Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Mieleccy Katyńczycy. Zbrodnia i pamięć [inf. i foto]

Mieleccy Katyńczycy. Zbrodnia i pamięć [inf. i foto]

Promocja książki "Nierozstrzelana pamięć. Mielecki Słownik Katyński"

 

9 kwietnia 2015 r. w Mieleckim Muzeum Regionalnym Filia "Jadernówka" została otwarta nowa wystawa pt. "Mieleccy Katyńczycy. Zbrodnia i pamięć". Zgromadzone na niej fotografie sięgają do najbardziej tragicznych wydarzeń w naszej historii, tym bardziej istotne, że przez lata skrywanych i zakazanych… Ponad 20 tysięcy polskich oficerów zamordowano w sposób bestialski i zaplanowany, a ich szczątki spoczywają na czterech cmentarzach: w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. To te miejsca pochówku, które udało się do tej pory z całą pewnością ustalić, zapewne są i inne… Wśród tych ofiar jest także 87 osób związanych w różny sposób z Mielcem i ziemią mielecką – Im poświęcona jest książka autorstwa dr Jerzego Skrzypczaka pt. "Nierozstrzelana pamięć. Mielecki Słownik Katyński". Choć tytuł wystawy zdaje się sugerować, że dotyczyć ona będzie mielczan, to jednak autorzy wystawy zdecydowali, że ekspozycja obejmie szerszy kontekst. Na wystawie zostały zaprezentowane zdjęcia ze współpracy sowiecko-niemieckiej we wrześniu 1939 roku, dramatyczne zdjęcia z niemieckiej ekshumacji w lesie katyńskim w 1943 roku i prace międzynarodowej komisji tamże, fotografie cmentarzy w miejscach kaźni i oczywiście listę mieleckich katyńczyków. Scenariusz wystawy, która  czynna będzie do 2 maja 2015 r. opracował Janusz Halisz – Kustosz Działu Fotografii Muzeum Regionalnego w Mielcu.

 

Otwarcia wystawy dokonał dr Jerzy Skrzypczak autor wspomnianej książki, który przywitał licznie zgromadzonych gości, w tym m.in. Władysława Ortyla – marszałka Województwa Podkarpackiego, Zbigniewa Tymułę – starostę mieleckiego oraz Jana Myśliwca – wiceprezydenta Mielca. Na wystawe przybyło także wielu przedstawicieli samorządów, w tym także z gmin powiatu mieleckiego, instytucji społecznych, kulturalnych, środowisk kombatanckich, patriotycznych, artystycznych oraz historyków, w tym także szczególnie zajmujących się tematyką katyńską, m.in. autorów różnorodnych publikacji na ten temat. Jednak najliczniejszą i najbardziej honorową grupę stanowili członkowie „mieleckiej rodziny katyńskiej”, w tym także żyjące jeszcze dzieci zamordowanych oficerów, ich wnukowie oraz dalsi krewni. Do mieleckiego muzeum przybyli m.in. przedstawiciele następujących poległych oficerów: Dobrostański, Fusek, Hammer, Jung, Kania, Kowalski, Krawczyk, Krempa B., Kutrzuba, Lonczak, Lubaska, Mazur, Michno, Papież, Pawlak, Ryczaj, Seweryn, Schab, Sokół, Sowa, Tomecki, Wanatowicz, Wiącek, Walewicz, Weryński, Jurek S.

Otwarcie wystawy było także promocją książki dr Jerzego Sprzypczaka, który przedstawił historię jej powstawania i swoją dwuletnią pracę historyczną nad tą publikacją. Dyrektor Skrzypczak omówił także prezentowaną wystawę fotograficzną oraz zaprezentował dziesięciu z wybranych katyńczyków, zastrzegając się że jeszcze nie wszystkie dokumenty i archiwa zostały odkryte i w przyszłości mogą pojawić się nowe osoby i dane biograficzne. Na zakończenie autor Mieleckiego Słownika Katyńskiego wpisywał dedykacje do swojej książki.

 

Inf. i fot. Włodzimierz Gąsiewski

 

Mieleccy Katyńczycy. Zbrodnia i pamięć

Sprawdź również

Konkurs LITERATURA I DZIECI pod hasłem „Duszki, skrzaty, krasnoludki…”

W Domu Kultury SCK 14 listopada odbyły się eliminacje powiatowe Podkarpackiego Konkursu LITERATURA I DZIECI …