Portal promocja.mielec.pl prezentuje informacje i relacje - zapraszamy do współpracy: ogłoszenia - reklama w internecie i gazecie, grafika i skład komputerowy, zdjęcia reklamowe, foto i wideo reportaże
Strona główna / Historia i Kultura / Godne polecenia / M. Działowski zdjęcie z Konkursu Awionetek z 1928 r.

M. Działowski zdjęcie z Konkursu Awionetek z 1928 r.

W związku ze zbliżającymi się: Świętem Lotnictwa, V Spotkaniami Lotniczych Pokoleń oraz Pokazami Lotniczymi w Mielcu prezentujemy kolejne bardzo ciekawe i unikalne zdjęcie oraz krótką historię tej fotografii….

 

reklama:

 

 

Prezentowana fotografia ma wymiary 23×15,5 cm. Jej odbitkę prawdopodobnie jeszcze przed wojną wykonał mielecki fotograf Wiktor Jaderny. Jest ona na odwrocie opisana ołówkiem: „Zdjęcie rozdania nagród w Warszawie w 1928 r. Komisja sędziowska od lewej siedzą: szef tunelu aerodynamicznego profesor Witoszyński, Minister Lotnictwa płk Rajski, Minister Komunikacji Eberhart, wojewoda warszawski Raczyński i wojewoda poznański (nazwisko nieznane). Stoi z dyplomem Mieczysław Działowski. Nagroda 1-sza. Otrzymuje 1-szą nagrodę 2-go Konkursu Awionetek w Warszawie.”

Jest tu mała nieścisłość, gdyż w rzeczywistości I miejsce za samolot DKD-IV zajął Stanisława Działowski, jako konstruktor, a jego samolot pilotowali: Józef Bargiel i Karolina Iwaszkiewiczówna. W tym samym konkursie Stanisław Działowski jako konstruktor i pilot samolotu DKD III zajął III miejsce. W konkursie tym brał jeszcze trzeci samolot Stanisława Działowskiego DKD IV bis, którzy pilotowali por. pil. Karczmarczyk i Mieczysław Działowski. Samolot ten zajął V miejsce.

 

Włodzimierz Gąsiewski

Źródła:

Jerzy B. Cynk, Polish Aircraft 1893-1939, Putnam, London, 1971, ISBN 0-370-00085-4

https://pl.wikipedia.org/wiki/II_Krajowy_Konkurs_Awionetek

Andrzej Glass, Polskie konstrukcje lotnicze 1893-1939, WKiŁ, Warszawa, 1977

Rewelacyjne zdjęcie braci Działowskich z 1938 r. http://promocja.mielec.pl/index.php?page=aktualnosc&id=2900

Spod znaku Ikara, "Nadwisłocze", nr 1(14) z 2007 r.

 

Uwaga! Ktokolwiek ma jakiekolwiek informacje i uwagi na ten temat oraz inne związane z historią lotnictwa, zwłaszcza mieleckiego prosimy o kontakt z redakcją portalu: kontakt@promocja.mielec.pl

 

 

Sprawdź również

Pierwszy F-16 70/72 z kadłubem tylnym wyprodukowanym w PZL Mielec

Osiągnięcie tego kroku milowego pokazuje rosnącą rolę Polski w globalnej produkcji obronnej MIELEC, Polska, 5 …