Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Region / Gospodarka i ekonomia / Zdaniem radnego wojewódzkiego Jana Tarapaty

Zdaniem radnego wojewódzkiego Jana Tarapaty

Jan Tarapata jest radnym Sejmiku Województwa Podkarpackiego, gdzie jest wiceprzewodniczącym Komisji Rolnictwa i Ochrony Środowiska oraz członkiem Komisji Gospodarki i Infrastruktury.

W związku z przygotowywanym Kontraktem regionalnym dla województwa podkarpackiego oraz odbytym niedawno wyjazdowy posiedzeniem Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego, które odbyło sie w Urzędzie Gminy Mielec, zadaliśmy radnemu Tarapacie kilka pytań.

– Proszę opowiedzieć o najważniejszych inwestycjach planowanych przez Urząd Marszałkowski w rejonie powiatu mieleckiego i okolic.

Jan Tarapata – Takimi głównymi inwestycjami, o których się już w tej chwili dyskutuje, to jest jednak budowa obwodnicy Mielca, która stanowi jakby takie główne przesłanie na następną kadencję. Myślę, że co do tej inwestycji to wszyscy obecni radni Sejmiku wywodzący się z rejonu mieleckiego, są zgodni co do jej konieczności i zapisu tego projektu w Regionalnym Programie Operacyjnym. Zdajemy sobie sprawę, że dzisiaj trwa dyskusja na temat lokalizacji, na temat kierunku – czy to po stronie południowej czy północnej ma być ona przeprowadzona. Główny jednak wniosek jest taki, że jest to inwestycja najważniejsza i chcemy żeby była ona zapisana do programu i zrealizowana w latach 2014-2020. Drugą co ważności inwestycji dla Mielca to jest kolej. Dyskutuje się już o tym parę lat i myślę, że w ramach środków z Programu Polska Wschodnia i RPO, ta rewitalizacja linii kolejowej – Dębica – Mielec – Ocice zostanie przeprowadzona. Jeśli bowiem nie uda się tego zrobić, to linia ta będzie ulegała dalszej degradacji i w pewnym momencie zniknie z mapy komunikacyjnej naszego regionu. Nadal kontynuowane są procedury uruchomienia internetowej sieci szerokopasmowej i te zadania będą realizowane dalej w latach 2015-2016. Jest to również niezwykle ważna inwestycja.

Kwestią następną jest kontynuacja inwestycji przeciwpowodziowych na rzece Wisłoce, budowa polderu przeciwpowodziowego, wałów przeciwpowodziowych, m.in. w Bożej Woli, Kiełkowie, Rzochowie. Kontynuacja budowy urządzeń przeciwpowodziowych na rzece Nowy Breń, Stary Breń.

– Wracając do obwodnicy Mielca i budowy mostu na Wisłoce, to jak koncepcja powinna zwyciężyć?

Jan Tarapata – Wszyscy rozumieją, że jest ważne aby ten most powstał. Na pewno będzie się toczyła dyskusja o jego lokalizację. Czy ma być to koncepcja północna przygotowana przez Starostwo Powiatowe w Mielcu. Czy też zaprezentowana ostatnio przez Urząd Marszałkowski koncepcja południowego przebiegu mostu. Tutaj muszą zostać uwzględnione potrzeby komunikacyjne regionu.

– Rozumiem, że te inwestycje są pewną kontynuacją działań obecnej kadencji samorządu województwa podkarpackiego, w związku z tym czy zamierza pan kandydować na radnego wojewódzkiego na lata 2014-2018 i niejako dopilnować realizacji tych inwestycji?

Jan Tarapata – Tak będę kandydował na radnego Sejmiku Województwa Podkarpackiego. Rzeczywiście bowiem planowane działania są kontynuacją obwodnicy północnej Mielca. Musimy więc wybrać właściwą koncepcję i rozwiązać problemy komunikacyjne regionu, bo wszyscy mamy niemal na oczach te ogromne korki , które tworzą się przed jedynym mostem na Wisłoce, zarówno przy wjeździe, jak i wyjeździe z miasta Mielca.

– Oczywiście są duże problemy w skali regionu, czy powiatu, ale są też i mniejsze, lokalne, jak chociażby chodniki i wszelkiego typu infrastruktura w poszczególnych miejscowościach. Czy będzie pan nadal kontynuował  wspieranie tego typu przedsięwzięć?

Jan Tarapata – Tak, gdyż są przewidziane środki w nowej perspektywie budżetowej, m.in. na poprawę infrastruktury wsi, na budowę kanalizacji oraz na drogi wojewódzkie, chodniki itp.

– Od paru lat trwa akcja ochrony, ratowania zabytków, w tym sakralnych, także w powiecie mieleckim. Czy nadal zamierza wspierać pan te działania?

Jan Tarapata – Co roku Sejmik Województwa Podkarpackiego przeznacza środki na renowację zabytków. Uważam że jest to dobra tradycja i należy ją kontynuować, gdyż wiele obiektów będących naszym dziedzictwem narodowym wymaga takiego wsparcia.

 

Dziękuję za rozmowę. Pytania zadał: Włodzimierz Gąsiewski

Sprawdź również

Uroczystości 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego [zdjęcia]

1 sierpnia pod pomnikiem Armii Krajowej odbyły się obchody 80.rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W uroczystościach …