniu studentów PWST w Krakowie – Wydział Teatru Tańca w Bytomiu. Po spektaklu dyr. SCK Joanna Kruszyńska pogratulowała laureatom i wręczyła nagrody zwycięzcom.

W niedzielę, 19 listopada, tancerze mieli możliwość wziąć udział w warsztatach tanecznych.

Małgorzata Rojkowicz

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …