Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Zmarła Anna Sabbatowa, wdowa po przedostatnim prezydencie RP

Zmarła Anna Sabbatowa, wdowa po przedostatnim prezydencie RP

Zmarła Anna Sabbatowa, wdowa po przedostatnim prezydencie RP na uchodźstwie, absolwencie mieleckiego Gimnazjum

 

30 kwietnia 2015 r. zmarła Anna Sabbatowa – działaczka społeczna na emigracji w Wielkiej Brytanii, wdowa po przedostatnim prezydencie RP na uchodźstwie Kazimierzu Sabbacie (1986-89). Miała 91 lat. Zmarła w wczoraj po południu w szpitalu St. George's w Londynie. Kazimierz Sabbat urodził się 27 II 1913 r. w Bielinach k. Kielc. Do Mielca przybył w 1925 r. i rozpoczął naukę w mieleckim Gimnazjum, gdzie udzielał się m.in. w Sodalicji Mariańskiej i w pracach kółka humanistycznego. Maturę zdał 12 maja 1932 r. i powrócił do rodzinnej Trzcianki, gdzie mieszkała jego rodzina. Kolejne losy Kazimierza Sabbata opisuje mielczanin, obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu – dr Jacek Krzysztof Danel w swojej pracy doktorskiej pt. „Kazimierz Sabbat. Polityk i mąż stanu 1913-1989. Biografia polityczna”. Kazimierz Sabbat będąc na emigracji w Wielkiej Brytanii był premierem rządu RP na uchodźstwie w latach 1976–1986. Następnie objął urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, który zajmował go w latach 1986–1989 – aż do śmierci. 4 czerwca 1949 r. zawarł związek małżeński z Anną Sulikówną, córką generała Sulika. Wszyscy działali w emigracyjnym harcerstwie.

Anna Sabbatowa urodziła się w Grodnie 5 lutego 1924 r., jako druga z czworga rodzeństwa. Była córką generała Nikodema Sulika dowódcy 5 Kresowej Dywizji Piechoty, jednostki która walczyła pod Monte Cassino.

Działaczka społeczna na emigracji. Bardzo aktywnie wspierała Skarb Narodowy – instytucję, której celem było finansowanie działalności władz RP na uchodźstwie; regularnie kwestowała na ten cel.

Tak jak wiele polskich kobiet działała społecznie w różnych organizacjach emigracyjnych. Wspierała działalność męża, kiedy był członkiem, a później prezesem Egzekutywy Zjednoczenia Narodowego przy Radzie Trzech oraz po połączeniu ośrodków politycznych, kiedy pełnił funkcję premiera, a potem prezydenta na uchodźstwie. Po śmierci męża, prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski – następca jej męża Kazimierza Sabbata, mianował Annę Sabbatową członkinią Rady Narodowej.

Miała czworo dzieci i ośmioro wnuków.

 

Źródła:

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/zmarla-anna-sabbatowa-wdowa-po-przedostatnim-prezydencie-rp-na-uchodzstwie/g6yk6v;

msz.gov.pl

J. K. Danel, „Kazimierz Sabbat. Polityk i mąż stanu 1913-1989. Biografia polityczna”. Poznań 2004.

 

Opr. Włodzimierz Gąsiewski

Więcej informacji wkrótce

Sprawdź również

Eugeniusz Adam Kreid, chłopak z Schönanger – Orłów, żołnierz Powstania Warszawskiego, ludowiec, wieloletni dyrektor ogólnopolskiego PZU

Niewielu jest przedwojennych mieszkańców Mielca i ziemi mieleckiej, którzy byli żołnierzami AK i jednocześnie Powstania …