Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / „Złoto Bałtyku” – wystawa bursztynu w Muzeum Regionalnym – Pałacyku Oborskich

„Złoto Bałtyku” – wystawa bursztynu w Muzeum Regionalnym – Pałacyku Oborskich

Od soboty 23 września w Pałacyku Oborskich można oglądać nową czasowa wystawę –  Złoto Bałtyku.

Mianem „bałtyckiego złota” określano przez stulecia występujący głównie na południowych wybrzeżach Morza Bałtyckiego bursztyn. Znaleziony na plaży po sztormowej pogodzie był zawsze miłą pamiątką wakacyjną i cieszył oko swoją ciepłą barwą. Najwięcej okazów występuję w okolicach dzisiejszego Kaliningradu, na półwyspie Sambia, w okolicach Gdańska i Kłajpedy oraz na Łotwie.

Historia bursztynu zaczyna się w eocenie. Lasy bursztynowe (gł. ówczesne gatunki sosen i modrzewi) porastały tereny dzisiejszej Skandynawii. Żywica tych drzew obficie wydzielana spływała ówczesna wielką rzeką Eridanos do morza, gdzie stopniowo przez miliony lat zmieniała się w bursztyn, w zależności od warunków, o różnych odmianach barwnych. Zastygająca żywica często była pułapką dla owadów, skorupiaków czy roślin.

Bursztyn od najdawniejszych czasów używany był jako kamień ozdobny i leczniczy. Był przedmiotem handlu w całej Europie. Grecy  określali go jako„elektron”, Słowiane „jantar”. Niezwykłym powodzeniem cieszył się zwłaszcza w Cesarstwie Rzymskim.

Wyprawy po bursztyn organizowano od V w. p.n.e. Tak powstał słynny bursztynowy szlak. Szlak bursztynowy znaczą znaleziska archeologiczne rzymskich monet i różnych wyrobów z terenu cesarstwa.

Wystawa „Złoto Bałtyku” prezentowana w Pałacyku Oborskich jest owocem współpracy z Muzeum Przyrodniczym w Krakowie. Można obejrzeć na niej wspaniałe okazy tzw inkluzji czyli oblanych żywicą bursztynową owadów i roślin. Takie okazy są najcenniejsze i najbardziej poszukiwane przez zbieraczy. Można się także zapoznać z historią powstawania jantaru, jego występowania na świecie, metodami pozyskiwania oraz możliwościami wykorzystania w rzemiośle artystycznym od średniowiecza po czasy współczesne.

Wernisaż wystawy odbędzie się 26 września (wtorek) o godzinie 12.00. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału w uroczystym otwarciu. Wstęp wolny.

Muzeum przygotowało również na bazie wystawy interaktywne warsztaty Bursztynowe opowieści dla przedszkoli, szkół podstawowych i gimnazjów. Udział w zajęciach jest płatny 3 zł od osoby (przedszkola bezpłatnie). Warsztaty realizowane będą od października do grudnia. Zapraszamy już dzisiaj do zapisów telefonicznych pod numerem 17 586 42 32.

Sprawdź również

Wojciech Trzyna malarstwo wystawa w SCK

Wojciech Trzyna, autor obrazów, które prezentowane są w Galerii ESCEK Domu Kultury SCK, 19 kwietnia …