Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / 100. rocznica odzyskania niepodległości / Zapomniane mogiły powstańców styczniowych na mieleckim cmentarzu

Zapomniane mogiły powstańców styczniowych na mieleckim cmentarzu

22 stycznia 2018 r. minęła kolejna okrągła, 155. rocznica wybuchu powstania w Królestwie Polskim, to jest na ziemiach polskich, znajdujących się pod zaborem rosyjskim. Z tej okazji w całym kraju odbyło się szereg okolicznościowych uroczystości, których uczestnicy oddali hołd powstańcom. Podczas wielu z nich odwiedzono cmentarze w różnych miastach, złożono kwiaty na mogiłach i zapalono znicze. Na mieleckich cmentarzach: starym parafialnym przy ul. Sienkiewicza oraz parafialnym na osiedlu Rzochów, nie odbyły się żadne uroczystości. Mogiły zmroził mróz i pokrył je gruby śnieg i nikt ich nie odwiedził.

Tymczasem na cmentarzu parafialnym przy ul. Sienkiewicza pochowanych jest 8. powstańców:

Damsè Stanisław (8 V 1839-5 III 1889) – oficer wojsk polskich 1863;

Działowski Walenty (1845-1918) – uczestnik powstania styczniowego, prowadził w Mielcu zakład Rymarskich;

Fibich Antoni (1835- 10 I 1907) – żołnierz i więzień z 1863 r., ur. w Siennicy w Królestwie Polskim;

Pohoski Stanisław  (24 IV 1813 – 8 III 1884) – żołnierz wojsk polskich 1963 r. Inżynier dróg krajowych;

Prus Korycki Mieczysław (1830-19060 – major wojsk polskich z 1863 r. Konduktor dróg krajowych;

Szanecki Hipolit (1842 – 28 III 1900) – oficer wojsk polskich 1863 r. Sekretarz Wydziału Powiatowego w Mielcu;

Turczynowicz Józef ( 1836 – 30 XI 1893) – oficer wojsk polskich 1863 r.

Weryński Wojciech (- zm. 1900) – powstaniec styczniowy 1863 r. Kierował w Mielcu cechem szewskim;

W Mielcu, na cmentarzu parafialnym na osiedlu Rzochów pochowany jest:

Czajkowski Leon Piotr (4 IV 1839 – 9 VIII 1927) – uczestnik powstania styczniowego 1863 r.

Przed jednym z grobów, Prusa Koryckiego Mieczysława w dniu 23 stycznia 2018 r. stał pojedynczy wypalony żółty znicz. Może był tam już wcześniej, a może ktoś mało oficjalnie zapalił światło temu jednemu powstańcowi i za to mu chwała.

W rocznicę powstania styczniowego Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Borowskiej opublikowało artykuł o trzech powstańcach styczniowych z tego terenu, autorstwa Szczepana Komońskiego i Norberta Stali https://www.facebook.com/groups/100.rocznicaodzyskanianiepodleglosci/), natomiast o innych działaniach upamiętniających żołnierzy styczniowych i oddających im hołd na cmentarzach, czy innych miejscach pamięci, nie wiemy. W związku z tym zwracamy się z apelem do naszych Czytelników i Internautów o przekazywanie informacji na ten temat. Ewentualnie prosimy o wskazywanie lokalizacji grobów i innych miejsc związanych z pomocą powstańcom, jak chociażby w Trzcianie, gmina Czermin, gdzie rodzina Szaferów wiele zrobiła dla sprawy narodowej. Jak dotąd w Mielcu i powiecie mieleckim nie upamiętniono w żaden sposób powstańców styczniowych z tego terenu, w formie chociażby tablicy pamiątkowej. Należy przy tym zauważyć, że chodzi o pamięć o walczących o wolność bohaterów, a nie o formy autopromocji, obecnie żyjących.
Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski, wykaz powstańców na podstawie publikacji: H. Momot, D. Momot, Cmentarz parafialny przy ulicy Sienkiewicza w Mielcu. Mielec 2001, s. 199.

Sprawdź również

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz

„Przebudzenie” Marioli Wawrzusiak-Borcz to wystawa, która z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie publiczności. Niezwykłe, żelazne rzeźby …