100 lat. Jubileusz Grupy FASING 1913-2013
Z Ziemi Mieleckiej wywodzi się wiele osób, które zasłużyły się w różnych dziedzinach. Byli i są to ludzie nauki, kultury, polityki, ale także gospodarki i przemysłu. Czasami są to wręcz rodzinne historie, tak jak w przypadku rodziny Bików, znanych w Mielcu jako właścicieli firmy BIBMOT.
W 2013 r. w Katowicach ukazała się książka-album pt. „100 lat. Jubileusz Grupy FASING 1913-2013” opracowana przez Marka Szelesa. Publikacja ta przedstawia 100-letnią historię firmy produkującej urządzenia i narzędzia dla górnictwa. Początkowo była to spółka akcyjna działająca na terenie Załęża, a następnie będąc własnością Alfreda Wagnera, funkcjonowała jako Fabryka Maszyn i Odlewnia Żeliwa. W 1933 r. kupił ją Gustaw Różycki. Jego fabryka, nazywana także MOJ, produkowała m.in. rozruszniki do samochodów. Po klęsce wrześniowej w 1939 r. przeszła pod zarząd niemiecki i kierował nią m.in. ponownie inż. Alfred Wagner. Wówczas szła tam produkcja na potrzeby okupanta, m.in. głowic do granatów i pocisków artyleryjskich. Na stuletnią historię grupy FASING składa się także istniejąca od 1925 r. firma „Rapid”, gdzie później produkowano części zamienne do autobusów, a podczas wojny Niemcy wytwarzali tam także elementy do łodzi podwodnych. Po 1945 r. w czasach PRL obie firmy przechodziły różne koleje losu, a w 1963 r. połączyły się, produkując głównie narzędzia górnicze i dysponując dużym rynkiem zbytu, m.in. w ramach RWPG, dynamicznie się rozwijały.
Po trudnych latach 80. – poprzez lata 90. firma znów ulegała transformacjom, stając się najpierw spółką skarbu państwa, przekształcając się później w samodzielne firmy. W 1999 r. FASING-GONAR nabyła firma PPH Karbon, zarządzana przez rodzinę Bików, wywodzących się właśnie z Ziemi Mieleckiej. Byli to Andrzej Bik, Anna Bik i Zdzisław Bik. Byli to pasjonaci rozwoju i przedsiębiorczości i oni doprowadzili już całą grupę powiązanych ze sobą firm FASING do rozwoju i uznania zarówno w Polsce, jak w Europie i świecie. Dziś w kadrze menadżerskiej tej grupy przemysłowej są także Bikowie znani w Mielcu: Stanisław Bik i Kazimierz Bik – właściciele firmy BIBMOT. Przedsiębiorczość jest ich rodzinną cechą, zarówno na Śląsku, jak też i w Mielcu. Przyczynia się to także do wzrostu miejsc pracy, tak bardzo potrzebnych naszemu krajowi.
Książka formatu 21,5×26,5 cm, w twardej oprawie, na 85 stronach kredowego papieru prezentuje historię w tekście i fotografii. Opisuje działalność firmy, jej kadrę menadżerów oraz wymienia wszystkich pracowników. Nie brak też tu dyplomów i dowodów uznania. Historia Grupy FASING jest bardzo dobrym przykładem możliwości rodzimego przemysłu, a książka ukazując to, jest cennym przyczynkiem do historii gospodarczej Polski. Historii, bardzo często tworzonej przez rodzinne firmy, które dzięki pracowitości i zaradności osiągają sukces.
Włodzimierz Gąsiewski