Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Historia i ludzie / Odpust jubileuszowy 800-lecia w Gawłuszowicach

Odpust jubileuszowy 800-lecia w Gawłuszowicach

Odpust jubileuszowy 800-lecia parafii pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach

 

W niedzielę 26 kwietnia 2015 r. na głównym placu kościelnym przed kościołem pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach obok figury patrona parafii i przy nowo wystawionym pomniku św. Jana Pawła II odbyły się główne uroczystości jubileuszowe 800-lecia parafii pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach. Uroczystej mszy przewodniczył ks. bp Krzysztof Nitkiewicz – ordynariusz diecezji sandomierskiej, a okolicznościową homilię wygłosił ks. kan. dr Jacek Beksiński.

 

Podczas powitania ks. bp powiedział m.in.: Cieszę się tą naszą wspólną obecnością, tutaj w miejscu uświęconym od ośmiu wieków, modlitwą, a przede wszystkim najświętszą eucharystią, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia, centrum naszej wiary. Sprawujemy ją obejmując wszystkie intencje, dzisiejszych parafian wraz z duszpasterzami, a jednocześnie obejmujemy pamięcią tych, którzy tu przed laty pracowali i żyli. (…) Cieszymy się obecnością w tej naszej wspólnocie Chrystusa Zmartwychwstałego i tych, którzy nieśli go tak jak św. Wojciech wszystkim ludom i narodom.

 

Ks. kan. dr Jacek Beksiński podczas homilii przybliżył postać św. Wojciecha, który …jako apostoł pogan, w swej ostatniej misji dotarł do wybrzeży Bałtyku. Jest on więc patronem tej części kontynentu jednoczącej się wówczas właśnie Europy. W imię Chrystusa, bo tylko w to jedno imię – w imię Jezusa Chrystusa, Europa może być zjednoczona. Innej drogi nie ma, jest błędna. Ks. Beksiński przypomniał także m.in. historię gawłuszowickich kościołów, włącznie z obecnym, który jak powiedział jest największym katolickim obiektem sakralnym zbudowanym z drewna.

 

W koncelebrze brał udział m.in. ks. Witold Szczur – proboszcz parafii Gawłuszowice oraz ks. Jan Sarwa – poprzedni proboszcz tejże parafii oraz kilkunastu kapłanów z diecezji sandomierskiej i tarnowskiej. Na uroczystości przybyli m.in. Krzysztof Popiołek – poseł na Sejm RP, senator RP – Zdzisław Pupa, Władysława Ortyl marszałek województwa podkarpackiego, Jan Tarapata – radny województwa podkarpackiego, Zbigniew Tymuła – starosta mielecki i jednocześnie gawłuszowicki parafianin oraz Jan Nowak – wójt gminy Gawłuszowice, który przywitał ks. biskupa, zgromadzonych kapłanów i wiernych. Przybyli także wójtowie niektórych okolicznych gmin i działacze samorządowi różnych szczebli, przedstawiciele instytucji z Mielca i powiatu mieleckiego oraz licznie zgromadzeni parafianie i mieszkańcy z sąsiednich parafii. Gośćmi honorowymi byli parafianie i kapłan z węgierskiej parafii Bugyi koło Budapesztu, z którymi parafia Gawłuszowice nawiązała przyjazne kontakty. Na przykościelnym gawłuszowickim placu stanęły także strażackie poczty sztandarowe. Oprawę artystyczną stanowił parafialny chór kościelny, który śpiewał przy akompaniamencie pani organisty Agnieszki Babula. Wystąpił także chór z parafii węgierskiej, który w ojczystym języku i po polsku zaśpiewał pieśń o św. Wojciechu.

 

Po mszy świętej ks. bp. Krzysztof Nitkiewicz wraz z procesją kapłanów poświęcił figurę św. Jana Pawła II, która stanęła przed gawłuszowickim kościołem. Ks. biskup w słowie końcowym przypomniał, że w tym dniu Kościół w sposób szczególny modli się w intencji powołań. Stwierdził, że (…) musimy wspierać te powołania. Jako księża musimy płonąć. Musimy zapłonąć. Jednocześnie dużo zależy od rodzin, wsparcia, jakiego udzielają rodziny. Jak wychowują rodziny. Nowi kapłani, nowe siostry zakonne są potrzebne żeby świat stał się lepszy. Oczywiście my sami musimy stać się lepsi, ale później Chrystus daje łaskę i sprawia, że poprzez nas grzesznych ludzi te łaski są rozdzielane spośród ludu Bożego i dlatego apel do kapłanów o gorliwość, o to żeby płonęli i apel do rodzin żeby zachęcały do powołań i wtedy ten Kościół, będzie Kościołem misyjnym. Będzie to naprawdę Kościół św. Wojciecha i Jana Pawła II, który był wielkim misjonarzem. Ta figura będzie tu stała, nie zrobi ani kroku w przód, ani kroku w tył, ale jeżeli będziemy modlili się w intencji powołań, jeżeli będziemy zachęcali młodych ludzi do tego żeby poszli za głosem Chrystusa, to te powołania się pojawią.

 

Gawłuszowicki jubileusz 800-lecia istnienia parafii przebiegał w bardzo uroczysty podniosły sposób, świadczyła o tym ranga jaką nadał jej biskup sandomierski, liczni kapłani uczestniczący w nabożeństwie, przybyłe władze oraz rzesze wiernych. Obchodom sprzyjała także piękna słoneczna pogoda. Należy wspomnieć, że były to pierwsze tak duże uroczystości w Gawłuszowicach od 23 kwietnia 1897 r., kiedy obchodzono tu rocznicę 900-lecia śmierci patrona parafii, św. Wojciecha, który jak wieść niesie w miejscu pierwszego gawłuszowickiego kościółka nad Wisłoką, głosił tu kazania. Nie wiadomo ile jest prawdy w tej legendzie, ale jest faktem, że w głównym ołtarzu kościoła w Gawłuszowicach św. Wojciech klęczy z wiosłem w ręce.

Inf., fot. i wideo: Włodzimierz Gąsiewski

Przytoczone fragmenty wystąpień są nieautoryzowane.

 

 

Odpust jubileuszowy 800-lecia parafii pw. św. Wojciecha w Gawłuszowicach

Sprawdź również

Majowy kulturalny rozkład jazdy

1 maja „Majówka z folklorem” – koncert ZPiT „Rzeszowiacy” – 1 maja, godz. 17, Górka …